Disleksi, beyinde oluşan bazı durumların sebep olduğu bir tür öğrenme bozukluğu olarak bilinmektedir. Halk arasında disleksinin bir hastalık olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Fakat disleksi bir hastalık değildir, sadece yapısal bir tür farklılıktır. Bu durum doğuştan gelen bir yapısal bozukluktan dolayı kaynaklanır. Disleksi ile zeka arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Daha doğrusu disleksisi olan kişilerin zekaları ile ilgili yapılan yorumlar yanlıştır. Disleksi üstün zekalı ya da ortalama zekaya sahip herhangi bir insanda görülebilen bir durumdur. Hatta tarih boyunca gördüğümüz üzere, birçok dahinin de disleksisi olduğu bilinmektedir ve kimse bu kişilerin zekalarından şüphe duymamaktadır.

Disleksinin doğuştan gelen bir farklılık olduğunu söylemiştik. Bu farklılığa sahip olan kişilerde görülen en belirgin özellik, kelimeleri oluşturan harfleri okumakta güçlük çekmeleridir. Okumada yaşanan sıkıntı disleksisi olan insanlarda görülen en yaygın ortak özelliktir. Bu durum disleksisi olan kişinin asla okuma öğrenemeyeceği anlamına gelmemektedir. Yoğun bir eğitim sürecinden geçen disleksi mağdurları, normal insanlara göre biraz daha zor bir şekilde de olsa okumayı öğrenirler. Burada yaşanan sıkıntı harflerin yerlerinin karıştırılması, bu harfleri algılamada sorun yaşama gibi sıkıntılardır.

Bu durum aileler için de yıpratıcı bir hal alabilmektedir. Bazı çocuklar, anne babalarını çok yormadan rahatlıkla büyürken, bazı çocuklar ise biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilmektedir. Disleksi ile doğan çocuklar, az önce bahsettiğimiz nedenlerden ötürü okula başladıklarında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Yaşıtlarına göre okuma ve yazmada ilerleyememesi çocuk için sıkıntı olurken, halk arasında oluşan zeka ile ilgili ön yargılar, çocuğun yaşamını cehenneme çevirebilmektedir. Bu nedenle disleksisi olduğuna emin olduğunuz bir çocuğunuz var ise, ona destek olarak özel bir eğitim almasına yardımcı olmalısınız. Bu durum, doğru kişilerden alınan yardım ile rahatlıkla aşılabilecek bir şeydir. Fakat bazı aileler için çocuğunun disleksisi olduğunu anlaması biraz güç olabilmektedir. Bu nedenle disleksinin belirtilerini iyi bilmek gerekmektedir. Yazımızın devamında, disleksinin en belirgin özelliklerinin neler olduğunu bulabilirsiniz. İşte yaş gruplarına göre disleksi belirtileri:

1.Okul Öncesi Dönemde Görülen Belirtiler

disleksi4

Çocuğun disleksisi olup olmadığının anlaşılması açısından biraz belirsiz bir dönem olarak kabul edilebilir okul öncesi dönem. Bu dönemde eğer çocukta disleksi varsa, bazı sesler ve kelimeler ile ilgili sıkıntılar yaşayabilir. Bu yaş aralığındaki disleksili çocuk harfleri, sesler ya da kelimeleri hatırlamada birtakım sorunlar yaşayabilir. Kelimelerin içerisindeki ve alfabede bulunan harflerin sırasını sıklıkla karıştırırlar. Ayrıca disleksili çocuklar verilen talimatları da hatırlamakta sorun yaşayabilir. Disleksinin bu yaş aralığındaki bir diğer belirtisi ise, benzer okunuşa sahip olan kelimelerin karıştırılmasıdır. Disleksi zaten okuma ve yazma ile ilgili bir problem olduğu için, bu durumun dahil olduğu her şey sıkıntılı bir süreç içerir. Bunların yanında boyamada ya da herhangi bir şeyi, bir yazıyı ya da resmi kopyalamakta sıkıntı çekebilir. Genel olarak zayıf bir hafıza, net olmasa da belirti arasında gösterilebilir. Eğer ailede daha önce disleksi teşhisi koyulmuş biri var ise, çocuk da risk grubundadır. Eğer çocuk bazı aktivitelere, örneğin harf ya da kelime oyunlarında olması gerektiğinden daha geç tepki veriyor ise, herhangi bir görme, duyma engeli yok ise, disleksiden şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

2.İlkokul Döneminde Görülen Belirtiler

ilkokul-cocugu-okula-ve-odevlerine-nasil-motive-edilir-2015-11-13_m

Disleksinin okul dönemindeki belirtileri, okul öncesi dönemine göre çok daha rahat anlaşılır olmaktadır. Öncelikle, disleksi kişiye okuma ve yazmada büyük zorluklar yaşattığı için, disleksisi olan çocuğun okulla arası hiç iyi olmayacaktır. İlkokulda birinci sınıftan itibaren öncelikle kelimeleri ve harfleri tanıma, yazabilme ve okuyabilme üzerine eğitim alırız. Doğuştan disleksisi olan bir çocuğun ise bu eğitimden normal bir şekilde geçmesi beklenemez. Bu dönemde çocuk kelimeleri, harfleri ya da sesleri öğrenmede yaşıtlarına göre çok daha fazla zorluk yaşar. Üstüne üstlük, yaşıtlarının gerisinde kalması, çocuğun okuldan iyice soğumasına neden olabilir. Ayrıca çocuk, öğretmenlerinin ya da ebeveynlerinin verdiği talimatları takip etmede ya da dikkat vermede sıkıntı çekebilir. Bir diğer belirti ise, kişinin kelimeleri hecelerine ayırmada güçlük çekmesidir. Disleksisi olan bir insan, normalde olduğu gibi kelimeyi parça parça değil, bir bütün olarak ve karmakarışık bir halde görmektedir. Bu nedenle bu kişilerin kelime ve ses bilgisi de yaşıtlarına göre daha zayıf olacaktır. Bu nedenle verilen bir metni okumakta güçlük çekmesi kaçınılmazdır. Dikkatini veremediği içi herhangi bir işe organize olamayabilir. Tüm bu sorunlar, çocuğu bulunduğu ortamdan soğutarak davranış bozuklukları göstermesine neden olabilmektedir.

3.Ortaokul Döneminde Görülen Belirtiler

cocuk-ve-internet

Disleksisi olan bir kişi, eğitim hayatına normal yaşıtları ile birlikte devam ettiğinde, yaşayacağı sorunlar da artacaktır. Disleksisi olan bir insanın alması gerektiği gibi bir eğitim almadığı için, normal eğitim yetersiz kalacaktır ve yaşıtlarının bulunduğu seviyeden daha aşağıda bir performans gösterecektir. Bu durum, disleksili kişinin herhangi bir eksiğinden kaynaklanmaz, sadece doğru yöntemle eğitilmedikleri anlamına gelir. Ortaokul çağında olan disleksili kişiler, herhangi bir metni okurken harflerin, hecelerin ve seslerin sıralamasını sıklıkla karıştırırlar. Bu nedenle okumak tam bir işkence halini alır. Ayrıca dönemde, verilen ödev ya da yazı yazılmasını gerektiren çalışmaların üstesinden gelmek de zor olacaktır. Normalden çok daha uzun vakit alacağı için, bu yaştaki disleksili kişiler, zamanı organize etmede problem yaşayabilirler. Tüm bu belirtiler, eğer hala fark edilmedi ise disleksinin oldukça ortada olan belirtileridir. Bu yaşa kadar kişinin disleksi oluşu fark edilmedi ve yardımcı olunmadı ise, bu kişide davranış bozuklukları ve sürekli bir asabiyet hali görülmesi kaçınılmazdır. Fark edildiği andan itibaren, disleksili olan kişiye, özel yöntemlerle gerekli yardım sağlanmalıdır.