Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkıda Şekil Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Dışkı birçok hastalığın habercisi olabilir. Dışkının rengi şekli ağırlığı bir insanın yaşam tarzı hakkında pek çok ipucu verir. Hayatımızı devam ettirebilmemiz adına enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacı da besinlerden karşılarız. Besinler ağızdan alınarak sindirim işlemi başlamış olur. Bu şekilde kalın bağırsağa kadar gider. Bir besini ağızdan aldığınız zaman saniyeler içerisinde kalın bağırsak uyarılır. Bu da sindirim sisteminin başlamış olduğu anlamına gelir. Ancak kimi zaman her zamankinden farklı olarak dışkılama yapılabilir. Bu durum bazen bazı hastalıkların belirleyici olabilir. Bu nedenden dolayı kişi bu süreci takibe almalıdır.

Dışkılama Nasıl olur?

Dışkı yediklerimi içtiklerimizin sindirilmesinin ardından işe yaramayan vücut atıklarının dışarı atılmasına denir. Bu hem bizim sağlığımız için hem de organların işlevini koruyabilmek için önemli bir olaydır. Kalın bağırsak en son sindirim sistemi organıdır. Eğer bir yemek yediyseniz bu kişinin bağırsaklarının çalışmasına ve metabolizmasına göre 24-37 saat arasında atıkları dışarı dışkı yoluyla atılır. Dışkılama işlemi sırasında kişi makat bölgesindeki kasların ve bağırsağın sistematik hareketiyle dışkı yer çekiminin yardımını alarak dışarı çıkar.

Bir kişi dışkılama isteğinin ardından en fazla kendini bir dakika tutabilir. Çünkü vücutta bulunan kaslar dışarı atmak üzere kasılmaya başlamıştır. Dışkı her ne kadar katı olarak görünse ve bilinse de aslında %75’i sudur. Geri kalanı yemeklerin oluşturduğu ve sindirilmeyen katı ürünlerdir. Dışkılama işlemiyle beraber dışarı aynı zamanda bağırsakta bulunan bakterilerde dışarı atılır.

Dışkılama işleminin en normali günde bir kez olsa da bu kişinin yaşam tarzına yaşına cinsiyetine göre değişebilir. En kötü ihtimalle kişi haftada en az üç kez dışkılama işlemini yapmalıdır. Aksi halde kişide kabızlık sorunu oluşabilir. Dışkının rengi şekli bize birçok şeyi anlatır. Ancak bu dışkının değişikliğine sebep olan faktörler pek bilinmez ve hep göz ardı edilir. Bu nedenden dolayı kişinin bu konuda bilinçlenmesi gerekir.

Dışkıda Şekil Değişikliği Neden Olur?

Dışkıda şekilde değişikliği kişinin herhangi bir hastalığının belirtisi olabilir. Kalın bağırsak ritmik bir şekilde günün aynı saatlerinde çalışmaya devam eder. Ancak bu düzeni bozan bazı nedenlerden dolayı kalın bağırsağın düzeni ve kasların ne derce kasıldığını değiştirir. Bu da şekilde bozuklukların anormalliklerin oluşmasına neden olur. Dışkıda şekil değişikliği genelde çapıyla ilgilidir. Dışkıda bazen de katı görünümler oluşabilir Bu dışkılama da kişi zorlanabilir. Eğer kişide una benzer bir dışkılama söz konusuysa kişide sindirilmeyen besinlerin yediğine işarettir.

Aynı zamanda kronik ishal de buna neden olabilir. Çölyak hastalığının belirtileri arasında da dışkıda şekil bozukluğu yer alır. Eğer kişi keçi pisliği şeklinde dışkılama yaşıyorsa bu genelde makat çatlağının olduğu anlamına gelir. Bu da kişinin tuvaletini yaparken fazla zorlanmasıyla ortaya çıkabilir. İltihaplı bağırsak durumları da buna işarettir. Makat kanserinin belirtileri arasında da bu durum söz konusudur. Eğer kişinin dışkısı sert bir şekle sahipse fazla su kaybına işarettir. Bir de kişinin kullandığı bazı vitaminler de bu duruma neden olabilir. Eğer kişinin dışkısı oldukça sıvı ise ve hiçbir katılık söz konusu değilse yediği gıdalarda dolayı zehirlenmiş olabilir.

Dışkıda Şekil Değişikliğinde Ne Yapılmalı?

Eğer kişinin dışkısı oldukça sıvı ise bunu genelde katı besinler yiyerek ve lifli besinler yiyerek önleyebilir. Aynı şekilde tam aksi söz konusuysa da kişi bu süreçte en az iki litre günlük su tüketmelidir. Aynı zamanda aç karnına yiyeceği kuru kayısı da bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Fakat bu belirtiler ağır bir hastalık belirtisi de olabilir. Bunun için kişi uzun sürede dışkıda değişiklik görüyorsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna gidip gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.  Bu durum kimi zaman bir kere kimi zaman devamlı olarak kendini gösterebilir. Kişi aynı zamanda alkol sigara gibi kötü alışkanlıklarını da iyileşme sürecinde bırakmalıdır. Bağırsakları tembelliğe sevk edecek davranışlardan da kaçınmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.