Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkıda Mukus Görülmesi Ne Anlama Gelir?

İnsan vücudu hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için her gün belirli bir oranda besin alması zorunlu bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda alınan besinlerin vücuttan atılması da gerekir. Dışkının sindirim sisteminde düzenli olarak ilerleyebilmesi ve vücuttan atılabilmesi için, belirli bir oranda mukus üretimine ihtiyaç duyar. Mukus, dışkının kayganlaşmasını sağlayan sümüksü bir sıvıdır. Dışkıda belirli bir oranda mukus her sağlıklı insanda bulunur. Ancak dışkıdaki mukus oranı arttığı ve görüntüsünde bazı değişimler oluştuğu zaman, önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Dışkıda Mukus Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

dışkıda mukus görülmesi

Mukus, ince ve kalın bağırsağın yapısında yer alan mukoza bezlerinin salgılanması sonucunda oluşur. Yarı saydam, jöle kıvamında ve yoğun bir yapısı vardır. Dışkıda kayganlığın oluşmasını sağlayarak, sindirim yollarına giren besinlerin daha kolay ilerlemesine yardımcı olabilir. Dışkıda mukus görülmesi bazı sebeplerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu durumun en çok görülen sebeplerinden biri kabızlıktır. Kabızlık, dışkının çok fazla sert olması durumuna verilen isimdir. Kabızlık genel olarak herkeste görülen bir sağlık sorunudur. Dışkı sertleştiği zaman, sindirim yollarına girerek, ilerlemesi için üretilen sıvı dışkıya karışamaz. Dışkılama ortaya çıktığı zaman, mukus çok kolay fark edilebilir. İnsanların gün içerisinde 2,5 ya da 3 litreden daha az su içmesi ve lif oranı düşük olan besinlerin tüketilmesi gibi sebeplere bağlı olarak kabızlık sorunu meydana gelir.

Basur, genelde çoğu insanda görülür. Makat derininde iç hemoroid adı verilen basur, dışkıda mukusun görülmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer alır. Aynı zamanda dışkının çıkış kısmında yer alan damarların genişlemesi sonucunda ortaya çıkabilir. Basur, makatta kaşıntının oluşmasına ve kabızlığa neden olur. Makat bölgesinde dışkılama çok zor olduğu zaman, mukus üretimi daha çok artabilir. Basur tedavisi yapıldıktan sonra, ortaya çıkan tüm semptomlar zamanla yok olur. Makat çatlakları, anal iltihaplanma şeklinde ortaya çıkar ve bir süre sonra anal fissür haline gelir. Bu durumda dışkıda, normalden daha çok mukus görülebilir. Yapılan müdahaleler sonucunda makat çatlağı tedavi edilse de, mukus üretiminde artışın oluşması ömür boyu sürer.

Bazı besinlerin son kullanma tarihini geçmesi, vücudun hassas olduğu gıdaların tüketilmesi ya da besinlerin bozulmuş olması gibi sebeplere bağlı olarak insanlarda gıda zehirlenmesi ortaya çıkabilir. Gıda zehirlenmesi sonucunda ise dışkıda mukus oranının artmasına yol açar. Aynı zamanda bu sorunun bir belirtisi olarak karın krampları da meydana gelebilir. İnsan vücudunun en önemli sistemleri arasında yer alan sindirim sistemini oluşturan organların herhangi birinde enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyonlar da mukus üretiminin daha çok olmasına yol açar. Buna bağlı olarak, dışkıda mukus artışı görülebilir. Sindirim sistemi temeline dayanan hastalıkların çoğunda mukus artışı tespit edilir.

Kronik şişlik ve kronik ishal gibi sağlık sorunları bağırsak parazitlerinden kaynaklanır. Bağırsak kurdu ya da giyardiyanın vücutta görülen tek belirtisi ise dışkıda mukus görülmesi olabilir. Aynı zamanda buna bağlı olarak, kronik şişlik ve kronik ishal de belirtiler arasında yer alır.

Dışkıda Mukus Görülmesi Durumu Nasıl Geçer?

dışkıda mukus görülmesi

Dışkıda mukusun fazla oranda olması, birtakım sebeplere dayanarak ortaya çıkar. Mukusun artmasının altında yatan sebebin ilk olarak tespit edilmesi gerekir. Daha sonra uygun olan tedavi yöntemi belirlenebilir. Tedavi boyunca sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Gün içerisinde mutlaka 2,5 ya da 3 litre su içmeniz tedaviyi olumlu bir şekilde etkiler. Çünkü dışkıda bulunan mukus çok fazla su kaybının yaşanmasına neden olabilir. Sindirim ve boşaltım sisteminin rahatlaması için de sıvı tüketimini arttırmanız gerekir. Mukus iltihap nedeniyle daha çok artıyorsa, antibiyotik bir ilaç kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda iltihabı doğal yollardan yok etmek isterseniz zencefil, fesleğen ya da sarımsak tüketimini arttırabilirsiniz. Eğer kabızlık sebebiyle mukus oranında artış varsa, lif oranı yüksek olan besinlerin daha çok tüketilmesi gerekir. Bu sayede dışkının daha yumuşak hale gelmesine yardımcı olur. Dışkıda mukus oranında artışın görülmesi kanser hastalığının bir belirtisi olabilir. Özellikle bağırsak kanserinde bu durum daha çok görülür. Bu durumda tıbbi destek almanız, hastalığın ileri aşamalara geçmemesi açısından çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.