Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Röntgeni Neden, Nasıl Çekilir?

Sindirim sistemine açılan ilk kapı olan dişler, besinlerimizin mekanik sindiriminde büyük öneme sahiptirler. Dışarıdan kemik gibi sert görünmelerinin yanında, mine tabakasının altında yumuşak olan dentin tabakasını taşımaktadırlar. Dişlerin çürümesi ile açığa çıkan dentin tabakası, dişlerde duyarlılığa ve sızıya sebep olmaktadır. Zamanla çürük ilerleyerek dişin öz bölgesine ulaşmakta ve iltihap oluşumuna sebep olabilmektedir. Bazen de iltihap dişin ölümü ile sonuçlanabilmektedir. Dolayısı ile dişte meydana gelen hasar muayene esnasında görüntülenemeyecek kadar derinlere inmiş olabilmektedir.

Bazı hastaların dişleri sağlıklı olmasına rağmen, ortodontik tedaviye ihtiyaçları bulunmaktadır. Dar çene problemi, gömülü dişler gibi sorunların tam olarak tespiti için muayenede görünenden daha fazla detaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda, vücudun iş kısmını görebilmek için nasıl röntgen ya da tomografi çekiliyorsa, diş için de röntgen veya tomografi istenmesi gerekmektedir.

dis-röntgeni

Dişlerin, kemiklerin ve çenenin muayenede görünemeyen kısımlarının görüntülenmesi, diş röntgeninin çekilmesi ile mümkün olabilmektedir. Röntgen filminin çekilmesi sırasında, X ışınları doku içerisinden geçerek görüntünün oluşumunu sağlar.

Tedaviye başlamadan önce kişinin diş ve çene bölgesindeki rahatsızlıkların teşhisi ve planlama yapabilmek için diş röntgeni istenebileceği gibi, tedavi süreci içerisinde veya tedaviden sonra da kontrol amacıyla diş röntgeni istenebilir.

Muayene sırasında sadece büyük çürükler tespit edilebilmekte; ancak başlamakta olan çürükler sadece diş röntgeni ile gözlenebilmektedir. Dişlerin yapı bozuklukları, çene ve dişlerdeki kistler ya da tümörler de diş röntgeni ile tespit edilebilmektedir. Çene ve dişlerle ilgili cerrahi müdahale kararı verilmesinde, ortodonti tedavisinin sağlıklı bir şekilde planlanmasında diş röntgenleri son derece önemlidir.

Diş röntgeninde kullanılan X ışını miktarı gelişen teknoloji ile azaltılmış olup, kanserojen oranda değildir. Üstelik bir kişinin yaşamı boyunca kaç defa diş röntgeni çektirebileceğini hesaplayan uzmanlar, kişinin toplamda sadece denizde güneşlenirken aldığı kadar radyasyona maruz kaldığını raporlamışlardır. Her ihtimale karşı hamilelerin diş röntgeni çektirmeyi doğumdan sonraya bırakmaları gerekmektedir.

Kaç Çeşit Diş Röntgeni Vardır?

panaromik

  • Panoramik Diş Röntgeni: Alt çenede ve üst çenede bulunan tüm dişlerin, çene kemiklerinin ve diş eti seviyelerinin tek bir diş filmi üzerinde görülebildiği büyük boyutlu diş röntgenleridir. Panoramik diş röntgenleri ile dişleri çevreleyen kemik miktarı, gizli kalmış kist ve tümör gibi patolojik oluşumlar, gömük dişler, çürükler, kırıklar, diş ve çene gelişim anormallikleri, çene eklemlerinin pozisyonları görüntülenebilmektedir.  Geniş anatomik bölgelerin tek bir film üzerinde görüntülenebilmesini sağlayan panoramik filmler, hastanın diğer röntgen türlerine göre daha az radyasyona maruz kalmasına sebep olmaktadır. Ağzını açamayan hastalarda dahi kullanılabildiğinden, pozisyon kolaylığı sağlamaktadır. Film çekimi esnasında teknisyenin komutlarına dikkat edilmeli, röntgende çıkmaması için piercing, küpe ve gözlük gibi aksesuarların çıkartılması gerekmektedir. Sağlıklı görüntü için film çekimi esnasında kesinlikle kıpırdanmamalıdır.
  • Periapikal Diş Röntgeni: Dişlerin bütün bir çene haline değil de, tek tek görüntülendiği röntgen tekniğidir. Genellikle kanal tedavisi sürecinde, implant uygulanmasında kullanılır. Birkaç diş ve çevre doku görüntülenmekte, ancak panoramik diş röntgenine göre daha fazla detayın yer almaktadır.
  • Sefalometrik Radyografi: Profilden çekilen kafa filmi olup, çene cerrahları ve ortodonti uzmanları tarafından ortognatik cerrahi planlaması ve ortodontik tedavi planlaması amacıyla kullanılmaktadır. Filme bakılarak dişlerin ve çenelerin birbirleriyle ilişkisi incelenmekle beraber, çenelerin kafa ile ve yumuşak dokuların kafa kemikleri ile ilişkisi incelenmektedir.
  • Temporamandibular Eklem (TME) Radyografisi: Temporamandibular eklem yani çene eklemi hareketlerini, çiğneme ile ilgili problemleri, çene ekleminde meydana gelen kronik travmatik değişiklikleri,  çene ekleminde oluşmuş olan eklem içi bozuklukları ve bunlara bağlı olarak oluşan rahatsızlıkları tespit etmek için kullanılan bir röntgen çeşididir.
  • Dental Volumetrik Tomografi: 3 boyutlu görüntülemenin sağlandığı sistemde, baş ve boyun bölgesi için özel olarak hazırlanmış bir tomografi cihazı kullanılmaktadır. Çene kemiklerinde mevcut olan kist ya da tümör gibi patolojik durumların incelenmesinde, çene ekleminde meydana gelen ağrı ve değişikliklerde, periodontal hastalıkların ve kemik kayıplarının tespitinde, gömük dişlerin çenedeki yerleşimi ve kök açılarının belirlenmesinde, diş protezi planlanmasında sıklıkla kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.

Kaç Çeşit Röntgen Çekim Yöntemi Vardır?

Röntgen çekilirken film esas olarak iki farklı şekilde yerleştirilebilir. Ağız içerisine yerleştirilen film ile, sadece birkaç diş ve çevresindeki dokular gözlenebilmektedir. Ağız dışına yerleştirilen filmlerde ise dişler, çene kemikleri, kafa kaidesi, çene eklemi görüntülenebilmektedir. Dolayısı ile ağız içinden çekilen röntgenlerin görüntüledikleri alan, ağız dışından çekilen röntgenlere göre çok daha dar olmaktadır.

Diş Röntgeni Nasıl Çekilir?

Periapikal röntgen çekimi sırasında, ağız içerisine konulan küçük bir filmin hasta tarafından tutulup dişe yaslanması gerekmektedir.

Panoramik diş röntgeni çekiminde geleneksel filmler kullanılmamaktadır. Bu sebeple cihazın baş için hazırlanan bölümüne başın yerleşmesi gerekmektedir. Burada başın iki yanında ince iki aparat başı çevreleyecektir. Ağıza da ufak bir aparat yerleştirilmektedir. Sonrasında cihaz başın etrafında dönerek röntgeni çekmeye başlamaktadır. İşlem esnasında görüntü doğrudan bilgisayar ortamına aktarılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.