Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkıda Balgam Olması Ne Anlama Gelir?

İnsan vücudu yaşamsal faaliyetini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için beslenmeye ihtiyaç duyar. Beslenme sonrasında besinlerin sindirime girmesi gerekir. Sindirime giren besinler, atık madde olarak bağırsak yoluyla dışarı atılır. Dışkı, insanların sindirim artıklarından oluşan ve anüs yoluyla dışarı atılan maddeye verilen isimdir. Her gün vücuttan atılması yaşam fonksiyonun devamı için gerekli bir durumdur. Dışkının vücuttan kolay bir şekilde atılması için belirli bir oranda balgama ihtiyaç duyar. Ancak balgamın oranında herhangi bir artış, görüntüsünde farklılaşma ortaya çıkarsa ciddi bir sağlık sorunundan şüphe edilebilir.

Dışkıda Balgam Olmasının Nedenleri Nelerdir?

dışkıda balgam olması

Dışkıda balgam olması birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Balgam, insan vücudunda yer alan kalın ve ince bağırsaktaki mukoza bezlerinden salgılanır. Yarı saydam ve yarı katı bir yapıda olan balgamın yoğun bir görüntüsü vardır. Dışkının vücuttan atılması için gerekli olan kayganlığın oluşmasını sağlayabilir. Midede sindirilen besinlerin kanalda rahat bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Balgam çok fazla olursa, belirgin bir halde görülürse ve kan, iltihap oluşursa ciddiye alınması gerekebilir. Buna bağlı olarak aynı zamanda karın ağrısı, şişlik ya da kramp gibi şikayetler eşlik edebilir.

  • Kabızlık gibi bir sağlık sorununda, balgam dışkıya karışmaz. Bu nedenle balgam gözle görülür bir şekilde dışkıda fark edilebilir. Hareketsizlik, gün içerisinde yeterli oranda su ya da sıvı tüketmemek, düzenli olarak kullanılması gereken bazı ilaçlar, lif oranı düşük olan besinler tüketmek ya da psikolojik sebepler yüzünden kabızlık ortaya çıkabilir.
  • Dışkıda balgam ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden biri basurdur. Makatın iç kısmında bazı sebeplerin gerçekleşmesi durumunda basur oluşabilir. Bu durumda genel olarak dışkıyla balgam karışmamış bir halde görülebilir. Aynı zamanda basurda, dışkıda kan olması, kabızlık ve makatta kaşıntı gibi belirtileri bulunur. Kronik şişkinlik ya da kronik ishal oluşması durumunda bağırsak yapısında parazitler yer alabilir. Bağırsak parazitlerinin oluşumunda dışkı genel olarak yumuşak bir yapıda bulunur.
  • Bazı insanların gıda intoleransı düşük olabilir. Gıda intoleransının düşük olması süt ürünlerinin tüketilmesi, gıda alerjisi, vücudun yeterli derecede früktoz emilimi yapmaması ve çölyak hastalığı gibi durumlar tetikleyici faktörler arasında yer alır. Yapısal ya da çevresel bazı faktörlere bağlı olarak tüketilen besinlerin sindirimi ve bağırsaktaki emilim aşamasında düzensizlik ortaya çıkar. Bu durum dışkıda bulunan balgamı da olumsuz bir şekilde etkileyerek, birbirine karışmasını engelleyebilir.
  • Çoğu insan hayatında en az bir kere besin zehirlenmesi yaşamıştır. Yenilen besinler bazı sebeplere bağlı olarak bakteri ya da parazit içerebilir. Bazen yapısal olarak kendi kendine de oluşabilir. Bu tür besinlerin tüketilmesi sonucunda gıda zehirlenmesi meydana gelir. Dışkıda fazla oranda balgam oluşumu, şişlik, karında kramp, dışkıda kan ya da yüksek ateş gibi belirtileri bulunabilir.

Dışkıda Balgam Oluşumu Nasıl Geçer?

dışkıda balgam olması

Dışkıda balgam oluşumu birtakım sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir. Tespit edilen sebebe göre, farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tedavi sürecinde sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi için sürekli olarak sıvı tüketmeniz yararlı olabilir. Çünkü dışkıda meydana gelen balgam, vücudun çok fazla sıvı kaybetmesine neden olur. Balgamın ortaya çıkma sebebi eğer iltihap ise, antibiyotik ilaçlarla tedavisi sağlanabilir. Aynı zamanda iltihap sorununu yok etmek için sarımsak, zencefil ya da fesleğen gibi besinleri daha çok tüketmeniz vücuda büyük oranda fayda sağlar.

Eğer altında yatan sebep kabızlık ise lif oranı yüksek olan besinlerin günlük olarak gerekli olan ölçüde tüketilmesi gerekebilir. Bağırsak kanseri, balgam oluşumuna neden olan faktörler arasında yer alır. Belirtiler kanseri işaret ediyorsa, hastalığın ilerlememesi ve kontrol altına alınması için mutlaka tıbbi destek almanız gerekir. Dışkıda meydana gelen balgam, beslenme alışkanlığı ile doğrudan bağlantısı olan bir sorun. Bu nedenle sindirimi güçlendirici besinlere ağırlık vermeniz, tedavi sürecini olumlu bir şekilde etkiler. Hızlı sonuç almanıza yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.