Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkıda Et Parçası Neden Olur?

Dışkıda et parçası durumu genellikle makattan gelen pıhtılaşmış kanın et zannedilmesi sonucunda, hastaların et olduğu yönünde yaptıkları savunmaları sonucunda ortaya çıkar. Genellikle adet olan kadınlarda artan bu şikayetler esasında kanın pıhtılaşmasını gösterir. Bu noktada telaş yapılmaması ve doktora gidilmesi gerekir. Zira dışkıda et parçasının görüldüğü durumlar da olabilir. Bu tür durumlarda doktor tarafından çeşitli tetkik ve testler ile birlikte gerekli teşhisin yapılması ve ardından da tedavi sürecine geçilmelidir.

Dışkıda Et Parçasının Sebepleri Nelerdir?

 • Bu durum bir tür Irrıtabl bağırsak sendromu yani IBS rahatsızlığı olabilir. Bu hastalığın da çeşitli sebepleri bulunmakla birlikte belirtileri arasında dışkıda et parçası da bulunur. Genellikle strese bağlık olarak görülen ya da artış gösterdiği için stresten uzak durulması gerekir.
 • Bağırsak yüzey mukozasını koparak ve dışkıya geçiren ülseratif kolit isimli hastalık bu duruma sebep olabilir.
 • Gastrokolik fisül isimli hastalık, kalı bağırsak ve mide arasında yer alan yolda bir delik açar ve bu durumda alınan gıdalar doğrudan dışarı atılır. Eğer bu esnada et yediyseniz et parçası da doğrudan dışkıda yer alır.
 • Diğer yandan bağırsak parazitlerinin de bu tür sorunlara yol açtığı bilinir. Fakat bunun için de gaita araştırması yapılmalıdır.
 • Adet döneminde meydana gelen kan pıhtılaşmaları et parçası sanılabilir.
 • Bağırsağın iç bölümlerinde yer alan polipler ve hemoroid kaynaklı kanamalar ile küçük boyutlu kopan doku parçaları da et parçası olarak gözükür.
 • Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar dışkıda et parçası sorunu ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Her halükarda dışkıda et parçası durumu oldukça önemli bir durum olup, kişilerin telaşa kapılmasına neden olur. Bu nedenle de bu duruma sebep olan etkeni bulmak için gerekli tetkiklerin yapılması ve ardından da tedaviye geçilmesi gerekir. Tedavi için en kısa süre içinde doktora gitmenizde fayda var.

Dışkıda Farklılık Nedir?

Dışkının renk, kıvam ve şekil açısından değişiklik göstermesi o gün alınan gıdalara göre değişiklik gösterir. Fakat dışkının renginde açılma ya da siyaha varacak kadar koyulaşma görülüyorsa bu oldukça ciddi bir durum olur.

 • Kokulu ve sulu idrar ciddi bir enfeksiyonu işaret edebilir.
 • Su kirliliği ve besin zehirlenmesi gibi sebeplerden dolayı dışkıda farklılık görülebilir.
 • Dışkının renk değiştirmesinin sebebi safra hastalıkları da olabilir.
 • Karaciğer rahatsızlıkları ve safra tıkanıklıkları yeşil renkli dışkıya sebep olabilir.
 • Bunların haricinde kullanılan ilaçların da dışkı rengini değiştirmesi mümkündür.

İşte bu tür durumlarla birlikte dışkıda et parçasının görülmesi halinde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Bununla birlikte dışkıda kan ya da kan pıhtılaşmasının görülmesi de küçümsenecek bir durum değildir.

Dışkıda Et Parçası Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak bu soruna neyin yol açtığının tespit edilmesinin ardından doktor tarafından verilecek olan kararlara göre uygun tedavi yönteminin kullanılması gerekir. Fakat makatta yanma ya da kaşıntı gibi hislerin olması kişiyi rahatsız eder. Geçici olsa da ağrı, kaşıntı ve yanma hissinin önlenmesi için ilaç kullanılabilir. Makattan çıkan et parçasının elle tutulabilmesi ya da kanamaya sahip olması halinde ameliyat olmanız gerekebilir. Çeşitli ilaçların etki etmemesi halinde de ameliyat bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Ameliyat gününe dek oturarak ılık duş alabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Makattan sarkan et parçası için yapılacak olan ameliyat süreci hastaya bir gün önceden ishal yaptıracak şurup verilmesi ve bağırsakların boşaltılması ile başlangıç gösterir. Bu işlem ameliyat sonrası için de önem taşır. Ameliyata girilmeden önce beş altı saat aç kalınması önemlidir.

Anestezi ile birlikte uyutulan hasta ameliyat edilir. Ameliyat sırasında sarkan meme şekilli et parçaları kesilir ve açıklıklar dikilir. Makat halkası büyüklüğü tekrar düzenlenir. Makat arasına vazelinli tamponun konulması ile birlikte ameliyat tamamlanır. Yaklaşık olarak yarım saat ile bir saat arasında süren ameliyatın ardından bir iki saat içinde kendine gelen hasta sıvı gıdalar tüketerek kendini toparlar.

Bir gün boyunca hastanede kalınmasının ardından hasta taburcu edilir. Hastanın bundan sonraki yaşamında dikkatli olması ve bu tür sorunlara yol açacak türden davranışlardan doktor tavsiyeleri doğrultusunda uzak durması gerekir. Ameliyat yalnızca makattan et parçasının sarkması durumunda yapılacak olup diğer sebeplerin gerçekleşmesi halinde farklı yöntemler denenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.