Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılılır

Diş teli kullanmıyor olmanın bazı hassas noktaları vardır. Yenilen gıdaların çok sert ya da çok yumuşak ve yapışkan olmaması, diş tellerinin darbelerden korunması amacıyla üretilmiş diş plaklarının kullanılması gibi kurallara uyulması diş teli tedavisinin istenilen başarıya ulaşmasında hastaya ve doktora çok önemli katkıda bulunur. Ancak hem tedavi süresi boyunca hem de tedavi sonrasında sağlıklı dişler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus diş tellerinin ve genel ağız hijyeninin sağlanması amacıyla ağız ve diş temizliğine azami özen gösterilmesidir. Protez diş teknolojisi her ne kadar son yıllarda nanoteknolojinin yakaladığı ivme ile birlikte çok önemli mesafeler kat etmiş olsa bile günümüzde diş doktorları insanlara pahalı protezler takmak yerine onlara kendi dişlerini dolgu, köprü, kanal gibi tedavi yöntemleri ile mümkün olduğunca uzun yıllar kullanmalarını tavsiye etmektedirler. Özellikle diş teli kullanmak gibi meşakkatli bir yolu göze almış insanlar, tedavi sonrası düzelen dişlerini ömürlerinin geri kalanı boyunca kullanmak istiyorlarsa, diş teli kullanımı sırasında ağız hijyenine gereken önemi vermelidirler. Kısa vadede ise diş teli kullanımı hijyen zafiyetlerine yol açabildiği için düzenli olarak temizlenmemesi ağızda istenmeyen kokuların oluşmasına neden olmaktadır. Aşağıda sıralanan maddelerin belirlenen asgari sıklık ile yapılması bütün bu kısa ve uzun vadeli sorunların önüne geçecektir. İşte ağız ve diş sağlığını ve hijyenini sağlamak için her diş teli tedavisi gören kişinin tedavi süresince yapması gerekenler.

1-Klasik Ama En Etkili Yöntem ‘Diş Fırçası’

1006506_620x410

Tarihi neredeyse insanoğlunun tarihi kadar eski olan bu yöntem ağaç parçalarının lifleriyle dişleri temizleyerek başlamış günümüzde ise modern diş fırçalarına evrilmiştir. Düzenli olarak dişleri fırçalamak  diş teli kullanan kişiler için de en sık kullanacakları ve genel ağız temizliğinin neredeyse %70’ini sağlayacak yöntemdir. Dairesel ve aşağı yukarı hareketlerle sabah, gece ve her yemekten sonra dişleri fırçalamak oluşacak ağız kokusuna ve yemeklerin diş teli çevresinde birikmesine  önemli ölçüde engel olacaktır.

Diş fırçası seçerken ise diş doktorunuza danışmanız ve sizin için en doğru sertlikte diş fırçasını seçmeniz önemlidir. Bugün klasik diş fırçalarına alternatif olarak titreşimli diş fırçaları da doktorlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Ancak bu noktada tercih size kalmış durumda. Düzenli kullanılıp, belirli  periyotlarla değiştirildiği takdirde klasik diş fırçaları da gerekli hijyeni sağlayacaktır. Diş fırçanızın kılları yıpranmamış görünse bile bakteri birikimine engel olmak için diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmesi hususu da en az diş fırçasının her yemekten sonra ve sabah akşam kullanılması kadar önemlidir.

2-Diş teli Kullananlara Özel ‘Braket Fırçası’
dis-temizligi-arayuz-fircasi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş telleri ile diş arasında kalan boşlukların fazla olması diş teli kullananlar için sıradan diş fırçası ağız bakımının ancak belirli bir kısmını karşılayabiliyor. Bu nedenle ağız ve diş temizliğinin yüzde yüz sağlanması için bazı ek materyaller kullanmak en doğru ve kolay yöntem. Bunların başında diş teli kullananlara özel olarak üretilmiş braket fırçaları. Diş doktorunuzdan kolaylıkla temin edebileceğiniz bu ufak fırça diş tellerinizin etrafında takılıp kalmış olan maddeleri kolaylıkla temizlemenize olanak sağlıyor. Günde en az 1 defa diş tellerinizin tamamını bu fırçayla temizlemek diş teli tedavisi boyunca ağız ve diş hijyeninizi kolaylıkla sağlamanızda size yardımcı olacaktır.

3-Kullanımı Çok Yaygın Olmasa da ‘Diş İpi’

dis-ipi

Günümüzde kullanımı zahmetli görüldüğünden birçok kişi tarafından tercih edilmeyen diş ipleri diş teli kullanan kişiler için iyi bir yardımcıdır. Ancak diş ipi tercihi yapılırken diş ipinin ucu sertleştirilmiş ya da aparatlı diş ipi olmasına dikkat edilmelidir. Kullanımı ise sanıldığından daha kolaydır. Her iki elin orta parmağına dolayıp baş ve işaret parmakları ile yönlendirerek kullanılır. Ana telin altından dikkatlice geçirmeli ve en az 2 günde bir kullanılmalıdır.

4- Bitirici Hamle ‘Ağız Bakım Suları’

ART124_body

 

 

 

 

 

 

 

Kullanımı diğer ağız bakım ürünlerine göre nispeten kolay olduğu için bu piyasaya diğerlerinden geç girmesine rağmen günümüzde sıklıkla tercih edilen bir ağız bakım ürünü çeşididir. Kullanmadan önce asıl bilinmesi gereken şey bu ürünün diğer ürünlerin asla yerini alamayacağı sadece onlara yardımcı olarak kullanılması gerektiğidir. Diş teli kullanan birçok kişide duruş bozukluğu olabileceğinden dolayı günde en az 2 kere ağız çalkalama sularını kullanmak ağız ve diş hijyeninin tamamlanmasına büyük yarar sağlayacaktır.

Bütün bu sıralan maddeleri düzenli olarak yapmayı bir alışkanlık haline getirmek ilk bakışta zor gibi görünse bile kısa bir süre içinde alışılacak şeylerdir. Hatta bir süre sonra bunları yapmadan rahat edemeyeceğinizi siz de fark edeceksiniz. Ancak bütün bunları yapıp yine de içinizde dişlerinizin çürüme riski taşıdığı endişesi duyuyorsanız, diş hekimleri tarafından yapılan tükürükten bakteri analizi sizin endişelerinizde haklı olup olmadığınızı öğrenmenizi çok kısa süre içinde sağlayacaktır.  Özel olarak üretilen kağıt stirpler ağzınızdan alınan tükürük içerisinde bekletilip ağzınızda taşıdığınız çürük yapımına yardımcı olan bakteri oranını kısa sürede öğrenmenizi sağlar. Eğer yukarıda sıralanmış olan bütün maddelere düzenli uyduğunuzu düşünüp yine de içinizde bir endişe varsa doktorunuzdan size bu testi yapmasını muhakkak isteyin. Unutmayalım hijyen sağlığın ilk adımı. Sağlıklı ve güzel gülümsediğiniz günler dilerim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.