Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkı Yaparken Acı Hissetme Durumu Neden Olur?

İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için yaşam fonksiyonları yerine getiren hücreler enerjiye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı biz insanlar besinlerden alırız. Besinler direkt olarak enerji vermezler sindirim işleminin ardından en küçük yapı taşlarına ayrılır ve bu şekilde emilimle kana karışırlar kanda bu enerjiyi hücrelere iletir.

Ancak yediğimiz her şeyi sindirebilmemiz mümkün değildir. Her canlı grubunun sindirim meziyeti farklılık gösterir. Sindirimden geri kalan bazı atıkların vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Buna da dışkılama denir. Dışkılama esnasında kişi bazen acı hisseder. Bu durumun birçok farklı sebebi vardır. Bu yazımızda dışkı yaparken acı hissetme durumu neden olur ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Dışkı Yaparken Acı Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Sindirim sistemi son olarak kalın bağırsakta biter. Artıklar da anüs yoluyla dışarı atılır. Bu hem bağırsakların hareketi hem de anüsün çevresinde bulunan kasların yardımıyla olur. Bu kaslar kimi zaman acı hissi yaşanır. Acı hissinin pek çok sebebi olabilir. Ancak akla ilk gelen neden basurdur. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid anüs bölgesindeki kasların şişmesiyle beraber damarlar genleşir ve bir süre sonra anüs çevresine çıkar. Aynı zamanda kişi dışkısını yaparken anüs bölgesinde acı hissi ve yanma hissi yaşar. Bununla beraber kişinin dışkısında kan da olabilir. Kanın olması basurun ilerlediğini gösterir. Fazla ıkınmayla birlikte makat çatlakları ortaya çıkar. Her dışkı yapıldığı aman da bu çatlaklar açılır. Özellikle dışkılama sırasında çatlakların boyutu artar. Bu da oldukça büyük bir ağrıya neden olur. Özellikle baharatlı yiyecekler tüketen kişilerde bu durum daha fazla yaşanır.

Aynı zamanda kişinin kilolu ya da obez olması da makat bölgesine binen ağırlığın artması anlamına geleceği için buradaki sinirlere ve damarlara baskı da artar. Bu da dışkılama işleminde ağrıların oluşmasına neden olur. Dışkılama sırasında kasların kasılma isteğiyle bu baskı giderek artar. Bu da en az basur acısı kadar kişinin acı hissetmesine neden olur.

Kimi zaman yanlış tuvalet alışkanlığı da dışkılamada acı hissetmenin nedeni olabilir. Özellikle alafranga tuvalet kullananlarda bu durum yaşanır. Alafranga tuvalet genelde kişinin dışkısının tamamını dışarı atılmasına engel olur. Ancak kişideki dışkılama isteğiyle birlikte ıkınma artar. Ikınmanın artması da aslında çatlaklara ve kasların şişmesine neden olur.

Anüs bölgesinde iltihaplanmalar da dışkılama esnasında acı hissini oluşturabilir. Herhangi bir şekilde oluşan iltihaplar ıkınmayla ve kasılmayla birlikte ateşli bir yanmaya neden olur. Bu da kişide acı hissini oluşturuyor. Bağırsaklarda bulunan bakteriler kimi zaman dışkılama esnasında kanamayla birlikte kişinin acı çekmesine neden olur. Bağırsak hastalığının ilk evresinde dışkıda şekil değişikliği meydana gelir ve ardından da gelen acılar kişinin bakteri teşhisini kolaylaştırır.

Bakteriler bağırsağa ciddi zararlar verdiğinde bu kanama artabilir. Eğer kişi dışkılama işlemi sonrasında temizliğine dikkat etmiyorsa anüste kalan dışkı parçaları yoğun bir sıcaklıkla beraber kısa sürede çoğalır. Çünkü dışkının içerisinde sadece atık maddeler değil aynı zamanda bağırsakta bulunan bakteriler de bulunur. Bunlarda anüs bölgesinde çoğalarak birçok hastalığa neden olabilir.

Dışkı Yaparken Acı Hissinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dışkı yaparken acı hissinin geçebilmesi için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Özellikle yağlı ve baharatlı besinleri aynı anda yememeye özen gösterin. Uzun süren acılar için sıcak su banyolarını deneyin. Bu şekilde kasların kasılmasını ve oluşan baskını azalmasını sağlarsınız. Tuvalet alışkanlığınızdan dolayı oluşan ağrılar için de kişi mutlaka alaturka tuvaletleri tercih etmelidir. Bunun yanı sıra olabildiğince ihtiyacınızın dışında tuvalette kalmamaya özen gösterin aksi halde bağırsaklarınızın uyarılma hissi azalır.

Kişide bulunan ağrının kaynağı basur ise çeşitli kremlerle bu sürecin belirtilerini azaltabilirsiniz. Ancak en kesin çözüm basur ameliyatıdır. Bu ameliyatlar eğer dikkat edilmezse hiçbir işe yaramaz. Ayrıca kolay dışkılama için de lifli besinlerin yenmesi daha çok yardımcı olur. Ancak en doğru tedavi şekli için ağrılarınızın oluşmasından sonra mutlaka doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.