Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Uçlarında Şeffaflaşma Neden Olur?

Ağız ve diş sağlığının düzenli olarak korunabilmesi için düzenli beslenme ve ağız bakımı çok önemlidir. Ağız sağlığının doğru ve yeterli yapılmaması aynı zamanda beslenme alışkanlığının da düzgün olmaması, ağızda yara oluşmasına, dişlerde renk ve şekil bozukluğuna neden olur. Diş uçlarında meydana gelmekte olan şeffaflaşma veya lekelenme de bu bozukluklardan yalnızca birisidir. Diş uçlarında şeffaflaşmaya birçok farklı durum neden olabilir. Kesin olarak kaynağın bulunması, buna uygun olarak doğru bir tedavinin yapılması için de kesinlikle uzman bir diş doktoruna gidilmesi, orada muayene olunması gerekir. Muayenenin yeterli olmaması durumunda ise kan testi ya da bazı hormon testlerinin yapılması gerekli olan bir durumdur.

Diş uçlarında oluşan bu şeffaflaşma durumu, geçici olabilecek bir nedenden kaynaklı olabileceği gibi bir de kalıcı nedenlerden dolayı oluşabilen bir sorundur. Bu durumu dikkate alarak muhakkak bu şeffaflaşma durumu incelenmelidir. Hızlı yöntemlerle kaynağı bulunup tedavisi başlatılmalıdır. Geç kalınan tedaviler daha büyük sorunlara da yol açabilir. Dişlerde oluşan şeffaflaşma genel olarak dişin en dış ve sert olan yapısından, aynı zamanda da dişe asıl rengini veren diş minesinin zarar görmüş olmasından kaynaklanır. Diş minesinde zayıflama durumu beraberinde dişte şeffaflaşma yaratabilir.

Diş Uçlarında Meydana Gelen Şeffaflaşmanın Sebepleri Nelerdir?

diş uçlarında şeffaflaşma nasıl tedavi edilir?

1. Yetersiz Kalsiyum Alımı

Vücudumuzun en ihtiyaç duyduğu ve en gerekli olan minerallerden bir tanesi kalsiyumdur. Vücudumuzda oran olarak en çok bulunan mineraldir. Kalsiyum genellikle dişlerde ve kemiklerde depolanır. Dişlere beyazlık ve sağlamlık sağlayan ana etmenlerden birisidir. Vücuttaki kalsiyum eksikliği dişlerde şekil bozukluğuna, lekelere ve şeffaflığa neden olur. Dişlerde oluşan şeffaflaşma da genel olarak kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Kişinin, içeriğinde kalsiyum olan gıdaları bol bol tüketmesi gerekir. Bu beslenme de zamanla dişlerdeki şeffaflığı gidermeye yardımcı olacaktır. Ancak şeffaflık derecesi yüksek olan ve vücudunda kalsiyum oranı düşük olan kişilerde dışarıdan ilaç desteği de sağlanır.

2. Vücutta Flor Eksikliği

Dişlerde çürüklerin meydana gelmesinin ana sebeplerinden bir tanesi vücutta flor eksikliğidir. Nadir bir durum olarak bilinse bile flor eksikliği, dişlerde oluşabilecek şeffaflaşmaya ve dişin doğal renginden başka bir renge dönüşmesine neden olur. Oluşan bu eksiklik, yapılabilecek testler sonucunda kolayca öğrenilebilir. İlk olarak hasta olan kişinin uyması gereken durum, florür oranı yüksek olan bir diş macunu kullanmaktır. Flor eksikliğinin ileri derecede olması durumunda ise tıbbi bir müdahale gerekir.

3. Aşırı Soğuk ve Sıcak

Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak içeceklerin tüketilmesi diş minesinde zedelenmeye neden olur. Bu durumla bağlı bir zedenme halinde diş minesinde renk değişimi, şeffaflaşma ve şekil değişikliği görülebilir. Dişlerde oluşan bir şeffaflaşma tek seferde aşırı soğuk ya da aşırı sıcak bir temas sonucunda meydana gelmez. Fakat bu temasın şiddeti ve sayısının artmış olması dişlerdeki kalıcı şeffaflığa neden olabilir. Diş minesinin zarar görmesi sonucunda tek seferde oluşabilecek bir durum meydana gelebilir. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak içecek ve yiyecekler tüketmemek, diş sağlığı için bunlardan kaçınmak gerekir.

4. Asitli İçeceklerin Çokça Tüketilmesi

Diş minesini etkileyen etkenlerden birisi de asitli gıdalardır. Yüksek oranda asitli içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi diş minelerine zarar verir, diş minesinde şeffaflaşmaya yol açar. Bu durum da beraberinde dişte erozyon ve tahribata yol açar. Alt ve üst dişlerin hepsinde görülebilir. Diş minesinin zarar görmesi yalnızca şeffaflaşma benzeri görsellikte sorun olarak değil, soğuk ve sıcak besinlere karşı aşırı bir duyarlılık kazanmasını sağlar. Asitli içeceklerin tüketilmemesi ya da tüketirken en az seviyede, pipetle tüketilmesi gerekir. Kişilerin bu konuyu ihmal etmemesi gerekir.

5. Travmatik Etmenler

Dişe alınmış sert bir hasar ya da diş gıcırdatma alışkanlığına sahip olan kişilerin diş minesine zarar verdiğinden dolayı diş uçlarında şaffaflık oluşmuş olabilir. Bu durumla karşı karşıya kalındığı zaman uzman bir diş doktoruna görünmekte fayda vardır. Diş gıcırdatma, dişle kapak açma, sert yiyecekleri kırma gibi davranışlardan da uzak durmak gerek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.