Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dişçi Korkusunu Nasıl Yenebilirim? İlaçla Tedavi Mümkün mü?

Dişçi korkusu yaşayan hastaların en başta bilmesi gereken şey, dişçi korkusunun her yaştan insanın sahip olabileceği yaygın bir korku olduğu ve kişiye uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilebileceğidir. Önemli olan nokta, dişçi korkusu (dentofobi) yaşayan kişinin korkusunun şiddetinin ve sebebinin ne olduğunun bilinmesidir. Dişçi korkusuna sahip olan kişi, korkusunun tetikleyici sebeplerini açık ve net bir şekilde tedaviden önce mutlaka diş hekimi ile paylaşmalıdır. Diş hekimi ise hastasının kaygılarını dinleyerek bunlara sabırlı ve detaylı bir şekilde cevap vermeli ve hastasına acı ya da ağrı duyduğu anda tedaviyi durduracağına dair güven vermelidir. Dişçi korkusu şiddetli ve önlenemez bir seviyedeyse, hasta mutlaka uzman bir psikolog ve/veya psikiyatristen yardım almalı ve psikoterapi görmelidir. Kontrol altına alınamayan dişçi korkusu tedavilerinde kullanılan bir diğer yöntem ise ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçların bir arada kullanıldığı bir işlem olan sedasyondur.

Dentofobi Nedir?

dişçiden korkan kadın

Geçmiş yıllarda anestezik ilaçların veya tekniklerin günümüzdeki kadar gelişmiş olmaması hastaların daha fazla ağrı ve/veya acı hissetmesine sebep olmuş olabilir. Bu yüzden dişçi fobisi nedir bilmeyen hastalar da dahil olmak üzere tekrar aynı şeyleri yaşayacaklarını düşünen kişiler diş hekiminden korkmaktadırlar. Dentofobi  çocuklukta diş dışında yaşanan acı olaylar ya da tecrübesiz bir diş hekiminin tedavisinde yaşanan olumsuz deneyimler yüzünden de gelişebilir. Dentofobisi olan kişiler saatlerce dişçi koltuğunda bir şey yapamadan oturmaktan ve ağrı hissedeceklerini düşünmekten dolayı korkarlar. Ağrı korkusu yanında dentofobinin diğer sebepleri şunlardır:

  • İğne korkusu: Çoğu insanın çocukluk travmalarından biri olan iğne, kişiyi görüntüsüyle bile tedirgin edebilir. Diş tedavisinde ağız içinden iğne olunmak zorunda kalındığı düşünüldüğünde dişçi fobisi ve anksiyete tetiklenebilir.
  • Kontrol altında ve çaresiz hissetme: Hastaların diş hekiminin kontrolü altında, tedavi süresince ne olduğunu göremeden dişçi koltuğunda oturmaları, kendilerini tuhaf ve çaresiz hissetmelerine yol açabilmektedir.
  • Kişisel alan ihlali ve utanma: Tedavi sırasında diş hekimiyle çok yakın durmak zorunda kalınmasından birçok hasta rahatsız olmaktadır. Bazı hastalar ise olası ağız kokusundan ya da dişlerinin görüntüsünden dolayı utanmaktadır.
  • Nefessiz kalma ve boğulma korkusu: Bazı hastalar nefes almakta ve yutkunmakta zorluk çekeceklerinden korkmaktadırlar.
  • Kullanılan teknik aletlerin sesinden endişe duyma: Çoğu hasta diş hekiminin kullandığı dolgu makinesinin sesinden ve titreşiminden korkmaktadır.

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

dişçi

Dişçi korkusu sık karşılaşılan ve tedavi edilebilen bir fobidir. İlk ve en önemli tedavi adımı, güvenebileceğiniz, ilgili ve sizi rahat ettirebilecek bir diş hekimi seçmek olacaktır.

Dişçi korkusu kontrol edilemeyen bir seviyede olan hastaların merak ettiği önemli konulardan biri, dişçi korkusu için ilaç tedavisinin var olup olmadığıdır. Sedasyon işlemi, aşırı ve şiddetli dentofobisi olan hastalara uygulanan, ilaçla tedavi yöntemidir. Sedasyon, diş tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek olan endişe, korku ve ağrıyı ortadan kaldırmak için rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçların bir arada kullanıldığı bir yöntemdir. Sedasyon çocuklarda ve yetişkinlerde güvenli olarak uygulanmaktadır. Çocuklarda şurup olarak, burundan ya da makattan uygulanabilir. Yetişkinlerde ise doz ayarlaması kiloya göre yapılır ve damar içinden uygulanır. Kısa süreli bir unutkanlık (amnezi) sağlanıp lokal anestezi ile hastanın diş tedavisi gerçekleştirilir. Hasta bu şekilde diş hekiminin söylediği komutları yerine getirebilir.

Tedavi sonrası hasta, ilaçların etkisi ile ağrıyı, sesleri ve hoşlanmadığı diğer şeyleri hatırlamadığı için psikolojik bir travma yaşamamaktadır. Sedasyonu tercih etmek istemeyen, şiddetli dentofobisi olan hastalar için en etkili yol ise, uzman bir psikolog ya da psikiyatrist ile görüşmek olacaktır. Uzman doktorun vereceği karara göre ilaç ya da bilişsel-davranışçı terapi, dişçi korkusunu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Dentofobi seviyesi kontrol edilebilir olan hastalar ise, tedavi süresi boyunca kulaklıkla müzik dinleyerek dikkatlerini dağıtıp anksiyetelerini azaltabilirler. Hem de bu şekilde diş hekiminin kullandığı teknik aletlerin çıkardığı sesleri duymamış olur ve gerginlik yaşamazlar.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.