Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Macunundaki Renklerin Anlamları

Ağız içi hijyenin sağlanması açısından dişlerin düzenli olarak fırçalanması önemlidir. Ağız içerisinde hijyen yeterli oranda sağlanmadığında diş çürümesi ile başlayan ve diş kaybına varan sonuçlar oluşabilmektedir. Ağız içinde dişlerin etrafında yutulmadan kalan besinlerle beslenmek üzere yerleşen bakteriler, bir süre sonra dişin minesini incelterek çürüğe yol açar. Bu sebeple diş macunu ve diş fırçası kullanılarak besin artıkları ve bakteriler ağız içi ortamdan uzaklaştırılarak dişlerin ve diş etinin sağlığı korunmaktadır. Çeşitli mineraller içeren diş macunları, dişlerin mine tabakalarını güçlendirmekte ve de çürümeyle ayrıca savaşmaktadır.

Diş Macununun İçeriğinde Hangi Maddeler Bulunur?

Diş macunları, neye faydalı olacaklarına göre farklı maddeler içermektedir. Macunun üretim amacı diş beyazlatma mı, çürüklerle savaşmak mı, yoksa hassas diş etlerine zarar vermemek mi?

Diş macunlarında ortak olarak bulunan maddelerden bazıları;

 • Kalsiyum karbonat, sudan arınmış silisyum, magnezyum karbonat, fosfat tuzları, sudan arınmış alüminyum oksit gibi maddeler diş yüzeyini arındırmak üzere nazikçe aşındırır.
 • Sorbitol ve gliserol gibi maddeler diş macununun kurumasını önlemek amacıyla nemlendirici olarak kullanılırlar.
 • Doğal sakız ya da mineral koloidler, deniz yosunu gibi maddeler diş macununun kıvam kazanması, kıvamının koyulaşması için kullanılmaktadırlar.
 • Diş minelerini güçlendirmek amacıyla macunun yapısına florür minerali katılmaktadır.
 • Diş macununun tadının kullanıcılara kötü gelmemesi amacıyla çürümeye sebep olmayan sakarin gibi tatlandırıcı maddeler kullanılmaktadır.
 • Sodyum lauryl sülfat gibi diş macununun köpürmesine yarayan deterjanlar da diş macununun içeriğine katılmaktadır.

87346578326532

Diş macunlarında bulunabilen diğer bileşenler;

 • Diş yüzeyindeki lekeleri temizlemek amacıyla sodyum bikarbonat macunların içeriğinde kullanılmaktadır.
 • Sodyum pyrofosfatın tartar oluşumunu önlemesi, tartar karşıtı olan diş macunlarında kullanımına sebep olmuştur.
 • Hidrojen peroksit dişleri beyazlattığından, diş beyazlatmak amacıyla üretilen macunların içeriğinde bulunmaktadır.
 • Dişleri duyarlı olanlar için üretilen macunlar içerisine strontium klorit ve potasyum nitrat gibi duyarlılığı azaltmayı hedefleyen maddeler konulmaktadır.
 • Triclosan antibakteriyel bir bileşen olarak macunların bazılarında kullanılmakla birlikte, yararlı mı zararlı mı olduğu konusunda tam olarak uzlaşma sağlanamamıştır.

Diş Macunu Çeşitleri Nelerdir?

 • Doğal diş macunları, kimyasal madde kullanımından rahatsız olan kişiler için okaliptüs yağı ve nane yağı gibi doğal antiseptiklerle üretilir.
 • Sigara içenler için üretilen diş macunları, yoğun aşındırıcı maddeler içerdiklerinden dişlere ve diş etlerine zarar verebilmektedir.
 • Tartar karşıtı diş macunları, dişinde sık sık tartar oluşan kişilerin doktora gitme sürelerini uzatmayı hedeflemektedir.
 • Hassas dişler için üretilen macunlar, dişlerin sinirlerinin açığa çıktığı zayıf bölgelerinde sinirleri bloke eder.
 • Beyazlatıcı diş macunlarının dişin doğal rengi üzerinde herhangi bir etkisi olmamakla beraber bu macunlar dişin yüzeyini temizleyerek doğal rengin açığa çıkmasını sağlamaktadır.

Diş Nasıl Fırçalanır?

92801-lg

Dişlerin sağlıklı olması için esas önemli olan diş fırçasının doğru seçimi ve dişin doğru fırçalanmasıdır. Macunun özelliği çok önemli olmamakta ve de özel bir hastalık ile doktor tavsiyesi olmadığı müddetçe en ucuz macunla dahi sağlıklı dişler devamlılığını korumaktadır.

Nohut büyüklüğünde bir macun diş fırçasının üzerine konulur. Diş fırçasının ıslak olmasına gerek yoktur. Dişler yukarı aşağı yönde en az 3 dakika boyunca fırçalanır. Yatay hareketlerle diş fırçalamak yanlıştır. Diş fırçalandığında diş üzerindeki bakteriler tükürüğe geçtiğinden ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Diş fırçalanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yumuşak diş fırçası kullanmamaktır.

Diş fırçalamanın kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce yapılması gerekmektedir. Özellikle gece yatmadan önce dişleri fırçalamak çok önemlidir.

Diş Macunundaki Renklerin Anlamları Nedir?

Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde gezinirken şöyle bir mesajla karşılaşabilirsiniz:

“Diş macunu alırken dikkatli olun! Diş macunu tüplerinin alt tarafında renkli bir kare bulunmaktadır. Bu karenin 4 farklı renkte olabileceği belirtilmektedir;

 • Eğer diş macununun tüpünün altındaki kare yeşil ise, diş macunu tamamen doğal içeriklerden üretilmiştir.
 • Diş macununun tüpünün altındaki kare mavi ise, macun doğal içeriklidir ancak belirli oranda ilaç içermektedir.
 • Diş macununun tüpünün altındaki kare kırmızı ise, macun doğal ve kimyasal içeriklidir.
 • Diş macununun tüpünün altındaki kare siyah renkte ise, bu diş macununun tamamen kimyasal içerikli olduğunu göstermektedir.”

Alıntılanan mesaj tipi, tamamen bir gerçek dışıdır. Diş macunu, cilt bakım ürünleri, şampuanlar gibi birçok ürünün paketinin arkasında benzer şekilde renkli bir kare bulunmaktadır. Bu karelerden içeriğin doğal veya kimyasal olup olmadığının anlaşılması söz konusu değildir.

Birçok ambalajda görebileceğiniz bu kareler “göz işareti” olarak adlandırılmaktadır. Elektronik makinelerin tüpü kesmeleri ya da kıvırmaları ile ilgili mesaj iletmekten başka bir işlevleri bulunmayan kareler yerine, macunun içerik listesine bakarak diş macununun içeriği hakkında bilgi edinilebilir.

Evde Diş Macunu Yapımı

Birçok diş macununun içeriğini inceleyip yine de hiçbirini kullanmak içinize sinmiyorsa, diş macununuzu evinizde kendiniz de üretebilirsiniz. Bunun için evinizde bulunması gereken malzemeler şunlardır;

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 damla limon yağı veya nane yağı
 • 2-3 damla su

Malzemeleri bir kabın içine koyarak koyu macun kıvamı alana kadar karıştırdıktan sonra, içeriğinden emin olduğunuz diş macununuzu güvenle kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.