Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Teli Nasıl Takılır

Birçok insanın yeni tanıştığı insanlarda ilk hatırlayacağı şey genellikle o kişinin nasıl güldüğü olabilir. Hatta bu zaten çevremizde olan insanlar için de geçerlidir. İnsanların nasıl güldükleri çoğu zaman onları hatırlama biçimimizde etkilidir. Özellikle diğerlerinden daha güzel gülen insanlar çevreleri tarafından daha çok sevilmeye daha yakın insanlar olmuştur. Güzel bir gülüşün anahtarı da güzel ve beyaz dişlerden geçmektedir. Diş yapısı normalden daha farklı olan kişiler genellikle gülerken ağızlarını kapalı tutmaya çalışırlar bu da güzel bir gülümsemeden hayli uzakta kalmak anlamına gelmektedir. Ancak bu durumu değiştirmek için insanlar günümüzde yeterli imkanlara sahiptirler. Hatta bazı arkeolojik kalıntılar dişlerin var olan şekil ve konumu değiştirme çalışmalarının milattan önce 8. yüzyıla kadar uzandığını göstermektedir. Bu köklü yöntemler bütününün geneline günümüzde ‘ortodonti’ adı verilmektedir. Ortodonti, daha güzel kozmetik görünüm elde etmek ve bunu yaparken daha başarılı bir fonksiyonel kullanım elde etme çabasıyla dişler arasında var olan ahenksizliği düzeltmektir.

Bunların genelinde ortodonti tedavileri; çarpık, yamulmuş, estetik görünümünü ve fonksiyonunu yitirmiş dişlerin ve çene kemiğinin düzeltilmesini sağlamaya çalışır. Ortodontik tedavilerin temelde iki büyük kazanımı vardır; dişlerinizin olması gereken yer ve hizada bulunup daha iyi bir estetik görünüme kavuşacağınızın yanı sıra kendi dişlerinizi daha uzun yıllar boyunca kullanabilme imkanınızın artmasıdır. Tabi ki bunun olması için ağız ve diş hijyeninizi ihmal etmemeniz ve dişleriniz için zararlı alışkanlıklardan kaçınmanız önemli. Ancak dişlerinizin artık olması gereken sırada olması, alt ve üst çenenin tam kapanması ve herhangi bir dişe ekstradan baskı yapılmaması anlamına gelir. Dişlerde veya çenede olan şekil bozuklukları aynı zamanda çene kapanma sorunlarına yol açar. Bu durumun sonucunda da dişlerden biri yada birkaçı normalden daha fazla baskıya maruz kalır ve bu dişler mine incelmesi ve çürüme sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Ancak ortodonti tedavileri çene kapanmasını düzelterek bunun önüne geçer. Ayrıca dişler arasındaki boşluğun kapanmasını sağlayan bu tedaviler, bu boşluklar yüzünden oluşabilecek diş plağı, dişler arasında birikinti gibi sağlıksız durumları engeller. Bunlar da ağız içi hijyenini kaybetmemize neden olan önemli problemlerdir.

Ortodonti tedavileri denilince günümüzde en çok kullanılan yöntem diş telidir. Diş telleri kişinin durumuna göre iki çeneden birini ya da ikisine uygulanan, yine kişilerin diş sağlığı durumuna göre kullanımı 6-24 ay arası değişen uygulamalardır. Eğer bozukluk sadece dişlerde ise dişlere braketler yardımıyla diş teli takılır ve bu süreç acısız ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak çene veya damak yapısındaki bozukluklar nedeniyle diş telinden önce başka uygulamalar gerekebilir.

Diş Telinin Takılma Aşamaları

 

1. Hazırlık Aşaması

indir

Öncelikle siz kendinizi bu tedaviyi görmek için hazırlamış olmalısınız. Tedavinin sonuçlarının başarılı olacağı ve tedavi süreci boyunca düzenli bir şekilde sizden istenilenleri yapacağınız konusunda inançlı olmalısınız. Diş teli tedavisi diğer sağlık sorunlarının tedavisi gibi 1 hafta hap kullanarak geçmemektedir. Ortodontistinizin sizin için belirleyeceği süre boyunca diş teli kullanacaksınız ve bu süre boyunca ağız hijyenine azami önemi göstermelisiniz. Bütün bunların kararını aldıysanız eğer doktorunuza olan randevunuza gitmeye hazırsınız. Fotoğrafçıya gider gibi hazırlanmanızı tavsiye ederim çünkü yüzünüzün, dişlerinizin ve ağzınızın fotoğrafları çekilecek ve tedavi bitiminde bu fotoğraflara tekrar bakacaksınız. Normal fotoğraflara ek olarak dişlerinizin panoromik ve sefolometrik radyografileri çekilecektir. Son olarak alt ve üst çeneden model alınmasıyla hazırlık aşamanız bitmiş olacaktır.

2. Tedavi Planı

aparey-kutusu

Bütün modellemeler ve fotoğraflar sonucunda ortodontistiniz sizin için en uygun tedavi planlarını size sunacaktır. Aklınıza takılan bazı noktalar varsa bunları sormak için en doğru zamandasınız. Tedavinizin ilk aşaması sizin için seçilen tedavi tipine göre değişkenlik gösterecektir. Bazı tedavilere başlamadan önce sağlıklı olan dişlerinizden birisinin çekilmesi gerekebilir. Eğer doktorunuz bunu sizden istiyorsa, bunun zorunlu olup olmadığını sormak hakkınız. Ancak bu durumun gerekli olması sık rastlanılan bir durumdur. Bunun dışında genellikle azı dişlerinin arasını açmak için sizden bir hafta boyunca elastik separatörler takmanız istenilir. Rahatsız edici olsalar bile yalnızca bir haftalık olduklarını unutmamanız gerekmektedir. Bu tedavilere başlamadan önce ağız hijyeninizin iyi durumda olması gerekmektedir. İlerleyen süreçte sıkıntı yaşamamak için eğer geçmişte bu konuda yaşadığınız bir sıkıntı varsa doktorunuzla paylaşmanız en iyisi olacaktır. Özellikle hassas dişlere sahipseniz bu tip dişler için özel diş macunu kullanmanızı doktorunuz da tavsiye edecektir. Eğer peridontal (diş eti) probleminiz varsa bunu da belirtmenizde fayda var. Unutmayın bütün bu süreç sizin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde dişlerinizi kullanmanız için yapılmakta. Ağız ve diş sağlığının bozulması bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirmekte. Bu yüzden daha tedavi başlamadan bu konu ile ilgili bütün sorunların giderilmesi çok önemli. Tedavi planı hakkında son olarak bilinmesi gereken şey ise bazı diş teli tedavilerinde damak ve çene yapısı uygun olmayabiliyor bu nedenle diş telinden önce mengenenin ters yönde çalışan ufak bir aparat yardımıyla damağınızın mesafesi artırılabiliyor ya da bazı hastalar için ufak bir ameliyat gerekebiliyor. Eğer böyle bir durum söz konusuysa ortodontistiniz sizi muhakkak bilgilendirecektir.

3. Braketlerin Takılması

estetik-braket

Braketlerinizi taktırmaya gitmeden önce dişlerinizi fırçalayıp aynada kendinize iyice bakmanızı tavsiye ediyorum sizlere çünkü gülüşünüz ve görünüşünüz tamamen değişecek. Doktorunuza gidip koltuğa oturduğunuzda ağzınıza bir ağız açacağı yerleştirilecek, başta can sıkıcı olsa da çabuk alışacaksınız. Eğer diş teli iki çeneye de takılacaksa ilk başta yalnız üst çeneye, ilerleyen seanslarda ise alt çeneye takılacaktır. Bu durum tedavi sürenizde hiçbir değişiklik oluşturmayacak ancak sizin tedaviye ve diş tellerinize alışma sürecinizde size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ağzınız açıldıktan sonra bir ağız kurutucu yardımıyla ağzınızın içi kurutulacak ve braketlerin yapışması kolaylaştırılacaktır. Bazı tip yapıştırıcılar için asidik bir ortam gerekebilir, bu tip kurutucular biraz canınızı yakabilir ancak doktorunuz size uygun olanı seçecektir. Braketler yapıştırılırken de iki tercih vardır bazı yapıştırıcılar dışarıdan mavi ışınlar yardımıyla sertleştirilirken bazıları doğrudan kimyasal yollarla kendileri sertleşir. Bunun tercihi de doktorunuza kalmış durumda.

Braket yapıştırma işlemi bittikten sonra ark teli braketlerin üzerine yerleştirilir. Bu esnada yanağınıza batan, sizi rahatsız eden bir yer varsa bunu söylemekten çekinmeyin. Bu işlemden sonra ark telini braketlere tutturmak amacıyla tel veya elastik ligatürler kullanılır. Yetişkinlerde genellikle şeffaf çocuklarda ise renkli olanları tercih edilir. Ancak tercih sizin zevkinize kalmış durumda. Eğer tedavinizde kapalı braketler kullanılmışsa ligatürlere gerek kalmayabilir. Son olarak telinizin bağlanmasıyla dişlerinizde bir sıkılık hissedeceksiniz.  Bu basıncın bir hafta içinde kaybolmasıyla dişlerinizde tel olduğunu zaman içerisinde hissetmemeye başlayacaksınız.

Bütün bu işlemler sonucunda artık siz de güzel bir gülümsemeye ve sağlıklı dişlere artık çok yakınsınız. Bu işlemlerin bir çoğu acısız ve kısa süreler içerisinde gerçekleşecektir. Bu tedavide unutmamanız gereken en önemli şey düzenli olmaktır. Doktorunuzla olan randevularınıza düzenli bir şekilde gitmek, dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamak gibi etmenler tedavinizin başarıya ulaşması için hayati önem taşımaktadırlar. Uzun ve kendine göre bazı zorluklar içeren bir süreç olsa da diş teli takmak, sonuçları itibarıyla bakıldığında kişilerin hayat kalitesinde önemli bir değişim sağlayabilmektedir. Bu yazıyı okuyup bu güzel değişimin sizin de başınıza gelmesi dileğiyle sağlıklı ve mutlu günler, sağlıklı ve mutlu gülüşler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.