Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Taşı Temizleme

Diş taşı, iyi temizlenemeyen dişlerin yüzeylerinde meydana gelen bakteri plaklarının, tükürükte bulunan fosfat ve kalsiyum iyonlarının da etkisi ile zamanla daha da sertleşmesi sonucu açığa çıkan plağa denmektedir.

Peki diş taşınızın olduğunu nasıl anlarsınız? Eğer aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçı ağız ve diş bölgenizde oluşmaya başladı ise diş taşınızın olduğu muhtemeldir. Bunlar;

  • Diş etlerinin veya diş aralıklarının tabaka şeklinde kaplanması
  • Diş etlerinde iltihaplanma durumu veya şişme ve kızarıklık hali
  • Dişlerde oluşan kanamalar ve ağızda oluşan kötü koku
  • Bazı durumlarda dişte şiddetli ağrı

Diş Taşı Temizleme Yöntemleri

Diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından son derece hızlı, düşük maliyetli ve acısız bir şekilde, herhangi bir anestezi kullanılmadan birtakım ultrasonik ve periodontal aletler ile yapılan bir bakımdır. Belli aralıklar ile yapılması önerilen bir işlemdir.

Fakat bir takım öneri ve uygulamalar ile diş taşı oluşum sürecini uzatabilir belki de bu oluşumu dahi engelleyebilirsiniz. Şimdi sizlere bir kaç diş taşı temizliği önerisinde bulunacağız;

Evde Diş Taşı Temizliği

1. Düzenli Diş Fırçalama

Düzenli olarak fırçalanan dişler günlük ağız ve diş sağlığı bakımı içerisine girdiğinden dikkat edilmesi gereken en önemli yöntemdir. Çünkü bu sayede plak oluşumunu ilk başta engelleyeceğiniz için diş taşı gibi bir problemin de meydana gelmesini engellemiş olursunuz.

2. Florürlü Diş Macunu

Florür, dişlerinizin koruyucu kalkanı olan minesini kuvvetlendirir. Özellikle asitli ve şekerli içecek ve yiyeceklerin oluşturduğu zararlı etkilere karşı korur, diş taşını meydana getiren bakterileri ise öldürür. Özellikle diş taşı temizliğine yönelik piyasada bulunan diş macunlarını da bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

3. Portakal Kabuğunun Sırrı

Dişlerde meydana gelen istenmeyen plakların oluşumunu ve zararlı bakterilerin öldürülmesinde büyük bir etki oluşturan bir diğer doğal madde ise portakal kabuğudur. Dişlerinizin her yerini portakal kabuğu ile ovaladıktan sonra ağzınızı geceden sabaha kadar yıkamayın. Farkı göreceksiniz.

4. Karbonatın Önemi

Diş fırçanızı hafifçe ıslatarak bir yemek kaşığı kadar karbonat ile bir tutam kadar tuzdan yapacağınız karışıma sürün. Bu sayede dişleriniz daha temiz ve tabakasız olduğunu fark edeceksiniz. Diş taşlarının oluşumunu engellemek işte bu kadar basit.

5. Meyveyi ve Sebzeyi Isırarak Yiyin

Her yemek sonrası ısırarak yiyeceğiniz meyve ve sebzeler ağzınızda oluşan yemek artıklarından ve plak/diş taşından kurtulmanızı sağlar. Diş etlerinizi de güçlendiren bu hareket hem ağız ve diş sağlığınız için hemde metabolik anlamda bünyeniz için size katkı sağlayacaktır.

6. Doğanın Verdiklerini Anlamlı Kullanın

  • İncir Yiyin: Tek seferde ağzınıza atacağınız üç dört adet inciri yavaşça çiğneyerek tükürük salgınızın miktarını artıracağınız için ağız içerisindeki plak oluşumunu da engellemiş olursunuz.
  • Baharatlı Gıdalar: Baharatlı gıda tüketimi de yine diş taşı oluşumunu engeller.
  • Susam Kullanın: Bir avuç dolusu çiğneyeceğiniz susamı yutmadan ağzınızda bekletin ve dişlerinizi fırçalayın. Yine bu işlem de diş taşı oluşumunuzu engellemek için size yardımcı olacaktır.

Unutmadan, yediğiniz ve içtiğiniz her besinin ağız ve diş sağlığı için yararlı olmayabileceğini, aksine diş eti ve minesine zarar verebileceklerini hatırlatarak uygun gıdalar tüketmenizi öneririz.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Biraz önce de değindiğimiz gibi diş taşı temizliği anestezi uygulanmadan yapılan bir işlemdir. Ve anestezi yapılmadığı için de herhangi bir ağrı ve sızıya ortam hazırlamayan bir operasyondur. 20-30 dakika kadar sürebilen diş taşı temizleme işlemi, yapılan işlemin türüne ve uygulanış yöntemine göre her diş hekiminde farklılık gösterebileceğinden genellikle yılda 2 defa kadar yapılması önerilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Diş taşı temizliği yaptınız veya yaptırdınız. Peki sonrasında ne gibi durumlara dikkat etmeniz gerekir? Diş taşı temizliğinden sonraki ilk bir hafta en önemli olan süreçtir, çünkü dişlere plak giderici sıvıların temas etmesi yapılan işlemin hepsini boşa çıkarır. Diş etleriniz de hassas olacağından kürdan, diş ipi gibi maddelerin de özellikle kullanılmaması önerilmektedir ve ayrıca çok sıcak veya soğuk gıdaların da tüketimi diş yüzeyinde hassasiyet oluşturabileceğinden bu konuya da dikkat etmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.