Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diş Uyuşturucu Sprey Zararlı mı?

Diş hekimleri birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Genellikle bunun sebebi diş muayenesinde yapılacak olan müdahalelerin ağrılara yol açacak olmasıdır. Fakat günümüzde kullanılmakta olan çeşitli anestezi ve yatıştırıcı çeşitleri sayesinde bu tür işlemler konforlu bir şekilde gerçekleşebilir. Bilgisayar destekli enjeksiyon sistemleri ve topikal jellerin kullanımı ile birlikte kullanılan uyuşturucular ağcı ve ağrıya sebebiyet vermeden müdahale yapılmasını mümkün kılar. Diğer yandan diş hekimleri, hastalarını rahatlatmak için anesteziden başka yöntemler de kullanır. Örneğin, müzik dinlemenizi ya da film seyretmenizi sağlayıp dikkatinizi başka yöne çeker.

Ne tür bir acı kontrol sistemi kullanılırsa kullanılsın, etki etmemesi ya da etkisinin azalması halinde diş hekimine gitmeniz gerekir. Anestezinin kullanımı ve insanlar üzerindeki etkisi kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye göre değişim gösterir. Bu sebeple de bazı zamanlarda diş hekimleri rahatsız olup olmadığınızı fark etmez. Bundan dolayı da anestezi tam olarak işe yaramayabilir.

Tedavi öncesinde genellikle diş hekimleri tarafından, uyuşmuş bölge anestezinin işe yarayıp yaramadığını anlamak üzere kontrol edilir. Bu sırada rahatsız olup olmadığınızı bir işaretle diş hekimine göstermenizde fayda var. Bunun için elinizi ya da parmağını kaldırabilirsiniz. Diş uyuşturucu sprey esasında lokal anestezi olarak da bilinir. Direkt olarak diş etine ya da yanak içi bölgeye kullanılan diş uyuşturucu spreyler uygulanır.

Lokal Anestezi

Diş hekimlerinin ağzın yalnızca bir bölümünü uyuşturması gerektiği zaman diş etine ya da yanak içine ilaç enjekte ettiği durumlar lokal anesteziye girer. Bu gibi durumlarda genellikle lidocaine spreyi kullanılır. Alerjik tepkime gösterme olasılığı düşüktür. Uyuşturucu ilacın içinde aynı zamanda;

  • İlaçların kana karışmasına yardımcı olan sodyum klorit
  • Uyuşturucunun işe yaramasına yardımcı olan sodyum hidroksit
  • Kan damarlarının daralmasını sağlayarak uyuşma etkisinin daha uzun sürmesini sağlayan vazokonstriktör maddeleri bulunur.

Blok enjeksiyon ağzına sahip olan ve ağzın tamamını uyuşturan iğne ve infiltrasyon iğnesi olan ve daha küçük bir alanı etkileyen iki farklı uyuşturucu iğnesi bulunur. Çalışılacak bölgenin uyuşturulmasının gerekmesi halinde diş hekimi ilk olarak iğne yapılacak olan bölgeyi pamuk yardımı ile kurular ve bu bölgeye uyuşturucu jel döker.

Ardından yavaş bir şekilde anestezi yapılır. Bu sırada iğnenin can yakma ihtimali olsa da genellikle iğne hissedilmez. Bu sırada jelin doku içine yayılması ile birlikte ilaç hissedilmeye başlar. Uyuşturucunun etkisi birkaç saat sürebilir. İşlemin ardından konuşmak ve yemek yemek güç olur. Uyuşan bölgelerin ısırılmaması önem taşır. Zira bu gibi durumlarda uyuşmuş bölgeye vereceğiniz hasarı hissedemeyebilirsiniz. Bu da ağzınızın yara içinde kalmasına neden olabilir. Anestezinin ardından iki ya da üç saat boyunca yemek yememelisiniz. Bu nedenle de doktora tok gitmeye özen gösterin.

Lokal Anestezinin Yan Etkileri ve Sıkıntıları

Lokal anestezi sıklıkla kullanılan ve yan etkisi oldukça düşük olan bir uyuşturucudur. Lokal anestezinin kullanılması halinde olası yan etkilerin arasında hematom bulunur. Bu durum kanlı terlemeyi işaret eder. Enjeksiyonun kan damarına denk geldiği ve doku şişmesine neden olduğu gözlenebilir. Kimi zamanlarda hedeflenen alanın dışına taşan uyuşturucu, ağız ya da gözün yamulmasına ve geçici de olsa yüz felci olmuş gibi bir his oluşmasına neden olabilir. Parestezi isimli bu geçici felç durumu ilacın etkisini yitirmesiyle birlikte geçer.

Vazokonstriktör ilaçlar kimi zaman kalp atışlarını hızlandırsa da bu genellikle birkaç dakika süren bir etki olur. Son olarak ise iğnenin sinirlere zarar verme olasılığı bulunur. Bu gibi bir durumda haftalarca süren uyuşukluk hissi olabilir. Fakat bu durum da zamanla geçer.

Lokal anestezinin çeşitli tepkimelere yol açtığı nadiren görülen bir durum olup alerji gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanız halinde doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Doktora reçeteli ya da reçetesiz olarak almış olduğunuz ilaçları söylemelisiniz. Bazı ilaçlar lokal anestezinin içeriğinde yer alan maddeler ile karışarak bu tür sorunlara yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.