Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Sallanması

Dişler, kemiğimsi görünümüyle sert zannedilmelerine rağmen, son derece narin yapılardır. İyi bir ağız hijyeni sağlanmadığı taktirde ve hatta yanlış yöntemle hijyen sağlanmaya çalışıldığında, birçok hastalığa maruz kalabilmektedirler. Sonuç olarak da dayanılmaz ağrılara veya estetik karşıtı bir gülümsemeye sebep olabilmektedirler.

Diş Sallanması Neden Olur?

Dişlerde meydana hissedilen gevşeme ve sallanma, genellikle dişlerin yeterli bakımı görmediğine işaret etmektedir. Dolayısı ile de periodontal diş hastalıkları gelişimi görülmekte ve tedavi olunmadığında çürüksüz dişlerin kaybedilmesi gerçekleşmektedir.

Periodontoloji dişlerin çevresinde bulunan diş eti gibi yumuşak ve kemik gibi sert dokuların yapısını, meydana gelen hastalıklarını ve de tedavilerini inceleyen bilim dalıdır.  Dolayısı ile periodontal hastalıklar dişin kendisinde değil, çevresindeki dokularda oluşmaktadır.

Diş etleri sağlıklı olduğunda görünümü mat, soluk pembe ve sıkı kıvamlıdır ve de sağlıklı dişetleri fırçalama sırasında kanamaz. Hastalıklı diş etlerinde ise kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketli bir görünüm vardır.

1. Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları dişi çevreleyen dokularda meydana gelen kronik bakteriyel enfeksiyonlardır. Uzun yıllar herhangi bir belirti vermeyip, çok ileri boyutlara ulaşmadığı müddetçe ağrıya sebep olmaz. Tedavi edilmediğinde çürüksüz sağlam dişlerin bile destek doku kaybı sebebiyle sallanarak düşmesine sebep olabilmektedir. Diş etinde ilerleyen hastalıklar bir ya da birden fazla dişi ayrı ayrı etkileyebilir.

  • Gingivitis: Bakteri plağının diş etinde enflamasyon oluşturması ile başlayan hastalık biraz daha ilerleyerek iltihap oluşumuna sebep olur. Bu iltihap hastalığın gingivitis aşamasında diş etinde olup, kemiğe geçmemiştir. Dişler fırçalarken kanama meydana gelir, herhangi bir ağrı hissedilmez. Diş etleri kırmızı ve şişkindir, yüzeyleri parlaktır.
  • Periodontitis: Gingivitis halindeki dişlerin tedavi edilmemesi sonucunda, iltihap ilerler ve diş destek kemiğine geçer. Diş ile diş eti arasında bulunan diş eti oluğu iltihap sebebiyle açılarak hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Bu açıklık dişin gevşemesine ve sallanmasına sebep olur. Dişler giderek aralanmaya ve birbirinden uzaklaşmaya başlar. Fırçalama esnasında veya herhangi bir etki olmadan diş etleri kanar. Diş etlerine bakıldığında yüzeyleri kırmızı, parlak ve şiştir. Ağız içindeki tat bozuktur ve ağız kokusu mevcuttur. Hastalık ilerledikçe diş etlerindeki çekilmeler de ilerler. Dolayısı ile dişlerin hassas kök yüzeyleri açığa çıkar ve sıcak/ soğuk besinlere karşı diş hassasiyeti hissedilir. Bu aşamada da diş hekimine müracaat edilmediğinde, dişler teker teker dökülmeye başlar.

2. Diş Tellerinden Sonra Görülen Diş Sallanması

dis-teli-bakimi-ortodonti

 

 

 

 

 

 

Diş tellerinin kullanımı sırasında veya sonrasında, işe yapılan basınca cevaben dişler normal halindeki kadar sıkı bir şekilde diş eti içerinde gömülü değildir. Ancak diş teli kullanımının bırakılmasından belirli bir süre sonra eski sertliğine kavuşacaktır.

3. Dişe Alınan Darbenin Ardından Diş Sallanması

Ağıza alınan bir darbe sonucu dişin sallanması mümkündür. Eğer yerinde düzgün bir şekilde duruyorsa, genellikle birkaç hafta sonunda diş tekrar sağlamlaşacaktır. Ancak bazen de diş herhangi bir belirti göstermeden yerinde dururken ölmektedir. Bu sebeple her ihtimale karşı diş hekimine gidilmelidir.

Diş Sallanması Tedavisi

Diş sallanmasının sebebi periodontal hastalıklar ise, diş yüzeyi temizliği ve kök düzleştirilmesi erken safhalardaki hastalar için yeterli olabilmektedir. Gingivektomi, yönlendirilmiş doku ve yönlendirilmiş kemik rejenerasyonları, gingivoplasti, dişsiz kret augmentasyonu, sert ve yumuşak doku greftlemeleri periodontal hastalık tedavisinde kullanılabilecek yöntemlerdendir.

cocuk_dis_sagligi_2_buyuk

  • Kök yüzeyi düzleştirilmesi: Bu işlem kök yüzeyine tutunmuş olan eklentilerin özel küretler ile kazınarak yüzeyden uzaklaştırılması ve sağlıklı olan kök yüzeylerinin açığa çıkartılması sonucunda diş etinin sağlıklı kök yüzeyine yapıştırılması ile gerçekleştirilir.
  • Gingivektomi ve gingivoplasti: Kemik erimesinin eşlik etmediği diş eti büyümesi durumunda, diş etindeki büyümeler kesilerek çıkartılır. Bu işleme gingivektomi adı verilmektedir. Bu işlemin ardından da genellikle diş etinin cerrahi olarak düzeltilmesi, normal görünümünün ve fizyolojisinin kazandırılması için ise gingivoplasti işlemi uygulanmaktadır.
  • Flep Operasyonu: Periodontal cepler kök yüzeyi düzleştirmesi ile düzeltilemediğinde, cerrahi olarak cebi oluşturan diş eti çıkartılmaktadır. Kök yüzeyi düzleştirildikten sonra diş eti kapatılır ve dikiş atılarak yerine sabitlenir.
  • Yumuşak doku greftleri: Yanlış diş fırçalama teknikleri sonucunda, anatomik bozukluklar veya diş eti hastalıkları bir veya birden fazla dişin üzerindeki diş etinin çekilmesi ağzın farklı bir bölgesinden alınan yumuşak doku ile örtülmektedir.
  • Sert doku greftleri: Flep operasyonu yapılırken, kemik doku kaybının olduğu bölgelere yapay veya doğal kemik tozu uygulanarak kemik oluşumu uyarılır.

05

Diş Sallanması İçin Doğal Tedaviler

Avokado yaprağının sallanan dişe ve diş etlerine sürülmesi dişin sallanmasına sebep olan diş eti hastalığına karşı savaşacaktır. Dişe sürmek yerine yaprağın çiğnenmesi de benzer bir etki yapacaktır. Diş ve diş etlerini güçlendiren avokado, çürüklere karşı da kullanılabilmektedir.

Kekik, dişleri güçlendiren bir bitki olarak son dönemin popüler diş tedavi iksirlerindendir. Su ve kekik kökünü karıştırarak gargara yapmak, dişlerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Su ve oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksiti karıştırıp 30 saniye boyunca ağzı bu karışımla çalkalamak, diş eti kanaması ve diş sallanmasına iyi gelmektedir. Haftada üç gün kullanılmalı ve kesinlikle yutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.