Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dış Törpületme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bireyler için çocukluğundan itibaren gülmek en güzel eylemdir. Gülümseleri daha güzel gösteren ise şüphesiz dişlerin yapısıdır. Dişlerin görüntüsü birçok birey için büyük önem taşır. Bu nedenle diş yapısında bozukluk olan bireyler estetik olarak dişlerini düzelttirmek için çeşitli yöntemleri denerler. Bu yöntemlerden birisi ise diş törpületmedir. Diş törpületme işlemi nedir, zararları nelerdir, bu işlem nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Diş Törpületme Nedir?

Ağız içerisinde bulunan çeşitli diş problemlerinde diş minesini ya da gerekli görüldüğü durumda dentin tabakasında aşındırma yönteminin uygulanmasına diş törpüleme denir. Diş törpüleme işlemine dişe uygulanan küçük bir cerrahi müdahaledir. Bu yöntem uzun dişlerin istenilen ölçüye getirilmesinde, ağız kapanışı problemlerinde, dişin ağız içi kesikler oluşturması durumunda ya da kişinin konuşma problemine sebep oluyorsa kullanılabilir.

Bu işlem genellikle diş üzerinde bulunan mine tabakasının aşındırılması ile yapılır böylece dişten 1 mm hatta 1,5 mm alabilmek mümkündür. Daha fazla aşındırma işlemi yapılması dişte çeşitli hassasiyetlere sebep olabilir. Diş törpületme işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer ve sonucunda daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz.

Diş Törpületme İşleminin Yapılışı Nasıldır?

Öncelikli olarak birey uzman bir doktora ağız yapısını ve dişlerini göstermelidir. Doktorun diş törpüleme işlemine olumlu bakmasının ardından bireyin ağız filmi ve törpülenecek dişin filmi çekilir. Bu işlemin ardından diş doktoru gerekli incelemeyi yaparak hastanın ağzını uyuşturur ve işleme girecek dişin diğer dişler ile orantılı olmasını sağlayacak biçimde diş törpüleme işlemine başlar.

Diş törpüleme işlemi için diş doktoru diş minesi üzerinden 1 milimetre veya en fazla 1,5 milimetre aşındırma gerçekleştirebilir. Bu ölçünün üzerine çıkılması dişe beklenilen hassasiyet oranından çok daha fazla hassasiyet kazandırır. Bu durum bireye yaşamının geri kalanında sıkıntı çıkarabilir.

Diş Törpületme Neden Yapılır?

Her yaşta yapılabilen diş törpületme işlemi genellikle yetişkin bireylere uygulanır. Çocukların dişlerinde oluşan problemler genellikle dökülüp yeni dişler çıkacağı için ortadan kaybolacaktır. Yetişkinlerin dişlerinin müdahale olmadan düzelme şansı olmadığı için dişlerinde oluşan diş sararması, yamukluklar, pütürlükler, diş boylarında bulunan orantısızlıklar sebebiyle dişlerini düzgün bir hale getirmek sebebiyle diş törpületme işlemi yapılır. Dişlerden bazılarının kırılması, ağız içini keserek yaralara sebep olması gibi durumlarda diş törpületme gerçekleştirilir.

Diş Törpületmenin Zararları Nelerdir?

Diş törpüleme işlemi her yaşta uygulanabilen bir işlem olsa da dişlere verebileceği zararlar unutulmamalıdır. Ayrıca bu işlem bütün dişlere uygulanamayabilir. Diş törpüleme işlemi dolgu ihtiyacı duyan, kanal tedavisi gerekli olan, sık sık ağrıyan yani diş kökü problemi olan dişlerde uygulanmaz. Diş törpületme işlemi diş minesi aşındırılarak yapıldığından dolayı diş minesine zarar verir. Verilen bu zarar sonucunda dişler normalden daha hassas olur.

Sıcak ve soğuk olan yiyecek, içeceklere olan hassasiyet bireylerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür. Ayrıca dişlerin soğuk havalara karşı olan hassasiyeti de diş törpületme işleminin ardından genellikle artar. Dişlerin bu durumlardan hangi derecede etkilendiği ise bireyden bireye değişiklik gösterir. Ancak diş minesinin aşındırılma miktarı diş hassasiyetinin derecesini etkiler. Bu gibi problemleri en aza indirebilmek  için bireyin dişlerinde yaşadığı problemi ilk olarak uzman doktoruna sorarak tedaviye başlaması gereklidir.

Diş Törpületme İşleminin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Dişler ile sert bir şey kırılmamalı, sert cisimler ısırılmamalıdır. Sert cisimler dişlerin kırılmasına, aşınmasına ve pütürlüklerin oluşmasına sebebiyet vererek diş şeklini bozabilir.
  • Dişler düzenli fırçalanmalıdır. Dişte üreyen bakteriler düşlerin çürümesine sebep olarak diş yapısını bozar.
  • Dişleri kuvvetlendirici macunlar kullanılmalı, yeterli kalsiyum, mineral, demir ve fosfor vücuda alınmalıdır. Diş törpületme işleminin ardından hassaslaşan diş daha zayıf olabileceğinden kırılma ihtimali daha yüksek olabilir. Bu nedenle dişleri güçlendirmek hem hassaslaşan dişlerin hassaslık derecesini azaltacak hem de sağlam dişlerin oluşumunu sağlayacaktır.

Diş törpületme işlemi daha estetik dişler için sıklıkla uygulanan işlemlerden birisidir. Bu işlemin ardından bireylerin daha güzel gülüşler elde ettiği bir gerçektir ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.