Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Kırılmasının Tedavisi

İnsan vücudunda, kemiklerden sonra gelen dişler en sert yapıyı oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki birçok cisimden daha sert olan dişler, bazı etkenler sebebiyle çatlayabiliyor ve hatta kırılabiliyor.

Genellikle çocukların aşırı hareketli olması sebebiyle diş kırılmalarına daha yatkın olmalarına karşın, yetişkinlerde de diş kırıkları görülebilmektedir. Diş kırılmalarının başlıca sebepleri:

 • Düşme esnasında ağız ve dişleri çarpmak,
 • Kavga esnasında ağız ve çene bölgesine darbe almak,
 • Trafik kazaları veya daha basit kazalarda çeneye darbe almak veya çeneyi çarpmak,
 • Yemek yerken ağıza sert bir cisim gelmesi,
 • Dişte meydana gelmiş olan çürük ve aşınmaların sonucunda dişin parçalanması,
 • Sert bir cismi veya kabuklu yiyecekleri ısırmak,
 • Aşırı soğuk üzerine aşırı sıcak yiyecek veya içecekler tüketmek olarak sıralanabilir.

Küçük diş kırıkları herhangi bir ağrı ya da sızıya sebep olmazken, dişten kopan büyük parçalar sinirlerin dış çevreye karşı korunmasız kalmasına sebep olacağından özellikle yeme- içme eylemleri esnasında büyük sızılara sebebiyet vermektedir.

p078_1_00

Birçok kişi küçük kırıklarda eğer görsel manada sıkıntı yaşamıyorsa doktora başvurmamaktadır. Oysaki dişin kırılan parçası sebebiyle bir kısmında mine tabakası bulunmamaktadır ve de bu korumasız durum dişin daha kolay çürümesine sebep olmaktadır.

Dişlerde meydana gelen büyük kırıklarda, ağrı sürekli olabileceği gibi sadece çiğneme esnasında da meydana gelebilmektedir.  Ancak dişin travmasına bağlı olarak çene kemiğindeki yerinden oynamış olması, canlılığını kaybetmiş olması da muhtemeldir.

Diş Kırıldığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişin kırıldığı fark edildiğinde panik olunmamalı ve de kırılan parça mümkünse hastayla birlikte yarım saat içerisinde doktora ulaştırılmalıdır. Ancak imkan yoksa doktora en geç 2-3 saat içerisinde gidilmelidir.

Dişi ovuşturmak, fırçalamak ya da dişe baskı uygulamak gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. Kopan parça büyükse veya kanama varsa bir parça pamukla dişin üzeri kapatılabilir. Kırılan parçalar temiz bir mendile veya peçeteye sarılarak doktora teslim edilmelidir.

Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

dis-muayene-cocuk

Diş kırıklarını tedavi ederken öncelikle;

 • Hastanın yaşına,
 • Hastanın genel ağız yapısına,
 • Travma sonucunda oluşmuş olan kırığın yapısına,
 • Kırılıp kopan parçanın büyüklüğüne,
 • Kırılan dişin işlevine,

bakılarak hastaya uygulanacak olan tedaviye karar verilir.

 1. Estetik Dolgu Uygulaması

Estetik dolgu uygulamaları ile, dişin kırılan bölümünün yerine dişin renginde dolgu yapılarak diş tamamlanmaktadır. Porselen ve kompozit dolgular, diş ile aynı renkte olduklarından kırık dişin tamamlanmasında oldukça başarılı sonuçlar vermektedirler.

 • Kompozit Dolgu, dişe kompozit adı verilen maddenin yerleştirilmesi ve şekillendirilmesi ile başlar. Sonrasında diş ve kompozit dolgu arasındaki bağlanmayı sağlamak için ışın “işlem tekrar edilir. Son olarak dişin şekil ve yükseklik kontrolü yapılarak dişin üzeri cilalanır.
 • Porselen Dolgu, kompozit dolguların eksikliklerini gidermek amacıyla üretilen bir tekniktir. Kompozit madde, ışınla katılaştırılırken az da olsa büzülme meydana gelmektedir. Bu büzüşmenin estetik sorun teşkil edeceği kırıklarda, ağız içi ölçüsüne göre laboratuvarda üretilen porselen diş, özel bir teknikle yerine yapıştırılmaktadır.
 1. Kök- Kanal Tedavisi

  kok-kanal-tedavisi-nasil-yapilir_646x340

Kırılan diş için zamanında diş doktoruna gidilmediğinde, pulpa adı verilen dişin öz bölgesine bakteriler yerleşir ve sinirler ile damarların bulunduğu bu bölgede iltihap oluşumuna sebep olur. Bazen pulpa ağır hasar görerek çevresindeki dokularda da enfeksiyona sebep olabilirken, bazen de kendini tamir edemeyecek kadar hasar gördüğünden ölür. Dişi tamamen kaybetmemek için yapılması gereken tedavi yöntemi kanal tedavisidir.

Kanal tedavisine başlarken öncelikle anestezi uygulanır. Dişin özüne ulaşılarak hastalıklı olan doku çıkartılır. Sinir artıkları ve doku artıkları temizlenir. Kanal tedavisi birkaç seans süren bir tedavi olduğundan, geçici dolgu ile diş kapatılır. Ancak iltihabın üremesi durduğunda ve diş kökünden iltihap gelmesi sona erdiğinde dişin kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle doldurulur ve dışı da tekrar kırılmaması için kuron dolgu ile restore edilir. Bazı durumlarda tek seansta tedavi sonlandırılabilirken, bazen de birden fazla seans gerekmektedir.

 1. Diş Protezleri

Kırılan dişte dolgu yapılamayacak bir harabiyet oluşması durumunda, dişe porselen kaplama yapılmaktadır.

Metal destekli porselen kaplamalar, diş eti hizasında koyu renk bir hatla sonlandığından, ön dişler için estetik açıdan uygun değildir. Zirkonyum destekli porselen kaplamalar ise, alt yapı olarak beyaz renkli alaşım içerdiğinden ön dişler için daha uygundur. Full porselen kaplamalar ise maliyeti yüksek olmasına rağmen doğal diş görünümüne en yakın olan diş protezi türüdür.

Ön bölge dişlerdeki kırıklara uygulanabilecek diğer bir yöntem, yaprak porselen olarak bilinen laminate kaplama (laminat vener) yöntemidir. Diş üzerinden çok ince bir tabaka kaldırılarak çok ince olan porselen tabaka dişlerin ön yüzlerine yapıştırılarak işlem tamamlanır.

 1. Dişin Çekilmesi

Diş kırığı hem dişin görünen yüzeyinde, hem de kök yüzeyindeyse dişin çekilmesi gerekmektedir.

 1. Bütün Olarak Çıkan Diş

diş-çekimi

Travma neticesinde diş hiç kırılmadan bütün olarak çıkabilir. Bu durumda dişin serum fizyolojinin içerisinde tutulmalıdır. Bulunamıyorsa, bir bardak sütün içinde tutulabilir. Eğer süt de yoksa, ağız içinde tükürüklü ortamda tutulmalı ve en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş çıktığı yerleştirilir ve 3 ay sonunda çıktığı yere sabitlenir. Yerinden çıkan diş bulunamadığı durumlarda da köprü veya implant tedavisi uygulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.