Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Ucundaki Beyazlığın Sebepleri

Beslenme başta olmak üzere hayatımızın bir çok noktasında çok önemli role sahip olmasının yanı sıra dış görünüş olarak da oldukça önemli olan dişlerimiz üzerinde zaman zaman küçük taneler ya da çizgiler gibi beyaz lekeler görülebilir. Bu lekeler zaman zaman görüntü olarak can sıkıcı olabilecekleri gibi genellikle beslenmeyle alakalı bazı eksiklikleri gösteren belirtiler olarak yorumlanabilir. Bu nedenle dişlerinizin üzerinde meydana gelebilecek beyazlıklara ve lekelere dikkat etmeli, en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmalısınız. Dişlerde oluşabilecek bu beyazlıkların gelişim döneminde görülmesi gibi bir durum da sıklıkla görülebilecek bir durumdur. Bu gibi durumlarda oluşan lekelere terminolojide diş hipoplazisi adı verilmektedir. Hemen her dişte görülebileceği gibi bu beyazlıklar genellikle ön dişlerde ve arka azı dişlerinde görülen lekelenmelerdir. Genellikle arka azı dişlerinde yer alanları insanlar, dişlerin konumları gereği pek de fark etmezler. Üstelik görüntü olarak da gülüş esnasında ön planda olan dişler ön dişler olduğundan ve estetik açıdan arkadaki dişlere çok önem verilmemesinden dolayı genellikle insanlar arka dişlerde meydana gelen beyazlıkları önemsemez. Ön dişlerde görülen beyazlıklar ise ağırlıklı olarak estetik kaygılar yaşanmasına neden olur. Dişlerle ilgili en çok şikayet edilen konu renklerinin sararması ve diş çürükleri olsa dahi bazen hep beyaz olmasına özen gösterdiğiniz dişlerinizdeki beyaz renkteki lekeler, çizgiler ve beyazlık oluşumları da sorun olabilmektedir. Genellikle kronik ya da önemli bir rahatsızlığın emaresi olmayan diş ucundaki beyazlık rahatsızlığı daha çok estetik kaygıdan dolayı önem kazanan bir sorun olarak karşımıza çıkmakta. Sağlık ve sıhhat için her konuda olduğu gibi diş ucundaki beyazlıklar için de uzman bir diş hekimine görünmeniz öncelikli tercihiniz olmalı ancak genellikle önemli sorunlara işaret etmeyen diş ucundaki ya da diş yüzeyindeki beyaz oluşumlar daha çok estetik kaygılar yarattığından dolayı kendi önlemlerinizle de bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Diş ucundaki beyazlığın çok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenlerin en temeli diş yapısının bozulmasına neden olan beslenme ve ağız içi durum değişiklikleri olarak gösterilebilir.

Diş Ucundaki Beyazlığın Sebepleri Nelerdir?

1- Minerallerin Eksiklikleri ve Değişimleri

Diş Minesi

Dişlerin oluşumuna ve gelişimine yardımcı olduğu bilinen minerallerin bünye içindeki içerikleri ve oranları değiştiği zaman dişlerin üzerinde beyazlıklar görülebilir. Erken yaşlarda daha sık görülebilen dişlerde oluşan beyazlıklar eğer tedavi edilmezlerse uzun vadede ve ileri yaşlarda diş minesinin zedelenmesine ve zarar görmesine neden olabilir. Dişlerde yer alan bu beyazlıklara mineral yapısının içeriği ve yoğunluğunun değişmesinin sebep olabileceği gibi bünyeye fazla flor maddesi alınması durumunda da teknik tabir olarak geçen fluorosis durumu meydana gelebilir ve fluorosis de dişlerde beyaz lekelere neden olabilir. Fluorosis durumuna neden olan sebeplerden başlıcaları fazla flor alımı durumudur. Fazla flor alımı ise ağız ve diş sağlığı için kullanılan ürünlerin bir çoğunda etken madde olarak bulunan florür maddesinin temelinin flor olmasıdır. Bu şekilde oluşabilecek beyazlıklar zamanla renklerini koyulaştıracak ve nihayetinde kahverengiye dönebilen lekeler haline gelebilecektir. Bünyeye fazla flor alma konusunda bir diğer önemli etken de çeşme suyu içen insanların ve içtikleri çeşme sularının fazla florlu olması durumunda gözlemlenmektedir. Farklı hastalıkların tedavileri amacıyla doktorlar tarafından reçete edilen bir takım tıbbi ilaçlar da zaman zaman dişlerde beyazlıklar oluşmasına neden olabilir. Eğer bir rahatsızlığınızın tedavisi amacıyla kullanmaya başladığınız bir ilaçtan sonra dişlerinizde beyazlıklar görmeye başlıyorsanız bunu doktorunuza bildirmeniz hem sizin hem de dişlerinizde yer alan beyazlıklar için oldukça yararlı olacaktır.

2- Diş Teli ve Ortodontik Tedavi Yöntemleri

Ağız ve diş sağlığıyla yaşanan problemlerden bir kısmı ortodonti temellidir. Ortodonti kelimesi etimolojik olarak Yunanca düzgün anlamında gelen ortho ve diş anlamına gelmekte olan odons kelimelerinden oluşmaktadır. Diş hekimliği alanında bir uzmanlık alanı olan ortodonti dişlerin kemik yapıları ve ağız içindeki yerleşimleriyle ilgili bir alandır. Ortodonti tedavileri arasında toplumda en çok bilinen uygulama yöntemi diş teli taktırma olarak bilinmektedir. Ortodontik bir tedavi yöntemi olan diş telleri kullanımı ve sonrasında da zaman zaman dişlerde beyazlık görülebilmektedir. Bunun başlıca sebebi diş teli takılan bölgelerin ve diş tellerinin altında kalan ve ağız ve diş temizliği konusunda diş fırçası ve diş ipi gibi araçların erişemeyeceği yerlerde oluşan plak tabakalarıdır. Bu plak tabakaları hem dişlerde beyazlıklara sebep olabilmekte hem de bu nedenden ötürü estetik olarak hoş olmayan görüntülere sebep olabilmektedir. Diş teli kullanımında ağız ve diş sağlığını sağlamak normal zamanlara göre oldukça zor olmaktadır. Özellikle kalıcı diş teli uygulamalarında diş fırçalarken ya da diş ipi ile temizlik yapılmaya çalışılırken oldukça zorlu anlar yaşayan kişiler, diş fırçası ya da diş ipinin dişlerin her yerine temas etmesi durumu oldukça zorlaştığı için zaman zaman dişlerinin yüzeylerinde beyazlıklar görebilirler. Hatta zaman zaman bu beyazlıklar diş tellerinin kapattığı yüzeylerin üzerinde oluşmakta ve kişiler tarafından ancak diş telleri çıkarıldıktan sonra fark edilebilmektedir.

3- Çocukların Süt Dişlerinde Meydana Gelen Sorunlar

Çocuk ve dişi çıkan bebeklerin de dişlerinde zaman zaman beyazlıklar görülebilir. Bunun en önemli sebebi süt dişlerinde meydana gelen çürük oluşumlarıdır. Çocuklarınızda bu duruma engel olmak adına onlara küçük yaşta ağız ve diş sağlığının önemini ve doğru uygulama yöntemlerini öğreterek hayatları boyunca ağız ve diş sağlığına önem gösteren bireyler olarak yetişmelerini sağlayabilirsiniz. Daha küçük yaştaki çocuklarınız için, yeni çıkan dişlerinde çürüklerin meydana gelmemesi adına da bebeklerinizin dişlerini silebilirsiniz zira hazır mamalar zaman zaman dişlerin ve diş etlerinin arasında birikerek sorunlara neden olabilmektedir.

4- Ağız Solunumu ve Ağız İçi Kuruluk

Burundan solunum yerine ağızdan solunum yapıyorsanız ağzınızın kuruyacağını bilirsiniz. İşte bu ağız kuruluğu aynı zamanda dişleri de kurutmaktadır. Daha çok uykuda görülen ağızdan solunum, dişleri oldukça kurutmaktadır. Bu ağızdan solunum sebebi ile zaman zaman dişlerin kuruluğu ve su kaybına bağlı olarak beyazlıklar ve beyaz çizgiler görülebilmektedir. Dişlerin doğal ortamları nemli olmalıdır, ağız solunumu ise bu ekosistemin nemliliğine engel olmakta ve kuruluk yaratmaktadır. İşte bu sebepten ötürü dişlerinizin yüzeyinde beyaz çizgiler veya beyazlıklar görülebilmektedir. Bu sorunun çözümü için ağız solunumunuza neden olan problemi ortadan kaldırmak kısmen yeterli olsa da bu sorunun çözümünden sonra da ağız ve diş sağlığınıza özen göstermelisiniz.

5- Beslenme ve Gıdalar

Dişlerde meydana gelen lekelerin bir çoğu da aldığımız besinlerle alakalıdır. Eğer ağız ve diş sağlığını muhafaza etmek adına diş fırçası, diş ipi ve diğer araçları düzenli olarak kullanmıyorsanız sizin de dişlerinizin üzerinde lekelenmeler, dişlerinizin ucunda beyazlıklar meydana gelebilir. Dişlerde lekelere sebep olabilecek başlıca gıdalar yoğun asit içeren gıdalardır. Bunun dışında kırmızı ve beyaz şarap da asit açısından oldukça yoğundur ve yine diş üzerindeki lekelenmelere sebebiyet verebilir. Yoğun kahve ve çay tüketiminde de genellikle sarı ve kahverengi lekeler oluşsa da zaman zaman fazla çay ve kahve tüketimi dişlerin uç kısımlarında beyazlıklara da yol açabilmektedir. Bu sebeple ağız ve diş sağlığına gösterdiğiniz önemi bir rutin haline getirmeniz faydanıza olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.