Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Ufalanması

Dişler her ne kadar bir hayli sert bir tabakadan meydana gelseler de bazen bazı nedenler ile ufalanabiliyor, çatlayabiliyor ve hatta kırılabiliyorlar. Bu tip bir durum ile karşılaşıldığında hiç şüphesiz ki yapılması gereken ilk şey dişin sağlam kalan kısmının bir an önce tedavi edilip eski sağlığına kavuşturulması. Bu şekilde kalan dişler tedavi edildikten bir müddet sonra çeşitli kozmetik tedavi yöntemleri ile görsel anlamda da güzel görünebilecek bir hale getirilebiliyor. Elbette diş ufalanması sık rastlanan bir şey ancak bunu yaşamamak için dişlerin bakımına da özen göstermek ve dikkatli olmak gerekiyor.

Diş Ufalanması Nedir?

Gülümseyen kadın

Aslında normalde dişler bir hayli sağlam ve de kuvvetli bölgeler olmaktadır. Fakat eğer ki dişlere ihtiyaç duyduğu özen gösterilmez ise dişlerde bir takım problemler meydana gelebilmektedir. Ağız sağlığına ve diş sağlığına gerektiği şekilde dikkat edilmez ise ağızdaki dişler ufalanabilmekte, aşınabilmekte ve kırılabilmektedir. Özellikle diş ufalanması sağlıksız dişlerin ve sağlıksız ağızların en yaygın olarak karşılaştığı problemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle diş ufalanması problemi sağlıksız dişlerin bir göstergesi olmaktadır.

Diş Ufalanması Neden Olur?

Diş Tedavisi

Diş ufalanmasının en yaygın görülen sebepleri arasında dişlerde meydana gelen aşınmalar yer almaktadır. Özellikle dişlerin fazlaca aşınmasına ve diş minelerinin zarar görmesine neden olabilecek besinleri tüketmek bu şekilde diş ufalanmalarına neden olabilmektedir. Bununla birlikte dişlerde meydana gelen çatlaklar da insanların sık karşılaştığı problemlerin arasında yer almaktadır. Örneğin eğer ki içilen çok soğuk bir suyun ardından çok sıcak bir çay veya bir kahve içmek dişlerde ciddi anlamda ve gözle görülür şekilde çatlakların oluşmasına neden olabilir. Hatta bu gibi sebepler ile birlikte çatlayan dişler bakımsızlık devam ettiği zaman artık kırılma ile sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda diş ufalanmasının oluşmasında çok sık asitli sıvılar ya da gıdalar tüketmek, çok sert yiyecekleri ısırarak yemeye çalışmak, direkt olarak ağza bir darbe almak ya da ağza zarar verecek şekilde düşmek etkili olabilmektedir. Bu nedenle en öncelikli olarak kişinin tükettiği gıdalar konusunda çok dikkatli ve kontrollü olması gerekmektedir.

Bununla birlikte hem diş ufalanmasına hem de diş kırılmasına sebep olan problemlerden bir tanesi de çürük dişler olmaktadır. Çünkü çürüyen dişlerin direnci de bir hayli azalmaktadır. Bu saatten sonra yemek yerken ya da sert bir gıdayı ısırırken dişler ufalanabilmekte ya da direkt olarak kırılabilmektedir. Bu tarz problemler ağırlıklı olarak arka dişlerde ya da yan dişlerde meydana gelmektedir. Çünkü ısırma ve çiğneme hareketleri en çok bu bölümler ile yapılmaktadır.

Diş Ufalanmasının Tedavisi Nedir?

Diş Doktoru

Eğer diş ufalanmasının yanı sıra eğer ki dişlerde ağrılar da oluşuyor ise mutlaka tedavi için bir doktora görünülmesinde fayda vardır. Çünkü dişlere gereken bakım yapılmaz ise ve tedavi uygulanmaz ise dişlerde ciddi kayıplar ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır.

Bazı insanlar uyurlarken dişlerini çok fazla sıkmaktadır. Diş ufalanmaları bu kişilerde de yaygın olarak görülmektedir. Bu gibi durumları yaşayan kişilerin dişlerini kaybetmemek ve diş ufalanmasının önüne geçmek için yatmadan önce tüm gece ağızlarında duracak şekilde dişlik takmasında bir hayli büyük yarar olmaktadır. Çok fazla bilinmese de bazen diş ufalanmasının nedenleri arasında ruhsal sıkıntılar da olabilmektedir. Eğer ki kişi tüm yolları denemiş olsa da diş ufalanması problemi ile başa çıkamıyor ise mutlaka bir psikologa gidip tedavi olmasında fayda olacaktır.

Bazen diş ufalanması bir kaza sonucunda olabilmekte, buna bağlı olarak da diş tamamen çıkabilmekte ya da dişin kökü canlılığını kaybedebilmektedir. Bu tip durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine gidilip kanal tedavisi uygulatmak gerekmektedir. Kanal tedavisi uygulanırken dişin sabitlenebilmesi için de bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu şekilde dişteki sıhhat ile alakalı olan problem çözüldükten sonra estetik kaygıları da ortadan kaldırmak adına çeşitli tedavi seçeneklerine geçiş yapılabilmektedir. Bunun için hastaların farklı şekillerde, farklı fiyatlarda ve farklı yöntemlerde pek çok alternatifi olmaktadır. Genellikle diş ufalanması ya da diş kırılması arka azı dişlerinde ya da yan dişlerde görüldüğünde kompozit dolgu uygulaması ya da porselen kaplama gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Sadece arka dişlerde oluşan bir kök kırığı ise vidalı bir yöntem olan kuron kaplama yöntemi ile tedavi uygulanarak sonuç alınmaktadır. Buna karşılık eğer ki diş kırılması ya da diş ufalanması ön dişlerde meydana gelmiş ise bu noktada kişinin estetik kaygısı çok daha fazla önemli olmaktadır. Bu noktada işlemin ve tedavi yönteminin sadece sağlıklı ve işlevsel olması yeterli değildir. Bunun için aynı zamanda hastanın estetik kaygılarını ortadan kaldıracak bir yönteme dönülmesi gerekmektedir. Bu sebeple de ön dişler için lamine kaplama, yaprak porselen kaplama, bonding ya da zirkonyum diş kaplama gibi yöntemler düzenli olarak tercih edilerek ön dişlerdeki kayıplar telafi edilebilmektedir. Ön dişlerin tedavi sürecinde kullanılacak olan yöntemde hem doktorun hem de hastanın fazla derecede memnun kalacağı metodlar üzerinde durulmasında fayda vardır. Fakat ön dişler için uygulanacak olan bu tip kozmetik bazlı tedaviler konusunda hastanın yaşının 18’den büyük olması gerekmektedir. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra kompozit veneer dolgu yöntemi de hastaların estetik kaygılarını bütünüyle ortadan kaldıran etkili ve çok sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olmaktadır.

Diş Kaplama

Aynı şekilde yaprak porselen kaplama uygulaması da tüm diş ufalanması ve diş kırığı problemlerinin tedavi sürecinde estetik kaygıları ortadan kaldırmaya yönelik olan uygulamalardan bir tanesi olmaktadır. Bu tedavi yöntemi sayesinde hasta diğer dişleri ile ayırt edilemeyecek doğal görüntüye sahip bir diş uygulaması ile hayatına devam eder. Yani uygulanan bu yöntemdeki dişleri diğer doğal dişlerden ayırt etmek kolay kolay mümkün olmamaktadır.

Diş ufalanması ve diş kırılması gibi bir problem ile karşı karşıya kalan kişilerin muhakkak diş hekiminin önereceği tedavi yöntemleri ile ilgilenmesinde büyük bir fayda vardır. Her ne kadar doktor ile birlikte tedavi yöntemini hasta görüşse ve kararlaştırsa da en doğru seçimi doktorun yapacağı unutulmamalıdır. Çünkü her tedavi yöntemi her hasta için uygun olmayabilir. Bu noktada hastanın doktora bilinçsiz bir şekilde müdahale etmesi doktorun hastaya yanlış bir tedavi yöntemini zorlayıcı ve hiç de etkili olmayan yollar ile uygulamasına mecbur bırakmak olmaktadır. Unutulmamalıdır ki dişler insanların dış görünüşünü etkileyen en önemli bölgelerdir ve hoş görünmeleri kadar sağlıklı ve kullanışlı olmaları da çok ama çok önemlidir.

Hiç kimsenin ağzında meydana gelen diş ufalanmasını ya da çeşitli diş kırıklarını basite indirgememesi gerekir. Bu yüzden böyle bir problem ile karşı karşıya kalındığında hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmekte çok fazla fayda vardır. Bazen diş yerinden çıktığında kaybolmadan hasta tarafından fark edilebilir. Bu gibi durumlarda doktorun bu dişi yeniden kullanabilme ihtimaline karşılık olarak dişin hastanın kendi tükürüğü içerisinde bir kapta saklanmasının da önemi bir hayli büyüktür. Çünkü yeni teknolojiler hastanın çıkan dişlerini yerine tekrar monte etmeye olanak sağlıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.