Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Sıkma

Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkmak, genellikle kişilerin uyku halindeyken çenelerini güçlü bir şekilde kilitlemeleri şeklinde görülen bir durumdur. Ancak kişi bütün gece dişlerini sıktığını ya beraber uyuduğu kişiden öğrenebilmekte ya da çenesindeki ağrı aracılığı ile fark edebilmektedir. Çoğu kez kişi tarafından fark edilemeyen hastalık zamanla alışkanlık haline gelerek gündüzleri de kişilerin çene kaslarını kilitlemeleri ile diş sıkma gerçekleşebilmektedir.

Bruksizm adı ile de bilinen diş sıkma hastalığı,  fonksiyon dışı bir hastalıktır. Alt ve üst çenenin çiğneme ve yutkunma dışında karşı karşıya gelmemesi gerekmektedir. Gece boyunca alt ve üst çenenin karşı karşıya gelmesi, baş, kulak, yüz-çene ağrıları, çenede kayma, ağız açmada kısıtlılık, ağzı açarken çene ekleminden ses gelmesi, kulak çınlaması gibi belirtiler göstermektedir. Bunun yanında dişlerin aşınmaya bağlı olarak boylarının kısalması, diş yüzeylerinde çatlakların oluşması, diş hassasiyetlerinin oluşması, ağızdaki dişin, dolgunun veya porselenin kırılması,  dişin tutunmasına yardımcı olan destek dokuların zedelenmesi ve dişlerin kaybedilmesi gibi sonuçlar meydana gelebilmektedir. Dişlerde çatlak, kırık ve yer değiştirme dahi görülebilmektedir. Yanağın iç yüzünde bakıldığında beyaz çizgiler görülür ve dilin üzerinde dişlerin izlerinin varlığı dikkat çeker.

05860320408ee5fddeac94fc62658cf7

Diş sıkma dişlerin dışında eklemlere de büyük zararlar vermektedir. Eklem başı ile eklem yuvası arasında bir kapsül vardır ve de bu kapsül eklem yerlerindeki kemiklerin birbirlerine sürtünmeden hareket edebilmelerini sağlamaktadır. Ancak dişlerin kuvvetle sıkılması sonucunda çene eklemlerindeki kapsüller eriyip zamanla kaybolabilir. Bunun sonucunda da çene açılıp kapanırken tık diye sesler gelebilir ve de esneme ile açılan ağız kapanamayabilir.

Bruksizm tedavi edilmediğinde sadece dişlerde değil, yüzün şeklinde de değişiklikler meydana gelir. Yüzün alt kısmının uzunluğu azalır, burun ve çene birbirine yaklaşır; bunun sonucu olarak da kişi daha yaşlı görünür. Alt çenenin zamanla dışa doğru çıktığı görülür. Yüz köşeli ve kare şeklinde biçimlenir.

Bruksizm çene kaslarının gece boyunca kasılı durmasına sebep olduğundan, kişinin yorgun uyanmasına ve gün içerisinde de çabuk yorulmasına neden olur. Boyun ve omuz ağrıları, kas ağrıları ve rahatsızlıkları da kendini gösterebilir. Migren ağrıları diş sıkma hastalığı sebebiyle şiddetlenebilir.

Diş Sıkma Neden Olur?

stres

Diş sıkmanın temel olarak iki sebebi vardır; birincisi stres ve de ikincisi kapanış bozukluğudur.

Stres genel olarak gün içinde yaşanan yoğun olayların kendisini bilincin devreden çıktığı anda göstermesiyle çenenin şiddetli bir şekilde kilitlenmesine sebep olur. Hatta sadece çenenin değil, tüm vücudun kasılmasına varan sonuçlara neden olabilir.

Kapanış bozukluğu çenede mevcut olan anatomik bir bozukluktur ve de kişinin ortodonti tedavisi görmesi ile düzelebilir.

Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Olur?

Diş sıkma tedavisinde amaçlanan dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı hasarı önlemek ve de mevcut ağrıları ortadan kaldırmaktır. Diş sıkma tedavisine ilk olarak dişlerin birbiriyle temasını keserek aşınmayı önleyen koruyucu şeffaf diş sıkma plakları kullanımı önerilmektedir. Bu şekilde uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temas etmesi engellenerek hem çene eklemi rahatlatılarak ağrı önlenmekte, hem de dişlerin daha fazla zarar görmesi engellenmektedir. Aşırı derecede kuvvet kullanımı mevcutsa, önlenebilmesi için geceleri dişlere takmak üzere gece koruyucuları yapılır. Genellikle hastalar 6 ay boyunca gece koruyucusu kullandığında diş sıkma alışkanlığını bırakmaktadırlar. Sıcak uygulaması veya kas gevşeticiler de çene kaslarının kasılmasını engellemeye yardımcı olabilmektedirler. Ağızda kapanışı bozan eğri dişler, yanlış kaplama ve dolgular da mutlaka tedavi sürecinde düzeltilir. Çiğneme kaslarına uygulanacak olan botox da kişinin rahatlamasını sağlayabilmekte ve de 6 ile 9 ay sonra yeniden uygulanması gerekmektedir.

Çenedeki kapanış bozuklukları sebebiyle oluşan diş sıkma ise, ortodontik tedavi yardımı ile desteklenmelidir.

Çene kaslarını yöneten sinirlere entegre edilen bir cihaz aracılığı ile tedavi gerçekleştirmek mümkündür. Cihaz hasta yatarken çene kaslarının üzerine yerleştirilmektedir. Öncelikle çenenin bir gecede kaç defa sıkıldığını kontrol eden cihaz, dişlerin sıkılma şiddetini belirler. Sonraki gecelerde ise çene kaslarını yönetecek şekilde ayarlanan cihaz, beyin çeneyi sıkmak istedikçe beyinden gelen sinyallerin ulaşmasını engeller. Sonuç olarak beynin çene kaslarını sıkma alışkanlığı zamanla sonlanır.

Diş Sıkma Ek Tedaviler ile Desteklenmeli midir?stress-depresyon-siddet

Yoğun stres sebebiyle ortaya çıkan diş sıkma, kişinin psikolojik durumunun yardım çağrısının bedensel ifadesi olmaktadır. Stres seviyesi yüksek olan kişilerin herhangi bir psikolojik destek almaması durumunda ciddi hastalıklar yaşayabilmeleri mümkündür. Dolayı ise diş sıkma problemi yaşayan kişinin psikolog veya psikiyatrdan kendisine uygun görülen tedaviyi alması gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından önerilen bir destek yöntem, günde iki kez 20 dakika süreyle çene ekleminde bulunan triger adı verilen tetik noktasına sıcak havluyla masaj yapılmasıdır. Bu şekilde kasılan kasların gevşemesi ve yumuşaması hedeflenmektedir.

Diş sıkmanın azalması için kişilerin vücudun stres oranını arttıran kola ve kahve gibi asitli içeceklerden ve de şekerli yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.