Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dişe İyi Gelen Yiyecekler

Hem estetik açıdan hem de vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi açısından çok değerli olan dişler, maalesef bakımına çok fayda dikkat edilmeyen bir bölüm olmaktadır. Maalesef insanlar genellikle dişleri ile ilgili bir problem ile karşılaştıklarında dişlerinin sağlığına dikkat etmeleri gerektiğini düşünmektedirler. Oysa herhangi bir problem ile karşılaşmamak için her daim dikkatli olmak gerekmektedir. Bu yüzden de diş sağlığı için etkili olan bazı faydalı yiyeceklerin tüketilmesi çok önemlidir. Ancak elbette düzenli olarak bir diş hekimine rutin kontrolleri de yaptırmakta fayda olacaktır.

Dişe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kereviz

Screenshot_1

Kereviz fazla bilinmese de diş sağlığı için çok önemli yiyeceklerden bir tanesidir. Kerevizin dişe iyi gelmesinin nedenlerinden bir tanesi fazla çiğnenmesi nedeni ile fazladan tükürük salgılanmasına yol açarak çürük yapan bakterilerin oluşmasını engellemesidir. Kerevizin bir diğer faydası ise, lifli yapısı nedeni ile diş etlerine masaj yapması ve dişlerin aralarına giren yiyecekleri temizleme özelliğine sahip olmasıdır. Bu nedenle düzenli olarak kereviz tüketilmesi ve kerevizin beslenme alışkanlıkları arasına alınması son derece önemlidir.

2- Peynir

Screenshot_4

Küçük yaşlardan beri tüketilmesi gereken ve insan vücuduna sayısız faydası bulunan peynir de dişlere çok iyi gelen besinlerdendir. Peynirin en önemli özelliklerinden bir tanesi ağızdaki PH dengesinin ayarlanmasına katkıda bulunmasıdır. Bununla birlikte peynir dişlerde oluşması muhtemelen çürükleri engellemekte ve dişlerde çürük oluşmasının da önüne büyük ölçüde geçmektedir. Hatta bazı uzmanlar özellikle şekerli yiyecekler tüketildikten sonra dişlerin çürüme ihtimalini azaltmak için en azından bir parça da olsa peynir tüketilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Bu yüzden peynirin diş sağlığı için adeta bir ilaç olduğu da belirtilmektedir. Elbette peynirin içerisinde bulunan vitamin ve benzeri maddeler de diş eti sağlığı için çok önemlidir.

3- Yeşil Çay

Screenshot_1

En faydalı doğal bitki çaylarından olan yeşil çay, diş sağlığını korumak isteyenler için bulunmaz nimetlerden bir tanesidir. Çünkü yeşil çayın içerisinde katesin adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde ağızda bakteri oluşmasını engellemeye ve ağızda oluşan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Hatta yeşil çay ağızda oluşabilecek kanserlerin önlenmesinde de bir hayli etkili olmaktadır. Bununla birlikte yeşil çayın ağız kokusunu düzeltmeye olan katkısı da yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü ağızda kokuya sebep olan bakterileri yok edici bir özelliği vardır. Tüm bu yönleri ile yeşil çayın diş sağlığı için çok önemli olduğu söylenmektedir.

4- Kivi

Screenshot_4

Tropikal bir meyve olsa da ülkemizde çok yaygın olarak bulunan ve sıkça tüketilen kivi, içeriği nedeni ile diş sağlığı için önemli bir yiyecektir. Kivi, C vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Ayrıca C vitamini de dişlerin sağlıklı olması için çok kıymetlidir. Çünkü C vitamini eksikliğinde dişler fazlasıyla hassaslaşabilmekte ve ağızda oluşan çeşitli bakterilere karşı korunmasız olabilmektedir. Bu tip durumlar da beraberinde periodontal rahatsızlıkları getirmektedir. O yüzden dişleri korumak adına C vitamini açısından zengin olan kivinin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

5- Yoğurt

Screenshot_1

Kalsiyumun diş sağlığı için önemi yadsınamaz elbette. Yoğurt da kalsiyum bakımından çok zengin bir yiyecek olduğu için dişlerini korumak isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir yiyecektir. Yoğurt, yani kalsiyum sayesinde diş köklerinde oluşan iltihaplar iyileştirilebilmekte ve çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile zayıflayan ve sallanan dişler sağlamlaşabilmektedir. Aynı şekilde kalsiyumun vücuda yeteri kadar alımı ile kaybedilen diş sayısı da bir hayli azaltılabilmektedir. Aslında sadece yoğurt değil, diş sağlığı için bol miktarda kalsiyum içeren tüm yiyecek ve içecekler özellikle tercih edilmelidir.

6- Maydanoz

Screenshot_5

Çok hoş kokulu ve faydalı bir bitki olan maydanoz tabii ki ağız kokusunu önlemede yardımcı olan bir yiyecektir. O yüzden de diş sağlığı için etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle baskın kokulu yiyecekler tüketildikten bir miktar maydanozun ağızda çiğnenmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede ağzın çok daha hoş kokması sağlanmakta ve bakterilerden arındırılmasına yardımcı olunmaktadır.

7- Çilek

Screenshot_8

Tatlıların vazgeçilmezi olan çilek de dişlerimiz için çok önemlidir. Aslında çilek sadece dişlere değil diş etlerine de çok iyi gelmektedir. Hatta düzenli olarak çilek tüketimi sayesinde diş taşlarından da kolay bir şekilde kurtulmak mümkün olmaktadır. Çünkü çileğin içerisinde asitler vardır ve bu asitler dişlerde oluşan taşların erimesine yardımcı olmaktadır. Benzer şekilde diş taşı olmayan kişilerin de diş taşı oluşumunu önlemek için çilek tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak çilek çok şekerli bir meyve olduğu için fazla tüketiminden de uzak durmak gerekmektedir.

8- Balık

Screenshot_1

Bilindiği üzere balığın içinde bol miktarda fosfor bulunmaktadır. Fosfor da hem kemik dokusu hem de diş dokusu için çok faydalı bir maddedir. Fosfor dişlerin sertleşmesini ve daha güçlü olmasını sağlamaktadır. O yüzden sadece genel vücut sağlığı için değil aynı zamanda diş sağlığı için de fosfor bakımından zengin olan balığın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Hem diş hekimleri hem de beslenme uzmanları haftada bir ya da iki kez balık tüketilmesini önermektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.