Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Neden Sızlar?

Birçok kişinin dişlerinde çok büyük bir ağrı olmamasına rağmen, özellikle sıcak ve soğuğa karşı bir hassasiyet görülmekte, şekerli gıdalar alındığında dişlerin sızladığı belirtilmektedir. Dişlerin bu şekilde belirli etkenlere karşı hassaslaşması ve sızı yapması, çeşitli diş hastalıkları sebebiyle olabileceği gibi, dişlerin hassaslaşması rahatsızlığı sonucunda da gerçekleşebilmektedir.

Dişin Yapısı

Dişin yapısında baktığımız zaman, üç temel tabakadan oluştuğu görülmektedir. Öncelikle dişin en dışında, koruyucu görev üstlenen sert ve beyaz mine tabakası bulunmaktadır. Dişlerin kemik gibi sert olmasını boşluksuz bir yapıda olan mine tabakası sağlamaktadır. Mine tabakasının altında dentin adı verilen yumuşak ve delikli kısım bulunmaktadır. Dentin tabakasında kanallar ve sinir uçları mevcuttur. En içte ise dişin kalbi olan pulpa bölgesi yer almaktadır. Pulpada sinir ve kılcal damar ağı bulunmaktadır.

Diş Neden Sızlar?

 1. Diş Minesinin Hassasiyeti

  8182456219dc90a546f160f653f24645

Dişi dıştan saran mine tabakasının herhangi bir şekilde aşınması ya da çatlaması sonucunda dentin tabakasının kimyasal, fiziksel ya da termal etkenlere karşı duyarlılığı diş hassasiyeti olarak bilinmektedir. Çok soğuk, çok sıcak, şekerli, asitli yiyecek veya içecekler hassas dişlerde diş sızlamasına yol açmaktadır.

Dişteki gevşek bir dolgu, ağıza alınan ve dişi etkileyen darbeler, dişleri sert bir şekilde fırçalama veya beyazlatıcı ürünler kullanma sebebiyle dişlerin aşınması, asitli yiyecek ve içecekler, stres, uyurken dişleri sıkmak, dişleri gıcırdatmak, kalsiyum eksikliği, gastrit ve reflü, kusma ile ağıza gelen mide asidi, ağız ve diş hijyenine önem verilmemesi gibi etkenler diş minesinin hassasiyetine sebep olmaktadır.

 1. Diş Tedavileri

Dişin tedavisi sırasında yapılan işlemler bazen dişin pulpa bölgesinde geçici ve küçük iltihaplara sebep olabilmektedir. Bu iltihaplar da sızıya yol açabilmektedir.

 1. Diş Çürükleri

  fft99_mf5404759

Dişin mine tabakasının üzerinde kalan besin artıkları, mikroorganizmalar tarafından asite dönüştürülür. Asit zamanla mine tabakasını inceltip zayıflatarak dentin tabakasının açığa çıkmasına sebep olur. Bu durum diş çürüğü olarak adlandırılmaktadır ve de yemek yerken dişin sızlaması, çürüğe işaret etmektedir.

 1. Diş Kökü İltihabı

Dişin çürüğü mine tabakasını aşıp dentine ulaştıktan sonra çok daha kolay bir şekilde ilerler. Mikroorganizmalar dentin tabakasında daha rahat beslenebilir ve de pulpaya iner. Pulpada bulunan kılcal kan damarları ve de sinirler sebebiyle, iltihap ve apse oluşumu gerçekleşir. Sızı şeklinde başlayan ağrı, gittikçe dayanılmaz boyutlara ulaşır.

 1. Yansıyan Ağrı

Sinüzit, çene ve kulak ağrısı gibi ağrılar bazen diş ağrısı olarak hissedilebilmektedir.

 1. Diş Eti Çekilmesi

dis-eti-cekilmesi-nedirnedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi_4e44a

Diş eti çekilmesi diş gıcırdatma, kalem kemirme, diş eti hastalıkları, yanlış fırçalama teknikleri gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir.  Sağlıklı dişler diş etleri ile örtülüyken, diş eti çekildiğinde sarımtırak olan diş kökleri de açığa çıkmaktadır. Bununla birlikte diş hassasiyeti belirtileri göstererek sıcak veya soğuk beslenildiğinde dişlerin sızlamasına sebep olmaktadır.

 1. Diş Taşı (Tartar)

Tükürüğün içerdiği minerallerin bir ürünü olan diş taşı, ilerleyen dönemde diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti hastalıklarının başlıca sebebidir. Kireçli ve sert olan diş taşı, diş etlerinin hemen altında oluşmaktadır. Zamanla kanama ve sızlamalara sebep olmaktadır.

 1. Diş Eti İltihabı

  1433146928219

Diş eti iltihabı olması durumunda, diş etinin rengi kırmızıya döner ve diş eti yumuşak bir hal alır. Sık sık kanama meydana gelir. Tedavi edilmediği durumlarda diş çevresindeki kemikleri ve lifleri yıkarak dişte hassasiyet oluşumuna sebep olur.

Diş Sızısı Nasıl Geçer?

Dişlerin düzenli fırçalanması ve mümkünse diş ipi kullanılması, ağız içi hijyeni sağlamak gibi alışkanlıklar dişlerdeki hassasiyetlerin giderilmesi açısından önemlidir. Diş fırçasının çok sert olması ya da çok yumuşak olması, kullanılan diş macununun beyazlatıcı özellikte olması dişin minesini aşındırarak dişte hassasiyet oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunun dışında yanlış fırçalama teknikleri ve baskın olan elin sertçe fırçaladığı bölgelerde de dişin aşındığı gözlenebilmektedir. Bu sebeple çok sert ya da çok yumuşak diş fırçaları kullanılmamalı, hassas dişler için üretilen diş macunlarından yararlanılmalıdır ve mümkünse dişler baskın olmayan el ile fırçalanmalıdır. Ek olarak mineral içeren ilaçlar tüketilerek dişlerin kaybettiği mineral vücuda alınmaya çalışılabilir.

Kola, domates, meyve suyu gibi pH oranı düşük olan asidik besinler, diş minelerinin hasarlanmış yüzeylerinde hassasiyete sebep olabilmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunda asidik besinlerden uzak durulmalıdır. Eğer bu besinlerle beslenilmişse hemen akabinde diş fırçalanmalı veya karbonatlı su ile gargara yapılmalıdır. En kötü ihtimalle ağız çalkalanmalı veya diş dostu olan sakızlardan çiğnemek çözüm olabilmektedir.

Ağız kuruluğuna sebep olan ilaçlar, tükürüğün dişleri korumasına engel olduğundan mümkün olduğunca su tüketilmelidir.

Diş gıcırdatmak veya diş sıkmak gibi strese bağlı alışkanlıklarınız varsa, bir psikolog veya psikiyatrdan yardım alın. Diş hekiminizden geceleri kullanmak için ağız koruyucu isteyebilirsiniz.

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Eğer dişinizin sızlamasının sebebi iltihap veya çürükse, mutlaka tedavinizi tamamlayın. Minik olan bir çürük zamanla iltihaba dönüşebilir, iltihap diş kaybına sebep olsa bile vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.