Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Şişmesi

Diş Şişmesi Nedir?

Dişin şiş hissedilmesi, diş etinde şişlik gözlenmesi genel olarak dişin apse yaptığını göstermektedir.  Bu durum dişin fazla miktarda zararlı bakteri sebebiyle iltihaplandığını göstermektedir.

Diş genel olarak üç bölümden oluşan bir yapıdır. Dişin en dış bölümünde görünen beyaz ve sert bölüm mine tabakası olarak isimlendirilmektedir. Ağızda kalan yiyecek artıkları bakteriler tarafından asite dönüştürülerek mine tabakası zamanla incelir ve de delinir. Aynı zamanda yanlış diş fırçalama teknikleri veya ağız içi hijyene dikkat edilmemesi de dişi çürütmekte olan bakterilere yardımcı olmaktadır.

Dişin mine tabakasının altında kanallar taşıyan ve boşluklu bir yapı olan dentin tabakası yer almaktadır. Dişin mine tabakası eridiğinde ve çatlaklar meydana geldiğinde, dentin tabakası korumasız kalır ve de dişte hassasiyet meydana gelir. Sıcak veya soğuk besinlere, şekerli besinlere, diş fırçalamaya karşı hassas hale gelen dişlerde sızı hissedilebilir. Ancak bu durum henüz çürüğün başlangıcıdır ve de apseye sebep olmaz.

diss9

Dişin dentin tabakasında oluşan çürük tedavi edilmediğinde, bakterilerin işi daha kolay hale gelir. Dentin tabakasında yaşamı daha kolay olan bakteriler hızla dişin kalbine doğru, kılcal kan damarları ve de sinirleri ile donatılmış pulpa bölgesine doğru ilerler. Bakteriler pulpa bölgesine ulaştıklarında, enfeksiyon başlar ve kötü kokulu, irin dolu bir iltihap oluşur. İşte dişteki şişme bu iltihap dolu kesecikle oluşur.

Şişme çürümenin köke ve çevre dokuya yayıldığını göstermektedir. Bu durum şiddetli ağrılara sebep olabilir. Tedavi edilmediğinde enfeksiyon kemiğe ulaşır ve diş kaybedilebilir. Ancak diş öldüğünde hissedilen ağrı sona erer. Ağrı sona erse bile, enfeksiyon komşu kemikleri tehdit etmektedir.

Dişte apse oluştuğuna dair belirtiler şunlardır:

  • Dişte veya dişlerde zonklama şeklinde veya geçmeyen sürekli ağrılar
  • Sıcak ve soğuk yiyeceklere ya da içeceklere karşı hassasiyet
  • Yiyecekleri çiğnerken hissedilen ağrı
  • Boyundaki lenf düğümlerinin şişmesi
  • Genel kırıklık hali ve hafif ateş
  • Sızlayan dişin yanında bulunan şişmiş bölüm patladığında ağızda kötü tat ve koku bırakan bir sıvı çıkması ve aynı anda ağrının geçmesi

belirtilerden herhangi birini yaşayanların acilen diş hekimine gitmeleri gerekmektedir.

Diş Şişmesi Neden Olur?

grview-44504-1

Diş şişmesinin en temel sebebi ağız içi hijyenin dikkate alınmamasıdır. Yemeklerden sonra kalan besin artıkları üzerinde oluşan bakteri plakları dişlerin çürümesine sebep olmaktadır. Bu sebeple dişler doğru diş fırçalama tekniği ile yatay olarak değil, yukarı aşağı şekilde en az üç dakika boyunca günde iki kere fırçalanmalıdır. Özellikle gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması çok önemlidir.

Zararlı yiyecek ve içecekler dişlerin çürümesini kolaylaştırmakta ve çürüyen dişte çürüğün ilerlemesini hızlandırmaktadır. Asit oranı yüksek olan yani düşük pH’lı yiyecek ve içecekler, şekerli besinler dişlerin mine tabakasının daha korunmasız bir duruma gelmesine yardımcı olmaktadırlar. Dolayısı ile bu tarz besinlerden vazgeçilemiyorsa, yemekten hemen sonra diş fırçalanmalı veya ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

Çürük dişin varlığında apse oluşumu yüzde yüz olacaktır. Dolayısı ile çürük bir diş var ise, mutlaka diş hekimine gidilerek dolgu yaptırılmalıdır.

Diş sıkma veya diş gıcırdatma, zamanla dişlerin zarar görmesine sebep olarak bakterilerin diş minesinden içeri geçişini sağlayacaktır.

Diş minesine oluşan kırıklar ve çatlaklar, çürükler gibi mikroorganizmaların dentin tabakasına geçmesine izin vererek apse oluşumuna imkan verecektir.

Yanlış kanal tedavisi veya dolgu işlemi de dişte apseye sebep olabilen diğer etmenlerdir. Dişin içi iyice temizlenmediğinde, mikroorganizma veya yemek artığı olan dişe dolgu yapıldığında da diş apsesi oluşabilmektedir. Yanlış diş çekimi sonucu diş kökünün bir kısmının kalması, diş çekimi esnasında mikrop kapılması gibi durumlar, bağışıklık sisteminin zayıf olması apse oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Diş Şişmesi Tedavisi

disci-korkusunu-yenme-yontemleri_780x519

Diş şişmesinin tedavisi için eğer durum kurtarılamaz derecede ağırsa, dişin çekilmesi gerekecektir. Ancak iltihaplı diş çekilemeyeceğinden öncelikle antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon giderilecektir. Bu şekilde enfeksiyonun başka dişlere sıçraması da engellenmiş olacaktır.

Dişi kurtarmak için diş uyuşturulduktan sonra dişin özüne bir delik açılarak basınç azaltılır. Diş özü temizlenip dezenfekte edildikten sonra hareket etmeyecek şekilde bir maddeyle doldurulur. Dişe geçici bir dolgu yapılır.

Birkaç ay sonra eğer hastalık tekrarlıyorsa, ek tedaviler ve cerrahi işlemler gerekmektedir.

Dişe yapılan operasyondan sonra ağız içi hijyene son derece özen gösterilmesi gerekmektedir. Her yemekten sonra ve gece yatmadan önce dişlerin mutlaka fırçalanması gerekmektedir. İlaçlarla beraber alkol kullanılmamalı ve de sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tedavi olduğunuz gün sıcak içeceklere ve yiyeceklere dikkatli yaklaşmalısınız. Eğer çiğneme konusunda sıkıntı yaşayacaksanız, ilk birkaç gün sıvı beslenebilirsiniz.

Diş Şişmesi için Evde Tedavi Yöntemleri

Eğer doktor randevunuza henüz vakit varsa ve de ağrıya dayanamıyorsanız, evde yapabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

Her saat başı ağzınıza ılık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Karanfil yağını bir pamuk yardımı ile apseli dişe uygulayabilirsiniz.

Kekik yağı ile suyu karıştırarak gargara yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.