Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Tedavisi, Nasıl Geçer?

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu konuların başında diş ağrıları gelmektedir. Bu yazımızda sizlere diş tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bilinçli bireyler olarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Diş ağrıları, genellikle hiç beklemediğimiz bir anda ortaya çıkar ve hepimizi zorlu bir sürece sokar. Bu kapsamda ise uygulanacak birçok tedavi şekli bulunmaktadır.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrılarının oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise kısaca şöyle sıralanmaktadır;

 • Dişlerde meydana gelen çürükler (Çürükler, dişlerinizdeki oluşumlarına göre diş veya diş çevresindeki etlere ağrı yapar).
 • Diş kemik kaybı (Özellikle çiğneme sırasında ağrı olur).
 • Diş etinde oluşan iltihaplanmalar (Yanma hissi ve acıma hissi meydana gelir).
 • Yanlış yapılmış protezler, yüksek dolgular.
 • Diş gıcırdatma sonucunda oluşan ağrılar (Geceleri dişlerinizi çok sıkıldığınız için sabahları ortaya çıkan bir ağrı türüdür).
 • Kanal tedavisi (Tedavi süresince ve bitiminde bile çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir).
 • Vücut direncinin düştüğü gribal enfeksiyon gibi durumlar ya da sinüzitin aktif hale geçmesi sonucunda dişlerde meydana gelen ağrılar.
 • Kadınlarda adet dönemlerinde oluşan diş hassaslığı.

Bunlara ek olarak diş ağrıları; 20’lik dişlerinin çıkması ile ve kemik kayıplarından dolayı da oluşabilmektedir. Diş ağrıları kimi zaman sıcak, soğuk hassasiyeti bulunan kişilerde de meydana gelmektedir. Çok sıcak gıdalar veya sıvılar tüketmek kişilerde diş ağrılarına neden olmaktadır. Aynı şey soğuk gıdalar için de geçerlidir. Ayrıca kullanılan diş telleri benzeri şeyler de sizlerde diş ağrısı oluşmasına neden olabilmektedir. Ve çoğu zaman gerçekleştirilen tedavilerden sonra diş ağrıları oluşmaktadır.

Diş ağrıları ise geceleri daha yoğun ve şiddetli biçimde ağrılara neden olmaktadır. Sadece diş ağrısı değil genel olarak diğer tüm ağrılarımız geceleri daha şiddetli olmaktadır. Bunun nedeni olarak ise, güneşten aldığımız yararın son bulması ve hormonal değişiklikler ile birlikte metabolizmamızda değişiklikler olmasıdır. Bu metabolizma değişiklikleri genellikle vücudumuzun yararına olmaktadır, çünkü yanı zamanda yenilenmektedir. Ancak bu yenilenme ile oluşan diş çevresindeki basınç kişilerin uykularından ağrı ile uyanmalarına neden olmaktadır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Birkaç gündür aralıksız ağrılara sahipseniz veya ani ve şiddetli ağrılara sahipseniz vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca yemek yeme sırasında ve konuşma sırasında diş ağrılarınız sizleri olumsuz şekilde etkiliyorsa, yine doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş tedavisi kapsamında yapılacak olan işlemler şöyle sıralanmaktadır;

1.Köprüler

Dişlerde-Köprü

Bir köprü eksik bir diş veya dişlerin sabit durması için kullanılmaktadır. Bu köprü dişler arasında bağlantı kurduğundan ve görüntüsü bu yönde olduğundan dolayı bu ismi almıştır. Bir köprü genellikle metal ve porselenden oluşmaktadır ve (protez aksine ayrılabilen bir şekildedir) ağzınızda sabit bir şekilde olacaktır.

2.Kaplama

lamine-dis-kaplama

Bahsetmekte olduğumuz bu kaplamalar genellikle dişlerimizin tümünü kaplamaktadır. Bunlar metal veya porselenden yapılmaktadır ve ağzınızda sabit bir şekilde durmaktadır. Kaplamalar genellikle kırık, hasar görmüş dişlere, çürümüş dişlere veya sadece daha iyi bir görünüme sahip olunması için yapılmaktadır. Kaplama yapılması için dişinizin içine bir delik açılması gerekir. Kaplamalar bu yüzden laboratuvarlarda yapılmakta ve bu yüzden biraz vakit alan bir işlem olmaktadır.

3.Dolgular

zähne

Dolgular çürümenin neden olduğu bir durumda yapılmaktadır. Dolgularda dişin içerisindeki bulunan delikler tamir edilir. Dolgu en sık cıva, gümüş, kalay, bakır ve çinko gibi metallerin bir karışımdan yapılan bir bileşimi ile kullanılmaktadır. Diş hekiminiz klinik ihtiyaçlarınıza göre en uygun dolgu türünü sizlere sunacaktır.

4.Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisi (diğer adıyla endodonti) bir dişin (kök kanal sistemi) merkezindeki enfeksiyonu tedavi etmektir. Diş, kan ve sinir kaynağından dolayı enfekte olursa ve eğer kanal tedavisi yapılmaz ise enfeksiyon yayılır ve dişin çekilmesi gerekebilir. Tedavi sırasında, tüm enfeksiyon kök kanal sistemi içerisinde kaldırılır. Kanal doldurulur ve dişin tekrardan enfekte olmasını durdurmak için bir dolgu ya da kaplama ile kaplanır. Kök kanal tedavisi genellikle diş doktorunuzun sizlere yapacak olduğu 2 ya da 3 operasyondan sonra gerçekleşmektedir.

5.Kireçleme ve Parlatma

dis-eti-kanamasi

Dişlerinizin profesyonel olarak hijyen ile temizlendiği evredir. Dişlerin üzerindeki sizlere zarar veren her şey ortadan kaldırılır.

6.Diş Destekleri

dis-teli-ortodontik-tedavi

Dişlerin görünümünü değiştirmek için veya sağlıklı bir şekilde olmaları için bazen diş destekleyicilerine (ortodontik tedavi) ihtiyaç duyarsınız. Diş destekleyicileri (diş telleri, damaklıklar..) çıkarılabilir ve temizlemesi kolay olabileceği gibi aynı zamanda sabit bir şekilde de olabilmektedir. Bu zamanlarda özel temizleme araçları ile diş temizliğinizi yapmanız gerekmektedir. Diş destekleyicileri genellikle, metal, plastik veya seramik yapılır. Bu destekleyiciler genellikle çocuklar ve yaşlı kişiler için yapılmaktadır.

7.Yirmilik Diş Çıkarma

2lik-dis-hakkinda

20’li yaşların başında, gençlerin ağızlarının arka kısmında 4 adet sonradan çıkan dişler bulunmaktadır. 20’lik dişler çoğu zaman bir açıyla çıkmaktadırlar ancak çoğunlukla ile kişileri rahatsız eden bir açı ile çıkmaktadır. Şiddetli ağrıları ile bilinmekte olan yirmilik dişler, çekilme işlemi ile tedavi edilmektedir. Oldukça ağrılı bir tedavi sürecini içermektedir. Bunun için doktorunuz aynı zamanda sizleri ağız ve çene bölümüne de iletebilir. Ancak gömülü olan yirmilik dişlerin çekilmesi ile birlikte, ağrılarınız son bulacaktır.

8.Diş İmplantları

implant3

Diş implantları protezlere bir alternatiftir. Sadece bir tek diş için bile diş implantları kullanabilirsiniz. İmplant için titanyum vidalar çene kemiğine sabitlenir. Hazırlanması zaman alan bir tedavi biçimi olduğu için ilk aşamada tercih edilen tedavilerden değildir. Ayrıca implantlar oldukça pahalı olmaktadır.

9.Protezler veya Takma Dişler

Daha yaygın olarak halk arasında takma dişler olarak da bilinen protezler doğal dişlerin yerine takılır. Tam bir set halinde tüm dişlerini değiştirmek için kullanılır. Bir kısmı veya eksik olan dişlerin yerine kullanılır. Genellikle, metal ya da plastikten yapılmaktadır.

Takma dişlerin temizliği de oldukça pratik olmaktadır. Sabit olmaması sizlerin diş temizliğini yapabilmenizi sağlamaktadır. Takma dişlerde kimi zaman yemek yemede zorluklar çekebilirsiniz. Dişlerinizi kaybetmek ve yerine protezler takılması bazı zamanlar sizleri kötü etkileyebilir.

10.Kırık Dişler

1036103_620x410

Kırık dişler sonucunda oluşan ağrılar ve rahatsızlıklar en yaygın olan diş ağrılarından birisidir. Bu kapsamda doktorunuz dişlerinizi yontma işlemi veya düzenleme gibi işlemler yapacaktır. Eğer kırık büyükse ve ağrı şiddetli ise doktorunuz protez veya diğer tedavi biçimlerini deneyecektir.

11.Diş Beyazlatma

dis_beyazlatma_yontemleri

Diş beyazlatma, sarı olan dişlerinizi yapılacak olan işlemler sonucunda daha beyaz bir görünüme sahip olmasıdır. Bu işlem dişlerinizi daha parlak veya beyaz yapamaz ama mevcut rengini birkaç ton daha açabilir. Diş beyazlatma işlemi doktorunuzun sizlere yapacak olduğu birkaç operasyon sonunda gerçekleşmektedir. Lazer beyazlatma veya güç beyazlatma olarak adlandırılan yeni bir prosedür dişçi muayenehanesinde yapılmakta ve yaklaşık bir saat sürmektedir. Diş beyazlatma özel bir işlem olduğu için genellikle kozmetik açıdan ele alınmaktadır.

Yaşam Değişiklikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gülüş için ise bazı yaşam değişikliklerine ihtiyacınız vardır. Bunlar;

 1. Diş ipi kullanın.
 2. Şeker kullanımını azaltın.
 3. Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 kere fırçalayın. Fırçalama işleminizi diş etlerinize zarar verecek şekilde çok sert bir biçimde uygulamayınız.
 4. Düzenli olarak diş doktorunuza giderek, gerekli olan kontrollerinizi yaptırın.
 5. Diş tedavilerinde gecikmelere yer vermeyin.
 6. Sigara ve alkol alımına dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.