Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Taşı

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı, dişler fırçalanırken ulaşılamayan bölgelerde kalan bakteri plaklarının üzerinin zamanla tükürük sıvısındaki kalsiyum ve fosfat mineralleri ile kaplanması sonucunda oluşmaktadır. Diş taşı, diş eti iltihabının ve periodontit tarzı diş eti hastalıklarının başlıca nedeni olarak gösterilmektedir.

Diş taşı tükürüğün yapısına göre farklı sürelerde oluşabilmektedir. Ancak her durumda 6 ayda bir diş hekimine gidilerek diş taşlarının kontrol ettirilmesi diş ve diş eti sağlığı için son derece önem arz etmektedir.

Diş taşının oluştuğu bölgeler genellikle fırçalamada zorlanılan ya da unutulan bölgelerdir. Çenenin kullanılmayan kısımlarında da diş taşı görülebilmektedir. Bunun yanı sıra tükürük bezlerinin bulunduğu yerlerde de diş taşı görülme sıklığı yüksektir.

Dişlerde diş taşı miktarı arttırça diş etlerinin çekilmesi artar ve dişlerin araları açılır. Açılan bölgede daha fazla diş taşı birikmeye başlar ve birikimin fazla olduğu bölümlerde dişler çürümeye başlayabilir. Olayın sonunda kemik erimesi de gerçekleşebilmektedir.

Diş taşı olan bölgelerde diş eti iltihabı oluşumu da gözlenebilir. İltihabın sebep olduğu kökü koku kişinin sosyal yaşamına olumsuz etkide bulunabilmektedir. Ayrıca dişleri fırçalarken diş etleri kanayacaktır.

dis-tasi-temizligi

Diş Taşı Neden Olur?

Dişler doğru şekilde fırçalanmadığında dişlerin mine tabakası üzerine biriken bakteri plakları, tükürük içerisindeki kalsiyum ile birleşerek sertleşir. Sertleşme sonrasında fırçalama ile dişten uzaklaştırılamayan plaklar gittikçe daha da kalın bir tabaka haline gelir.

Tükürük bezlerinin açıldığı yerlerde en fazla diş taşına rastlanırken, eksik dişlerin olduğu bölgelerde de fonksiyon eksikliğine bağlı olarak diş taşları birikebilmektedir. Ağız içinde en fazla alt çene ön dişlerin dile bakan yüzlerinde, üst azı dişlerin yanağa bakan yüzeylerinde diş taşı oluşumuna rastlanılmaktadır.

Diş Taşı Tedavisi

53ba0ca3ab8b384d0b9ade12b1304810

Diş taşı özellikle diş etinin bitiş çizgisinde oluştuğunda en büyük sorunu oluşturmaktadır. Kireçli ve sert olan taşın temizlenmesi güçtür. Bu sebeple temizleme esnasında diş eti kanamalarına sebep olabilmektedir. Düzenli diş kontrollerinin büyük bir bölümü diş taşlarının temizlenmesi ile geçmektedir. Temizleme işlemi diş eti sınırında bulunan diş taşları için gratuar ve küret adı verilen aletlerle dişi kazıyarak gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde kazımayla yapılan işlem son derece rahatsız edicidir. Diş taşının bulunduğu yere göre yüksek frekansta titreşim veren ultrasonik cihazlar yardımı ile de diş taşları dişten uzaklaştırılabilmektedir.

Diş taşı temizliği yapıldığında diş taşı tarafından kamufle edilmiş olan diş eti çekilmeleri ve dişlerin arasında oluşan aralıklar açığa çıkar. Dişlerin sallanmaları belirgin hale gelebilir. Dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet oluşabilir. Bu gibi durumlarda hasta, diş taşlarının faydalı olduğunu zannedebilir. Ancak zamanla dişler sağlıklı durumuna kavuşacaktır ve diş etleri eski seviyelerine ineceklerdir.

Diş taşı temizliğinin ardından dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Çok sıcak veya çok soğuk besinlerin tüketimine bir günlüğüne ara verilmelidir.
  • Soğuk hava ile temastan kaçınılmalı, yüz şal ile korunmalıdır.
  • Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Diş taşının temizlendiği gün çiğneme hareketleri esnasında dişler çok zorlanmamalıdır.
  • Diş taşı temizliği yaptırıldıktan sonra dişlere plakları temizleme amacıyla üretilmiş ürünler temas ettirilmemelidir.
  • Diş etleri hassas olacağı için kürdan ve diş ipi gibi ürünlerin kullanımına birkaç günlüğüne ara verilmelidir.

Diş Taşı Nelere Sebep Olur?

Diş taşının tedavisi zamanında yapılmadığında ilerleyen dönemlerde dişlerde çürümelere, diş eti hastalıklarına ve dişlerin sallanarak dökülmelerine sebep olabilmektedir.

Diş eti hastalıklarından olan gingivitis, diş taşı oluşumundan önce sadece bakteri plağının varlığında bile görülebilmektedir. Diş taşı diş eti seviyesinin altında oluşarak periodontal dokuların harabiyetine yardımcı olmaktadır. Diş taşlarının bulunduğu dişlerde genellikle diş eti iltihabı da görülmektedir.

Diş taşı kötü ağız kokusunun başlıca sebeplerinden biridir.

Diş taşları çoğu zaman ağrıya sebep olmaz ve dolayısı ile de kişi diş hekimine gitmek için bir sebep görmez. Ancak diş etlerini de kaplayan diş taşları, kanama ve ağız kokusu ile belirti verir. Bu düzeyde de diş hekimine gidilmediğinde diş etleri iltihaplanır, parlak kırmızı bir renk alır ve şişer. Dişlerle ilgilenilmediği sürece ilerlemeye devam eden hastalık, diğer dişlere de sıçrar ve iltihaplanma başlar.

Diş taşının ilerlemesi dişlere destek olan kemik dokunun da erimesine sebep olur. Eriyen kemik doku sebebiyle dişlerin sallanması mümkündür. Ancak son olarak elma gibi ısırarak yenilen besinleri yerken dişinizin elmanın üzerine kalması ile süreç son bulur.

Diş Taşlarına İyi Gelen Bitkiler

cilek-dislere-iyi-geliyor--3558939

Diş taşlarının temizliği kesinlikle evde mümkün olmamakla birlikte, diş sağlığını destekleyen bazı besinler mevcuttur. Bu besinler diş taşlarının oluşma sıklığını azaltma konusunda destek olabilmektedir.

Çilek diş taşlarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Mevcut diş taşlarının erimesine yardımcı olmaktadır.

Koca yemiş tüketimi diş eti dibinde oluşan diş taşlarının erimesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay tüketimi diş sağlığında faydalıdır. Dişlerin çürümelerini engeller ve dişlerdeki bakteri plaklarını uzaklaştırır.

C vitamini eksikliğinde hassaslaşan diş etleri diş taşlarına karşı da korumasız kalmaktadır. Dolayısı ile diş taşlarına karşı güçlü diş etleri için C vitamini takviyesi almanız faydalı olabilir.

Fosfor elementinin diş sağlığına olan faydalarını diş macunu reklamlarından hepimiz biliyoruz. Dişlerinizin daha sağlıklı olabilmesi için fosfor takviyesi alabilir veya fosfor içeren besinlere diyetinizde yer verebilirsiniz.

Kalsiyum içerdiğinden süt ve peynir gibi ürünler tüketmeniz dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.