Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İçerisinde hava, sıvı ve/ veya katı madde bulunduran kesecikler çenenin herhangi bir bölgesinde hızla ve sinsice büyüyerek, dişin kaybedilme noktasına gelmesine kadar fark edilmezler. Geçen zaman sürecinde çene kemiğine zarar vererek, kemiğin çatlamasına dahi sebep olabilirler. İltihap toplayarak apse oluşturan kistler, tedavi edilmediğinde iç organlara dahi yayılabilmekte ve de ölüme bile sebep olabilmektedir.

Diş kistleri, kişiler dişleriyle ilgili hiçbir problem yaşamazken bir anda gelişen ağrı ile kendilerini hissettirirler. Bu ağrı diş eti, çene ve yüze de yayılabilmektedir.

Diş Kisti Neden Olur?

Diş kisti oluşumunun iki temel sebebi vardır;

 • Dişte meydana gelen yaralanma ve travmalar
 • Tedavi edilmeyen çürükler

Dişin özüne inen yolun açılmasına sebep olan diş kırıkları gibi travmalar veya çürük sebebiyle oluşan oyunlar, tedavi edilmediğinde bakterilerin buraya yerleşmesi ile enfeksiyon oluşur. Dolayısı ile diş kistinden korunmak için sağlıklı beslenilmeli ve ağız içi hijyene önem verilmelidir.

Diş Kistinin Zararlı Etkileri Nelerdir?

 • Diş kisti oluştuktan sonra, sinirler üzerine baskı uygulayarak yüzde hissizliğe sebep olabilmektedir.
 • Kistin oluşumu çene üzerinde belirli bir yer kaplayacağından, çene üzerindeki dokuların yerlerinin değişmesine ve hatta kemik kaybına sebep olabilmektedir.
 • Kistin yer kaplaması yakınındaki bir dişin içeri doğru çekilmesiyle ya da çenenin dışına doğru çıkmasıyla sonuçlanabilir.
 • Bazen kist dokuları oynatmak yerine çenenin büyümesine sebep olarak kendisine yer açar. Ağrıya sebep olmayan bu büyümeyi kişi genellikle fark edemez.

En Yaygın Diş Kisti Türleri

agiz

Döküntü kist, süt dişlerinde geliştiğinden çocukları etkileyen bir türdür. Düşecek olan bir süt dişinde gelişen kist, dişle beraber düşmeye çalışır; ancak diş düştüğünde diş etinde kalır. Sonrasında diş gibi kist de düştüğünden tedaviye çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz.

Artık kist, diş çekildikten sonra  diş etinde kalan kisttir. Ameliyatla değil, dişçi koltuğunda operasyonla alınır.

Lateral periodontal kistler ağrıya sebep olmamakla birlikte, diş doktorunun X-Ray cihazları kullanması ile fark edilir. Gelişimsel bir kisttir ve çene kemiği kaybına sebep olur. Dişçi koltuğunda operasyonla alınabilmektedir.

Dentijeröz kistler, henüz çıkmamış olan dişlerin çevresinde gelişerek dişin etrafında bölgesel kemik kaybına sebep olur. Genellikle çıkmamış yirmilik dişlerde oluşan bu kistler, dişlerle beraber alınmalıdır.

Periapikal Kistler, dişte meydana gelen enfeksiyonun kök ucuna kadar gitmesi sonucunda meydana gelmektedir. Enfeksiyonlu dişlerin sadece antibiyotikle tedavi edilmeye çalışılması, diş kisti oluşumu ile sonuçlanabilmektedir. Bu kist türü, bulunduğu yerde kemik kaybına yol açmaktadır. Diş çekilmeli ya da kanal tedavisi görmelidir.

Hangi Diş Hastalıklı?

Kist oluştuğunda ağrısı ani ve beklenmedik bir şekilde vurmaktadır. Genellikle de ağrı diş etinde sabit kalmamakta yanağa, çeneye ve yüze de vurmaktadır. Hangi dişin hasta olduğunu anlamak için bir çubuk kullanarak ağrının geldiği bölgedeki dişlerle sırayla ısırılır.

diste-kist-tedavisi

Diş Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kiste uygulanacak tedavi yöntemi kistin tipine göre değişmektedir. Ameliyat gerektiren diş kistlerinde, diş kökü ucunda yer alan kist, diş kökünün üçte birlik kısmıyla beraber çıkartılmaktadır. Bütün dişlere uygulanabilen bu ameliyatta, kriter dişin uzunluğudur. Diş kökünün üçte biri çıkarıldığında dişin kökü çok kısa kalacaksa, diş çekilebilir. Ayrıca dişin çekilmesine sebep olabilecek bir diğer unsur da, ameliyat esnasında sinire zarar verilebilmesi ihtimalidir.

Operasyon öncesinde doktorun önerisine göre antibiyotik kullanımı, antimikrobiyal ağız gargaraları veya antiinflamatuar kullanımı gerekebilmektedir.

Ameliyat edilecek olan dişin eti kesilerek uzaklaştırılır ve de kök ucuna ulaşılır. Dişin kök ucu kesilir ve enfekte olan dokulardan dişin çevresi temizlenir. Kök kanalının ucu tıkandıktan sonra diş eti yerine yerleştirilerek dikiş atılır. Birkaç ay geçtiğinde diş kökünün etrafındaki kemik iyileşir ve tüm enfeksiyon semptomları kaybolur.

Ameliyat esnasında refakatçi gerekli olmamakla birlikte, kendinizi iyi hissetmeniz için yanınızda birisinin olmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Birkaç günlüğüne çalışmaya ara vermeniz gerekebilir. Ameliyat sonrasında çene kemiklerinde açma, kapama, yemek yeme esnasında ağrı ve zorluk yaşanabilmektedir. Başlangıçta soğuk ya da sıcak yemeklerden kaçınılmalı ve mümkün olduğunca yumuşak ve sıvı beslenilmelidir. Sıvı tüketimi ise kesinlikle ihmal edilmemelidir. Operasyondan sonraki hafta kesinlikle alkol ve sigara tüketilmemeli, çene kaslarını yoracak sakız çiğneme, elma gibi ısırarak yenilen besinler tüketmekten kaçınılmalıdır. Operasyon bittikten sonra kısa bir süreliğine şişlikler ve hatta morarma görülebilmektedir; ancak aşamalı olarak geçmektedir.

fft20_mf554836

Diş Kisti Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Yara yerini incelemeye çalışırken dudakları kaldırmak ve ağzı fazla açmak, yaranın üzerine baskı yapmak dikişlerin açılmasına sebep olabilir.
 • Şişliğin ve morarmanın azalması için operasyondan sonraki 18 saat içerisinde sık sık buz uygulanması şişliği ve renk değişikliğini azaltacaktır. Buz torbasının kullanımı 20 dakika ile sınırlandırılıp, cilt 10 dakika dinlendirilmelidir.
 • Doktor önerisi olan ilaçlar ve gargara kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Diş düzenli olarak fırçalanmalı, ancak fırçalarken operasyonun yapıldığı bölgeye dikkat edilmelidir.
 • İlk haftanın sonunda dikişlerin aldırılması ihmal edilmemelidir.
 • Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.