Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkı Yaparken Makat Bölgesinde Kan ve Acı Neden Olur?

Sindirim sisteminde son görev olarak boşaltım sistemi vücuttaki sindirilen besinlerin yararı olmayan kısımlarını dışarıya atar. Boşaltım sisteminde önemli bir yeri olan makatta bu konuda yardımcı olur. Ancak makatta gerçekleşen herhangi bir sorun dışkılama konusunda kişiye zorluk çıkarabilir ve bunun sonucunda makatta zaman zaman kan ve acı hissine de rastlanır. Bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapacağınızı bilmiyor ve bunun ne anlama geldiğine anlam veremiyorsanız yazımızın devamında yer alan detaylı bilgileri okumalısınız.

Makat Bölgesinde Acı ve Kanın Sebepleri Nelerdir?

Sindirim sistemini alt üst eden durumlardan biri de dışkılama sırasında yaşanan sorunlardır. Aynı zamanda tüm bedende olumsuz belirtilerin oluşumuna da neden olarak kişinin sağlıksız bir süreç yaşamasını sağlar. Makat bölgesinde hissedilen acı bir süre sonra dışkılama işlemini zorlaştırır ve makatın çatlamasına neden olarak kanamaları oluşturur. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük sebep dışkı yaparken kişinin fazla ıkınıyor olmasıdır. Dışkı yaparken kişinin kendini aşırı kasması zorlamaya çalışması. O bölgedeki damarların üzerindeki basınç arttıkça kişideki çatlama o kadar artar ve acı çekmesine neden olur. Bir süre sonra da çatlamaların yanı sıra kanamalar da görülür.

Hamilelik döneminde hormonların ve tüm bedenin işleyişi normal zamana göre değişir. Özellikle karnın giderek şişmesi ve bu durumda makat bölgesine yakın damarlar üstünde basınca neden olarak ıkınmalara neden olur. Özellikle hamileliğin son sürecinde bu durumu hemen hemen her gebe yaşar.

Kişinin kimi zaman yanlış tuvalet alışkanlığı da makatında çatlamalar ve devamında kanamalara neden olabiliyor. Son zamanlarda tuvalette telefonla uğramak, gazete ve kitap okumak oldukça yaygın bir alışkanlık haline geldi. Ancak uzun süre tuvalette hareketsiz kalınması sonucunda bu bağırsakların sürekli olarak uyarılmasına neden olarak ileride basur rahatsızlığına neden olabiliyor. Basur ilerlediği takdirde makatta çatlamalar ve kanamalar oluşturuyor.

Ters ilişkilerin de neden olduğu bazı makat kanamaları ve ağrıları da oluşabilir. Damarlarda hissedilen basınç arttıkça çatlamalara sebep olur. Bu da kişinin ciddi ağrılar çekmesinin nedenidir.

Bazı ciddi hastalıkların belirtisi arasında da makatta kanamalar ve acı hissi oluşur. Bunlardan biri de lösemidir. Lösemi hastalığının tedavi edilmesi sonucunda bu belirtiler de kendiliğinden ortadan kalkar.

Makat Bölgesinde Acı ve Kanama Nasıl Geçer?

  • Makattaki çatlakların kendi kendine iyileşmesi mümkün olmayabiliyor. Çünkü makat çatlağı tıpkı vücudumuzdaki yaralar gibidir ve her tuvalette ve her dışkılamada bu yara aşınır. Ardından kapanması mümkün olmayacak bir hal alır, bu yüzden mutlaka iyileştirilmesi gerekir. Makattaki acıların ve kanamaların iyileşmesi için kişi neden bu sorunları yaşadığını tespit etmelidir. Bunun için ise bir uzman doktorun eşliğinde tetkikler yapılabilir. Bu tetkikler sonucunda ve sizin de yaşadığınız belirtileri bildirmeniz ile birlikte neden bu durumun yaşandığı ortaya çıkar.
  • Eğer kişi yanlış tuvalet alışkanlıkları varsa bu durumdan mutlaka kaçınmalıdır. Bağırsakların uyarılması ve dışkılama işleminin olması sadece ihtiyaç halinde olmalıdır. Aksi halde beyne giden yanlış sinyaller kimi zaman sizin dışkılama sorunu yaşamanıza ve bu yüzden de makatta acı ve kana rastlamanıza neden olabilir.
  • Bir diğer sebepte hamileliktir. Eğer kişi hamilelik sürecinde oldukça fazla sert bir dışkılama yapıyor, bununla beraber baskı da artıyorsa dışkının yumuşamasını sağlayan ilaçlar anneye bu süreçte yardımcı olabilir. Ancak annenin bu süreçte doğal yöntemler denemesi annenin ve bebeğin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Ayrıca makat sorunu yaşayan kişiler yüksek lifli besinlerle oluşturulan bir diyet listesi uygulayarak daha sağlıklı bir şekilde dışkılama yapar. Bu da hem makatın iyileşmesine yardımcı olur hem de kanamaların durmasına.
  • Kişi iyileşme sürecinde bol bol su içmelidir.
  • Ayrıca dışkılama işleminden sonra bir saat kadar sıcak su banyosu hazırlarsanız bu bölgedeki damarların ve kasların daha da rahatlamasına ve kasılmamasına neden olarak kişinin acısının dinmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.