Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Sağlığımızı Tehdit Eden Besinler

Sağlığımızın başladığı noktadır ağzımız. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın geçiş kapısı olan ağzımız dişlerimiz  ve onların sağlığı bu konu hakkında bilinçli değilsek eğer, orta yaşlara kadar etkisi görülmediğinden kolaylıkla ihmal edilir. Başına gelmeyen insanlar genellikle diş tedavilerinin ne kadar sancılı süreçler olduğunu bilmezler. Maalesef bu sancılı süreçlerin ürünleri olan dolgu, köprü, kanal gibi tedaviler sadece belirli 5-10 yıl arası süreler boyunca dişlerinizi koruyabilirler.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılması gereken en doğru şey daha dişler hasar görmeden onları özenli bir şekilde korumak. Dişlerimiz bir kere hasar gördükten sonra onları tekrar eski hallerine döndürmek pek mümkün olmuyor. Peki diş sağlığımızı korumak gerçekten çok mu zor. Günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamak ve düzenli periyotlarla diş hekimimize gitmek yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ancak pek bilinmese de gündelik hayatta neler tükettiğiniz de en az bunlar kadar önemli. Uzaktan bakıldığında masum görünen yiyecek ve içecekleri dikkatsiz alınması diş sağlığımıza en büyük zararı veriyor. İşte günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan fakat yerken dikkatli olmamız gereken o yiyecekler.

Diş Sağlığını Tehdit Eden Besinler

1. Buz

MH_ice_480x360

Özellikle yaz aylarında birçok içeceğin içinde gördüğümüz ve çoğumuzun tercih ettiği bir şey içeceklerimiz içinde buz kalıplarının olması. Bildiğimiz sağlığımız için sürekli içtiğimiz suyun donmuş halinin bize nasıl bir zararı olur ki demeyin. İçeceklerimizin içlerinde oldukça masumlar fakat buz kalıplarını çiğnemek diş minelerimize en çok zarar veren şeylerden biri. Buz çiğnemek birçokları için alışkanlık olsa bile mümkün olduğunca onların erimelerini bekledikten sonra tüketmek diş minelerimiz için en iyisi.

2-Asitli Yiyecek ve İçecekler

120920134vfet2

Bu tavsiyemiz ise özellikle kış aylarında alımı artan turunçgiller ve içerisinde yüksek oranda sitrik asit içeren meyveler hakkında. Vücudumuzun vitamin ihtiyacını karşılamakta önemli bir rol oynayan bu meyveler içerdikleri yüksek sitrik asit miktarıyla diş minelerimizin zayıflamasına yol açabiliyor. Peki bu meyvelerden uzak durmalı mıyız? Tabi ki de hayır, ancak tükettikten sonra bol su içmek ağzımızda kalan sitrik asitten kurtulmamıza yardımcı olacak ve diş minelerimizin hasar görmesini engelleyecektir.

3. Çay-Kahve

050820151615323556263_2

Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz çay ve kahve aslında sade bir şekilde ve kararında tüketildiğinde sağlığımız için gayet faydalı içecekler ancak bu içeceklerin içine şeker atma alışkanlığı dişlerimiz için ibreyi 180 derece tersine çeviriyor. Çok sıcak tüketildiğinde şekersiz olsa bile diş minelerine zarar veren bu içecekler, şekerli tüketildiklerinde şekerin dişlerimizin üzerinde kalmasına ve dişlerimizin çürümesine yol açıyor.

İçerdiği yüksek kafein miktarı birçoğumuzun bu alışkanlıktan vazgeçememesinin önündeki en büyük engel. Ancak son yapılan araştırmalar şekerin de insan vücudunda ödül mekanizmasını tetiklediğini ve bağımlılık yaptığını kanıtlıyor. Eğer diş sağlığınızı korumak istiyorsanız kullandığınız şeker miktarını yavaş yavaş azaltmak size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bu içecekleri tükettikten sonra ağzı bol su ile çalkalamak şekerin ve dişler üzerinde kalan diğer maddelerin de temizlenmesini sağlayacaktır.

4. Yapışkan Yiyecekler

sekerleme

Yapay tatlandırıcı ihtiva ettiği bilinen jelibon ve sakız gibi yiyecekler diş hekimlerinin çoğu tarafından tavsiye edilmediği gibi, doğal ve faydalı olduğu bilinen meyve kuruları (kayısı, üzüm gibi) da eğer hassas dişlere sahipseniz kaçınmanız gereken yiyecekler arasında. Bu yiyecekler hem diş minelerinize yapışıp onlara zarar verdiği gibi hem de içerdikleri yüksek şeker oranları sebebiyle dişlerinizin çürümesine yol açabiliyorlar. Ayrıca yapışkan yapılarından dolayı dişlerden temizlenmesi de o kadar kolay olmuyor ve diğer yiyeceklere oranla dişlerinizin arasında daha yüksek yüzde ile kalabiliyorlar. Eğer doktor tarafından diş minelerinizin hassas olduğu söylenmişse ya da bu yiyecekleri yerken diş ağrıları çekiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durmanız dişleriniz için en iyisi olacaktır.

5-Karbondioksit içeren içecekler

Bu içeceklerin zararlı olduğunu herkes biliyor artık fakat yakın zamanda yapılan bir araştırma aslında verebileceği zararları tahmin bile edememiş olduğumuzu gösteriyor. General densitry adlı dergide yayımlanan bir çalışmada bilim adamları yüksek miktarda bu içeceklerden içmenin dişler için zararının, metanfetamin ve crack kokain kullanan kişilerin bu maddelerden gördüğü zararla yakın olduğunu kanıtladı. Karbondioksit içermesinin yanı sıra genellikle yüksek şeker miktarına sahip olan bu içecekler dişlerimizin kolaylıkla çürümesine sebep olduğu gibi asidik oluşu ağızdan başlayarak bütün sindirim sistemimizi olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı dişler için bu tür içeceklerin tüketiminin bırakılması en azından sınırlandırılması en iyisi olacaktır.

6. Alkol

Fotolia_54987960_XL

Alkol tüketmenin çok sağlıklı olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Fakat alkol tüketmenin çok bilinmeyen zararlarından birisi de ağız kuruluğuna yol açması. Ağız kuruluğu, ağız sağlığının devamlılığını sağlayan ağız salyasının yapısının bozulması ve konsantrasyonunun değişmesi anlamına geliyor.Bu durum dolaylı yoldan ağzın içinde var olan bakterilerin üremesi için gerekli olan ortamı hazırlamış ve sizi çürüklere karşı savunmasız bırakmış oluyor. Alkol konusunda sınırları bilmek her zaman iyidir ancak özellikle ağız ve diş sağlığı için ağzın dehidrasyonunun bol su içerek ve özel ağız çalkalama suları kullanarak engellenmesi de önemli.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.