Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dişleri Beyazlatmak İçin 10 Doğal Tedavi Yöntemi

Diş bakımı bir kişi için en önemli bakımlardan birisidir. Günümüzde yediklerimizden ya da içtiklerimizden dolayı dişlerimiz zamanla sararabilmektedir. Bu da kötü bir görüntüye ve gülmeyi, konuşmayı azaltmamıza neden olmaktadır. Diş doktoruna giderek dişlerinizi beyazlatabileceğiniz gibi doğal yöntemlerle de bunu başarabilirsiniz. Bu yazımızda dişleri beyazlatmak için doğal tedavileri anlatacağız.

Dişlerin Sararma Nedeni

Dişleri beyazlatmak gibi dişlerin başta neden sarardığının da iyi bilinmesi önemlidir. Dişleri sararmasının en önemli nedeni diş üzerinde bulunan bakterilerin oluşturduğu tabakadır. Tabakaların oluşma nedeni ise, çay, kahve tüketimi, gazlı içecekler, hazır gıdalar ve sigaradır. Bu besinlerin çok tüketimi ya da tüketildikten sonra gerekli diş bakımının yapılmaması dişlerinizin giderek sarı bir renk almasına neden olacaktır. Fakat diş bakımınızı iyi bir şekilde yaparsanız beyaz dişlerinizin daha uzun süre güzel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dişlerinizin beyaz kalması için doktora başvurabileceğiniz gibi doğal tedaviler de bulunmaktadır. Doğal yöntemler hem daha kolay hem de daha sağlıklıdır. Dişleri beyazlatmak için doğal tedavileri evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerde en çok kullanılan bileşen karbonattır. Karbonat, doğal beyazlatıcı ve anti bakteriyeldir, bu yüzden de dişlerin sararmasına neden olan plakların oluşumunu geciktirmektedir. Diğer ürünlerle karıştırdıktan sonra karbonat rahatlıkla dişleri beyazlatmak için kullanılabilir. Şimdi dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerini inceleyelim.

1. Reçete 1

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerden ilkinin içeriğinde aşağıdaki malzemeler bulunmaktadır:

  • 1 çorba kaşığı karbonat
  • Yarım çorba kaşığı sirke
  • Tuz

İlk olarak yukarıdaki malzemeleri küçük bir kapta karıştırın. Daha sonrasında diş fırçanızı karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Ayrıca yaptığınız karışımı elinizle de dişinize sürebilir ve bunu 15 dakika dişinizde bekletebilirsiniz. Beklettikten sonra dişinizi temiz suyla yıkayınız. Dişleriniz beyazlayana kadar bu işlemi günde bir kere olmak üzere devam ettirin.

2. Reçete 2

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerden ikincisi için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 1 çorba kaşığı karbonat
  • 3 damla nane aromalı gargara
  • 3 damla Hidrojen Peroksit

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerde kullanılan bu karışımı yapmak için de ilk olarak yukarıdaki malzemeleri bir kapta karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra diş fırçanız yardımıyla bu karışımı dişinize sürün. Sonrasında da dişinizi temiz suyla fırçalayın.

3. Reçete 3

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerden üçüncüsü için gerekli olan malzemeler de şu şekildedir:

  • 1 çorba kaşığı tuz
  • 3 çorba kaşığı limon suyu

Bu yöntemde karbonat olmasa da dişi beyazlatmaya etki etmektedir. İlk olarak yukarıda verdiğimiz malzemeleri bir kapta karıştırın ve sonra da karışımı diş fırçanız yardımıyla dişinize sürün. Fırçaladıktan sonra temiz suyla yıkayın ve beyazlayıncaya kadar buna devam edin.

4. Reçete 4

Dişleri beyazlatmak için doğal tedaviler kapsamındaki bu tedavide karbonat kullanılmamaktadır. Bu yöntem için gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir:

  • Defne yaprağı
  • Kurutulmuş portakal kabuğu

Yukarıdaki malzemeleri ayrı ayrı toz haline getirdikten sonra bir kapta karıştırın. İlk olarak dişinizi normal diş macununuz ile fırçalayın, Fırçaladıktan sonra yaptığınız bu karışımı dişinize sürün. Yaklaşık 5 dakika karışımı dişinizde durdurduktan sonra temiz su ile yıkayın.

Portakal kabuğu tek olarak da diş beyazlatmak için kullanılabilir. Sararmayı önlemesinin yanında ayrıca ağız kokusunu da giderir. İçerdiği C vitamini sayesinde mikropları öldürür. Toz haline getirmiş olduğunuz portakal kabuğu tozunu, diş macununuza karıştırın ve her gün dişinizi bu karışımla fırçalayın.

5. Fesleğen

Verdiğimiz reçetelerin dışında, dişin sararmasını önleyen diğer bir bitki de fesleğendir. Fesleğen, dişi beyazlatmanın yanında ağız ve diş hastalıklarında da etkili olmaktadır. Fesleğen, dişin yapısını ve dişin minesini de korumaktadır. Fesleğen bitkisini dişi beyazlatmada kullanabilmek için ilk olarak fesleğen yapraklarını kurutun. Sonra da ezerek toz haline getirin. Yaptığınız fesleğen tozunu diş macununuz ile karıştırarak her gün kullanın.

6. Tuz

Tuzun sağlığa zararları.

Yukarıda verdiğimiz reçetelerde diş beyazlatma yöntemlerinde tuz sürekli kullanılmaktaydı. Karışımlarda kullanıldığı gibi tuz, dişleri beyazlatmak için tek olarak da kullanılmaktadır. İlk olarak dişinizi tuz ile biraz ovalayın. Ovalama işlemi, dişinizin beyazlamasını ve temizlenmesini sağlayacaktır. Fakat ovalama işlemi sırasında çok fazla bastırmayın çünkü fazla bastırmak diş minenizin çizilmesine sebep olabilir. Tuzu tek kullanabileceğiniz gibi diş macununa ekleyerek de kullanabilirsiniz. Diş macununuza tuz kattıktan sonra dişinizi düzenli olarak fırçalarsanız bu dişlerinizin zamanla beyazlatacaktır.

7. Havuç

Dişlerin beyazlamasına yardımcı olan diğer bir doğal tedavi yöntemi de havuçtur. İçerdiği lifler sayesinde sarı dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Ayrıca diş minesinde meydana gelen plakları da temizler ve ağız sağlığı için de önemlidir.

8. Neem Yaprağı

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilerin içerisine neem yaprağı da girmektedir. Tropik bölgelerde yetişen neem ağacının ana vatanı Sri Lanka ve Hindistan’dır. Ayrıca bunlara ek olarak Batı Afrika’da da yetiştirilmektedir. Bizim ülkemizde ise yalancı teşbih ağacı olarak bilinir. Hindistan halkı, birçok faydası olan neem ağacını ‘köy eczanesi’ olarak adlandırmaktadır. Dişin yanında birçok sağlık kapsamına faydası bulunmaktadır. Dişleri beyazlatmak için dişlerinizi neem yaprağı ile ovabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde de neem yaprağı çiğneyebilirsiniz fakat yutmayın. Dişinizin beyazlamasının yanında ağız kokusunu da düzenler, dili temizleme özelliği de vardır.

Neem yaprağını çiğneyebileceğiniz gibi, neem yaprağından üretilmiş olan yağı diş macununuza ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Neem yaprağı, anti septik ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bundan dolayı ağız sağlığı için kolaylıkla kullanılabilir.

9. Çilek

Kolaylıkla yapabileceğiniz diğer bir diş beyazlatma tedavisi de çilekle yapılmaktadır. İlk olarak çileği ezerek püre haline getirin. Dişinizi yaptığınız çilek püresi ile ovun. Çileğin içerisinde malik asit bulunduğu için dişleri beyazlatmada sıkça kullanılır ve etkilidir. Çilek püresini tek başına kullanabileceğiniz gibi karbonat ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

10. Muz

Dişleri beyazlatmak için doğal tedavilere muz da eklenebilir. Sararmış olan dişlerin beyazlamasına muz yardımcı olur. Dişlerinizi muz kabuğu ile ovun ve 15 dakika sonra dişinizi temiz suyla yıkayın. Diğer bir yöntem de muz kabuğunu rendelemektir. Rendelenmiş muz kabuklarını diş macununa ekleyerek dişlerinizi fırçalarsanız da diş beyazlatma özelliğini görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.