Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Macununun 12 Sıradışı Kullanımı

Diş macunu hayatımızın vazgeçilmezi. Pek çoğumuz onsuz bir hayat düşünemiyoruz hatta. Ne güzel ki diş macunlarının özellikleri de gün geçtikçe güçleniyor ve dişlerimizdeki sorunlarla mücadele etmemize daha çok yardımcı oluyorlar. O yüzden dişlerimizde ya da ağzımızda ne gibi bir sorun varsa piyasada ona yönelik pek çok diş macunu bulabiliyoruz. Örneğin dişlerimizin beyazlamasını istediğimizde ya da çürükleri önlemek istediğimizde o diş macununu direkt olarak seçebiliyoruz.

Yani diş macunları ağzımızdaki tüm sorunları çözmemize yetiyor. Ama biliyor musunuz; onların bizlere yardımcı olduğu çok önemli başka özellikleri de var. Yani diş macunlarını evlerimizde de işimize yarayacak şekilde kullanabiliriz. O yüzden diş macunlarını evimizdeki yardımcı gücümüz olarak da kullanabiliyoruz. Sizler için daha önce duymamış olabileceğiniz diş macununun farklı 12 kullanım alanını listeledik. Bunlara gerçekten çok şaşıracaksınız.

1. Mürekkep Lekelerini Çıkartır

Eğer evinizde gelişme çağında olan bir çocuk varsa bu bilgi çok işinize yarayabilir. Çünkü çocuklar öğrenme çağında yaratıcılıklarını sergilemeyi çok seviyorlar ve sizin onlara kağıda çizmeleri için aldığınız boyaları evin çeşitli yerlerinde kullanmaya başlıyorlar. Öyle ki bir bakıyorsunuz kıyafetleriniz, halılarınız ve hatta duvarlarınız çocuğunuz boya kalemleriyle yapılmış sanat eserleri ile dolu. Bu başta çok sevimli görülse de iş onları temizlemeye geldiğinde size büyük zorluklar çıkarabiliyorlar. Çünkü mürekkep ve boya kalemi lekeleri gerçekten çıkarılması kolay olmayan lekeler. O yüzden diş macunlarınız size bu noktada yardımcı olacak. Diş macununu ilgili yere sürüp, bir ovup beklettikten sonra yumuşak bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Gerçekten de şaşırtıcı şekilde etkili oluyor.

2. Aynaları Parlatır

Duş aldığınız zamanda banyonuzdaki aynalar buhar içinde kalıyor ve bu buhar lekeleri aynaların bozulmasına neden oluyor. İşte bu gibi durumlarda da diş macunu çok işinize yarayacak. Aynalarınızı biraz diş macunu sürüp kolay şekilde temizleyebilirsiniz. Pırıl pırıl olur ve parlarlar.

3. Cila Gibi Kullanılır

Eğer evinizde bolca diş macunu varsa ayrıca bir cila almanıza hiç gerek yok. Çünkü hem evinizdeki hem de mutfağınızdaki metal eşyaları diş macunu ile hemen parlatabilirsiniz. Üstelik diş macunu parlatmakla kalmıyor aynı zaman onların çok daha temiz olmasına da yardımcı oluyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey bölgeye biraz diş macunu sürmek ve bekletmek.

4. Sivilcelerle ve Aknelerle Mücadele Eder

Bu yöntemi belki bilmiyor olabilirsiniz ama bilmiyorsanız da hemen şimdi denemeye başlayabilirsiniz. Çünkü pek çok insan diş macununu sivilce ve akne tedavisi için kullanıyor. Eğer yüzünüzde belli bölgelerde sivilce varsa onları kurutmak için diş macununu kullanmak çok iyi bir yöntem. Hem cildinizdeki o kabarıklıklar gidecek hem de yağ azalacak. Bunun için diş macununu o bölgede biraz bekletmeniz yeterli. Ancak bu yöntem cildiniz çok hassassa farklı reaksiyon da gösterebiliyor. O yüzden dikkatli olmalısınız.

5. Tırnakları Temizler

Tırnaklarımızda biz farkında olmasak da bazen çok fazla kir ya da mikrop birikebiliyor. Bunun için çok pis bir işte çalışmanıza da gerek yok. Ne olursa olsun o mikroplar toplanabiliyor. Bu gibi zamanlarda tırnaklarınızı temizlemek ve oradaki bakterileri yok etmek için diş macununu kullanabilirsiniz. Tırnaklarınız gerçekten çok güzel görünecek.

6. Kokuları Ortadan Kaldırır

Evde yemek yapan insanların en rahatsız olduğu sorunlardan bir tanesi elde kalan soğan ya da sarımsak gibi besinlerin kokuları. Eğer düzenli olarak sosyal hayata karışan bir insansanız bu sizi çok daha fazla rahatsız edebilir. Bunun için de çözümümüz diş macunu. Diş macunu ile ellerinizi ovarsanız o kötü kokuların bir anda gittiğini göreceksiniz. O yüzden boşuna ellerinizi sabun ile kokuları çıkarmak için hırpalamayın deriz.

7. Takıları Temizler

Diş macununun içeriğindeki maddeler takıları parlatmak ve temiz bir hale getirmek için gerçekten de çok etkili. Çünkü daha önce diş macununun metaller üzerinde çok etkili olduğunu söylemiştik. Bunun için de takılarınızın üstüne bir miktar diş macunu sıkıp biraz ovabilirsiniz. Sonrasında ılık suyla yıkadığınızda çok güzel bir şekilde temizlendiklerini göreceksiniz.

8. DVD’leri Yeniden Kullanılır Hale Getirir

Zaman içerisinde DVD’ler ya da CD’lerde daha özensiz kullanılmak çizikler oluşur. Bu çizikler de DVD ve CD’lerimizin artık kullanılmaz bir hale gelmesine neden olur. Eğer içerisinde saklama ihtiyacı duyduğunuz CD’leriniz bu hale gelmişse onları diş macunu ile eski haline getirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey yumuşak bez ve diş macunu.

9. Araba Bakımı Yapar

Arabanızda küçük küçük çizik ya da çentikler varsa onların yarattığı boşlukları diş macununuz ile doldurabilirsiniz.

10. Yaralara, Yanıklara ve Kesiklere İyi Gelir

İlk yardım çantanızda neden bir de diş macunu bulunması gerektiğinin yanıtı bu madde. Çünkü diş macununun yenileyici özelliği bulunuyor ve bu yüzden yanıklara, ısırıklara, kesiklere ve yaralara çok iyi geliyor. Hatta bazen kızarıkları bile geçirebiliyor.

11. Piyanoları Temizler

Eğer evinizde bir piyano varsa onu temizlemenin ne kadar zor olduğunun farkındasınızdır. Bu yüzden de diş macunu size çok yardımcı olur. Çünkü siz piyanoyu çaldıktan ellerdeki yağ toz ile birleşip piyano tuşlarının matlaşmasına ve hatta sarı bir görüntüye neden olur. İşte piyano tuşlarını eski haline getirmek için diş macunu ile ovarak temizleyebilirsiniz. Bu onda bir nevi cila etkisi yaratacak ve piyanonuzu eski güzel haline geri getirecek.

12. Evcil Hayvanları Kokularından Arındırır

Evcil hayvan sahipleri kürklerinin ne kadar ağır koktuğunu biliyordur. Bu özellikle bahçeli bir evi olmayan ve evcil hayvanlarına ev ortamında bakan kişiler için sorun olabilir. Ancak onlardaki bu kokuyu diş macunu ile nötr bir hale getirmek de kolay. Diş macununu bir miktar su ile karıştırıp bir sprey şişesine koyabilir, sonra da evcil hayvanınızın üstüne sıkabilirsiniz. Ya da isterseniz diş macununu banyoda da kullanabilirsiniz. Sonrasında onları tekrar şampuanları ile yıkayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.