Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Teli Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok insan özellikle gülünce ortaya çıkan estetik görünüm kaygısı ile ortodonti kliniklerine başvurup uzun süreli tedavilerle uğraşmayı göze alıyor olsa da aslında dişlerin olması gereken yerlerinde olması, damağın sağ ve sol tarafına uzanan dişlerin simetrik dağılıyor olmamasının,alt ve üst çenenin tam olarak kapanmamasının ağız ve diş sağlığına çok önemli zararları vardır. İlerleyen yaşlarda  çenenin sağ ya da sol tarafına daha çok baskı uygulamak; çürüklere, diş taşlarına ve sonunda diş kayıplarına neden olmaktadır. Hatta kapanma sorunları gülüşte herhangi bir bozukluk yaratmamasına rağmen sağ ve sol çenenin birbirinden farklı boyutlarda olmasına ve bu sebeple yüz simetrisinin bozulmasına neden olmaktadır. İnsanoğlunun yıllardan beri süregelen güzellik anlayışı aslında bilateral simetriye yani vücudun sağ ve sol parçalarının eşit olması ile ölçütlendirilmiştir. Yani dişlerimizin simetrik oluşu bizlere hem güvenle gülmenin verdiği özgüveni sağlarken hem de diş sağlığımızı daha uzun yıllar koruyabileceğimizin sinyallerini vermektedir.

Genetik ya da çevresel faktörler ile; uzun yıllar yapay emzik kullanmak, parmak emme alışkanlıkları, kalsiyum ve magnezyum eksiklikleri gibi sebeplerden ötürü sağlıklı süt dişlerine sahip insanlar asimetrik diş yapılarına sahip olabilmektedirler. Ancak günümüzde ortodonti kliniklerinde bu sorun 2-3 yıl içerisinde 3000-5000 TL arasında bir ücretle çözülebilmektedir. Lakin tedavinin başarıya ulaşabilmesi ve tedavi sonrasında da hastanın diş sağlığının devam edebilmesi için bazı hayati öneme sahip alışkanlıklar vardır. Eğer bu tedaviye başladıysanız; zamanınızın, paranızın ve çektiğiniz sıkıntıların karşılığını almak istiyorsanız aşağıda sıralanmış olan maddelere uymanız tedavinizin başarıya ulaşma yüzdesini önemli bir ölçüde etkileyecektir. Yok henüz karar aşamasındaysanız bu maddeleri yerine getireceğinizden emin olmadan tedaviye başlamanızı tavsiye ederim. Doktorunuz tarafından belirlenen süre boyunca bu alışkanlıklara uymanız, sağlıklı ve mutlu bir gülüşe sahip olmanız dileğiyle…

1- Kaçınılması Gereken Yiyecekler

dis-teli-takanlar-nelere-dikkat-etmeli-02

Diş telleri dişlere braket denilen ufak metal parçalarla tutturulmaktadır. Braketler ise dişlerimize tedavi sonrasında çıkabilmesi kolay biyolojik yapıştırıcılarla yapıştırılır. Yıllar ilerledikçe bu teknoloji gelişmiş ve eskisine nazaran daha sağlam braketler ve yapıştırıcılar üretiliyor olsa bile bu braketleri kullanırken kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bunların başında sert gıdalar gelir. Patlamış mısır, cips, kabuklu kuru yemiş gibi birtakım yiyecekleri hayatınızdan belirli bir süre çıkartmanız gerekebilir. Bunların yanı sıra elma, havuç gibi sert meyveler ve pizza köşesi, ekmeğin sert kabuğu gibi yiyecekleri dikkatli yemeniz önerilir. Her ne kadar yiyecek olmasa da kalem kemirmek gibi alışkanlıklar da braketlerizin kırılmasına yol açacaktır. Sert gıdaların yanı sıra bazı şekerli, yapışkan gıdalar da braketlerinizin baş düşmanıdır. Sakız, jelibon,  karamelli çikolatalar ve asit içeren şeker oranı yüksek içecekler; kola, gazoz da sizi devamlı kırılan braketlerinizi değiştirmek için ortodontistinizi ziyaret etmek zorunda bırakabilir. Bu dönem boyunca yumuşak çiğnenmesi kolay ancak yapışkan olmayan gıdalarla beslenmek bu dönemi kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak sağlığa zararları açık olan sigaranın bu tedavi süresince kullanılmaması öneriliyor. Tedavi sonrasında diş lekeleri ve diş taşları ile karşılaşmamak için sigaradan uzak durmakta büyük fayda var.

2- Ağız ve Diş Hijyeni

DİŞ-TELİ

Günde 2 kere dişlerimizi fırçalamanın hem diş hem de kendi sağlığımız için elzem olduğu bugün herkes tarafından biliniyor. Düzenli olarak dişlerimizi fırçalamak bizi dişlerimizin etrafında biriken yemek artıklarından kurtarıyor ve diş taşı oluşumuna engel oluyor. Peki ya diş teli kullanıyorsak? Diş teli kullanımı ağız içinde 4-5 kat daha fazla yemek artığı takılı kalmasına neden oluyor. Bunun önüne geçmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Her yemekten sonra düzenli olarak dişleri fırçalayarak bu durumun önüne geçebiliyor zaten bu tedavi sürecinde size ortodontik diş fırçası ve diş ipi veriliyor bunların yanı sıra ağız bakım gargaraları da bu süreçte sizin işinizi kolaylaştıran bir yardımcınız olacaktır bütün bunları her yemekten sonra düzenli bir şekilde kullanarak ağız hijyeninizi korumanız mümkün.  Aksi takdirde tedavi sırasında nefesin kokması sorunu  ve tedavi sonrasında sonra yerine oturmuş fakat çürümeye başlamış dişlerle karşılaşabilirsiniz.

3- Darbelerden Koruyun

dis-teli-takanlar-nelere-dikkat-etmeli-03

Braketlerin sert yiyecekler karşısında kırılabileceğinden yazının başında bahsetmiştik. Her ne kadar paslanmış çelik malzemeden üretiyor olsalar bile yapıları ve konumları itibariyle özensiz kullanımda kırılma riskini taşıyorlar. Dişlerinize doğrudan alacağınız bir darbe braketlerinizin kırılmasının yanı sıra ağız içinde ve yanaklarda yaralanmalara neden olacaktır. Ancak bunun önüne geçmek mümkün. Diş teli kullananlar için üretilmiş olan diş plakları özellikle spor yapan kişiler için önemli bir yardımcı olacaktır. Spor esnasında size rahatsızlık vermeyecek olan bu koruyucu plakların size uygun olanı almak için diş hekiminize danışmanızı tavsiye ediyorum.

Diş teli kullanmak her ne kadar meşakkatli gibi görünse bile çektiğiniz sıkıntıların karşılığını misliyle alacağınız bir tedavi yöntemi.  İşin estetik boyutu çoğu insan için ön planda görünse bile ki gerçekten tedavi sonrasında farkı hissedeceğinize güvenle gülümseyebileceğiniz konusunda eminim. Bir de bu tedavi diş sağlığının korunmasında önemli bir rol oynuyor. Umarım bu yazı sizin bu tedaviye başlama kararı vermenizde yardımcı olur. Başlayan arkadaşlar için de yardımcı bir kılavuz olması dileğiyle. Sağlıklı ve mutlu gülümsemeler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.