Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dış Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Dış kulak iltihabı, kulak zarı ile kulağın görünen bölgeleri arasında oluşan iltihaplanmanın adıdır. Yapısı gereği nemli ve karanlık olan bu ortam mantar ve bakteri oluşumu için uygun bir ortamdır. Dış kulak iltihaplarının çoğu bu nedenlerden ve bu bölgedeki floranın zedelenmesinden oluşur. Dış kulak iltihabının detaylı bir şekilde nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Dış Kulak İltihabının Nedenleri Nelerdir?

1. Nem

Dış kulak iltihabını tetikleyen durumların başında nem gelir. Düzenli olarak yüzen kişilerde bu hastalığın daha sık görüldüğü bilinir. Havuzdan ya da denizden suyla birlikte kulağa kaçan zararlı mikroorganizmalar bu bölgede iltihaplanmaya yol açar. Ayrıca kulağın sürekli nemli olması, iltihaplanmayı tetikler.

2. Kulak Yüzeyinin Tahriş Olması

Kibrit, toka, kulak çubuğu, tırnak gibi maddeler yüzünden deride oluşabilecek küçük çatlaklar mikroplar için uygun yaşama oluşturup, iltihaba sebep olabilir.

3. Kulak Çubuğu ile Temizlik

Kulakların fazla temizlenmesi sonucu kulağı korumakla görevli kulak mumu azalır ve dış kulak yolu incelerek iltihaplanmaya müsait ortam oluşur. Kulak temizliğinde kulağın içine yabancı herhangi bir cisim sokulmaması gerekir.

4. Hastalıklar

Orta kulak enfeksiyonları bu bölgeye yayılabilir. Bunun dışında sedef, egzama, alerji gibi cilt hastalıkları dış kulak yolunu etkilemiş olabilir. Özelikle şampuan, sabun gibi kozmetik içerikleri fazla ürünler alerji yapabilir.

Dış Kulakta Oluşan İltihaplanmanın Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı: Kimi zaman hafif, genellikle dayanılmayacak kadar şiddetli kaşıntı bu bölgede iltihaplanma olduğunun habercilerinden biridir.

Ağrı: Kulakta başlayan ve kişinin konuşmasını ve çene hareketlerini engelleyecek kadar yoğun ağrı oluşabilir. Lenf bezlerinde şişlik oluşabilir.

Kulak Tıkanıklığı: İşitme kaybı, kulaklarda doluluk ve basınç hissi oluşması da dış kulak yolu iltihabının belirtileri arasındadır.

Akıntı: Kulak içinden dışına doğru, hissedilir akıntılar oluşur.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıdaki belirtilerin hissedilmesi durumunda kulak burun boğaz doktoruna muayene olunarak teşhis konulması beklenmelidir. Doktor gerekli gördüğü takdirde bu bölgede bulunan iltihaplanmayı temizleme yoluna gidebilir. Dış kulak iltihabının yaygın tedavisinde kulak damlası, hap ve ağrı kesiciler kullanılır. Damla kulağa damlatılmadan önce avuç içinde ısıtılırsa baş dönmesi sorunu önlenebilir. Damla damlatıldıktan sonra kulak memesi sallanarak damlanın iç bölgelere ulaşması sağlanmalıdır.

Doktor ilaçların kullanım süresini belirleyecektir. İltihap iyileşmeden ilaçların kesilmesi, sorunun tekrarlamasına neden olabilir. Dış kulak iltihabı yaşanırken, iltihaplı kulak üzerine yatılmaması önerilir. Ayrıca banyo sıklıkları düşürülerek kulağa su kaçması engellenmelidir. Banyo sırasında ise kulağa su girmesini engelleyecek ek tedbirlere başvurulmalıdır.

Dış Kulak İltihabı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Evde de uygulanabilecek basit yöntemlerle kulak ağrısı hafifletilebilir ve doktorun önerdiği tedaviye ek yöntemler uygulanabilir.

1. Sarımsak

Sarımsağın antibiyotik etkisi olduğu bilenen bir gerçek. Birkaç damla sarımsak suyu kulak içine damlatılabilir. Sarımsağın içerisinde bulunan maddeler, iltihabı iyileştireceği gibi ağrı kesici etki de gösterecektir.

2. Zeytinyağı ve Sarımsak

İki diş sarımsak ezilerek ya da doğranarak bir yemek kaşığı zeytinyağı ile hafifçe ısıtılır. Kulak içine iki damla bu yağdan damlatılır. Ağrıyan bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır.

3. Sıcak Havlu

Islak olmaması kaydıyla sıcak bir havluyu bu bölge üzerinde tutmak rahatlatıcı etki gösterecektir.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi kulak içerisinde oluşan mantarların yok edilmesinde oldukça etkilidir. Elma sirkesi ve su eşit miktarlarda karıştırılır. Bir parça pamuğa bu karışım damlatılır. Pamuk rahatsızlık hissedilen kulağa beş dakika boyunca tıkaç gibi kapatılır. Ardından fön makinesi yardımı ile kulak kurutulur.

5. Çay Ağacı Yağı

Antiseptik özelliği ile bilenen çay ağacı yağı, güçlü bir yağ olduğu için kullanmadan önce mutlaka inceltilmelidir. Üç damla çay ağacı yağı, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Bu üç malzeme karıştırıldıktan sonra hafifçe ısıtılır ve birkaç damla kulağa damlatılır. Beş dakika kadar diğer kulağın üzerinde yatılır ve sonra baş ters çevrilerek kulağın içindeki sıvının akması sağlanır. Üç gün boyunca günde iki sefer uygulanabilir.

6. Soğan Suyu

Soğanın koruyucu ve tedavi edici özelliğinden dış kulak iltihabında da faydalanılabilir. Ilık soğan suyu kulağın içine damlatılırsa hem iltihabı iyileştirecek hem de akmasını sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.