Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dışkının Şekli ve Renkleri Ne Anlatıyor?: Siyah, Kahverengi, Yeşil

Sağlığınıza dair en iyi ipuçlarını dışkınız verir. Bağırsak hareketleriniz; gastrointestinal sağlığınızın nasıl olduğunu, doğru beslenip beslenmediğinizi ve vücudunuzun susuzluk durumunu gösterir. Bu nedenle de dışkının rengi, şekli veya kokusuna dikkat etmek, olası bir problemin önüne geçmenizi sağlayabilir.

Normal Dışkı Nasıl Olmalıdır?

Dışkı konusunda evrensel olarak kabul edilen bir standart yoktur. Herkesin “normal”i farklıdır. New York Üniversitesi’nde gastroenterolog olan Sophie Balzora, her gün dışkılama gerekliliğinin sağlıklı bir durum olduğu düşüncesine karşı çıkıyor: “Herhangi bir sindirim probleminin olmadığı varsayılarak, kimileri için üç günde bir tuvalete çıkmak normaldir, kimileri için de haftada üç ila dört kez.” Balzora aynı zamanda ne yediğimizin dışında egzersiz, su alımı, uyku yoksunluğu, hormonal dalgalanmalar, menopoz ve ilaçların da bağırsak hareketlerini etkileyebileceğini söylüyor.

Dışkı Şekilleri Ne Anlama Gelir?

Tıp uzmanları bağırsak hareketlerini sınıflandırmak için Bristol Chart adı verilen bir grafik kullanırlar. Grafik yedi türü tanımlar. Tip 1 ve 2 kabızlığı, 3 ve 4 ideal dışkıyı, 5, 6 ve 7 ise diyare olduğunu göstermektedir.

Tip 1

dışkı

Sert ve topaklar halinde, çakıl taşlarına benzeyen dışkı, kabızlığa işaret eder ve uzun süre bağırsaklarda kaldığı anlamına gelir. Bu dışkı türü, normalde dışkıda bulunması gereken sağlıklı bakterilerden yoksundur. Bu bakteriler eksik olduğu için de, suyu tutacak hiçbir şey yoktur. Eğer bu durum 2 haftadan uzun sürerse doktorunuza danışmanız en sağlıklısıdır.

Tip 2

dışkı

Bütün halinde ancak sert ve topaklı parçalardan oluşmuş dışkı türü de kabızlığa işaret eder. Bu durumda lif ağırlıklı gıdalarla beslenmek, bol su tüketmek ve magnezyum takviyesi almak faydalı olacaktır. Magnezyum kolondaki suyu artırır, dışkının geçişini kolaylaştırır, bağırsak duvarlarını rahatlatır ve bu da motiliteye yardımcı olur.

Tip 3

dışkı

Bütün halinde, yüzeyinde hafif çatlaklar olan bu tipi doktorlar normal olarak değerlendirir, çünkü yumuşaktır ve anüsden çıkışı kolaydır. Eğer her şey olması gerektiği gibiyse bu tür dışkıyı yapmak 1 dakikadan uzun sürmemelidir.

Tip 4

dışkı

Uzun, pürüzsüz bir dışkı iyi bir sindirime işaret eder, ideal dışkı olarak nitelendirilir ve çok hafif bir ıkınma ile kolayca çıkması gerekir. Herkesin tuvalet alışkanlıkları farklıdır, ancak ideal olarak her gün veya 3 günde bir, bu şekilde dışkılamalısınız.

Tip 5

dışkı

Yumuşak küçük parçalar halinde olan bu tip dışkının çıkışı kolaydır ancak tuvalete gitmek konusunda bir aciliyet yaşayabilirsiniz. Bu, hafif bir ishal belirtisi olabilir. Çoğu zaman, birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir.

Tip 6

dışkı

Lapa gibi, sulu ve yumuşak olan bu tip dışkıyla günde 3 defa karşılaşmanız, ishal olduğunuz anlamına gelir. Bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun, ancak kaybettiğiniz elektrolitleri almak için mineral de almanız gerekir. Ayrıca yağlı ve baharatlı gıdalardan da uzak durmalısınız.

Tip 7

dışkı ishal

Neredeyse su kıvamında olan bu tip; lif eksikliği, besin zehirlenmesi, gıda alerjisi, bakteri dengesizliği, gastroenterit veya başka bir durumun sinyali olabilir. Vücudunuzun su dengesini ayarlayabilmek için bol sıvı tüketmelisiniz ve eğer 48 saat içerisinde düzelme olmazsa bir doktora görünmelisiniz, sürekli yumuşak dışkılama başka bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Dışkı Renkleri Ne Anlama Gelir?

Kahverengi

Dışkı rengini safradan alır. Normal bir dışkı için kahverenginin her tonu kabul edilir, açık kahverengi dışkılama da dahil. Safradaki bilirubinin varlığı genel olarak dışkı renginden sorumludur. Bilirubin konsantrasyonu dışkı rengini açık sarıdan neredeyse siyaha kadar değiştirebilir. Bilirubinin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışkıyı yeşil veya sarıya dönüştürebilir.

Beyaz veya kil rengi

Beyaz veya kil rengi dışkılama, sıklıkla karaciğer veya safra kanallarının hastalıklarıyla birlikte görülür. Ayrıca safra kanallarını bloke eden pankreas kanserinden de kaynaklanabilir. Safra eksikliği dışkının kahverengi rengini kaybetmesine ve solgun görünmesine neden olur.

Yeşil

Koyu yeşil dışkılama, son 24 saatte yediğiniz herhangi bir yeşillikten (ıspanak, roka, pazı vb.) dolayı olabilir. Yetişkinlerde dışkının yeşil olması genelde tüketilen yiyeceklerden kaynaklanır ve çoğu zaman normaldir. Ancak eğer kötü, anormal bir kokusu varsa, bu bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Siyah

Siyah dışkı endişe verici bir semptomdur, çünkü genellikle dışkıda fazla miktarda kuru kan bulunduğunu gösterir. Koyu kestane ya da siyah renkli, kahve telvesine benzer kötü kokulu dışkı, bağırsak yolunda, mide veya duodenumda iç kanama olduğu anlamına gelebilir. Böyle bir durumda hastaneye gitmelisiniz. Ancak aynı zamanda demir takviyesi gibi bazı reçetesiz ilaçlar da feçesin siyah renkli (kokusuz) olmasına yol açabilir.

Kırmızı

Dışkının kiremit rengi olması son zamanlarda tüketmiş olduğunuz yiyeceklerden kaynaklanabilir. Dışkının rengini değiştiren yiyecekler pancar gibi kök sebzeler, domates veya yemeklerde kullanılan gıda boyasıdır. Kırmızı renk tonunun herhangi bir gıdadan gelmediği takdirde, dışkınızda kan olabilir, ki bu bağırsaklardaki taze kandır ve bir polip, inflamasyon, divertikülit hatta kolon kanserini işaret edebilir. Bu durumda hemen bir doktora görünmeniz en sağlıklısıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.