Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Distimik Bozukluk

Gündelik hayatta birçok adaletsizliğe, kötü davranışlara, kötü sözlere, fiziksel veya sözlü şiddete maruz kalabiliyoruz. İş yerlerinde sıkça görülen, dedikodu ve mobbing yaşamı daha çekilmez hale getiriyor. Bunun yanında ağır çalışma koşulları, tatil yapamama, mesaiye kalma, ailevi veya kişisel problemler, ağır veya kronik hastalıklar insandaki ruhsal dengeyi alt üst ediyor. Bu ruhsal dengesizlik kişide sürekli bir sinir halini de beraberinde getiriyor. Kötü beslenme alışkanlıkları, alkol veya sigara bağımlılığı da derken stres hormonun kişide aktif bir şeklide çalışmasından dolayı birçok sorun ortaya çıkıyor. Bu sorunlar; sinir krizleri, depresyon, intihara meyillilik, ani kalp krizleri ve beyin kanamaları. Tüm bunların yanında mutsuzluk tüm ruhunu sardığı için insan yaşadığından zevk alamaz hale geliyor ve yaşamın anlamını sorgulamaya başlıyor. Sürekli bir depresif halinde olan olan kişiler için bir hastalık tanısı koyulmuştur. Bu hastalık da ”Distimik Bozukluk” olarak biliniyor. İnatçı ve uzun süreli depresyon olarak bilinen distimik bozukluk hakkında bu yazımızda size bilgiler vereceğiz.

Distimik Bozukluk Nedir?

Depresyon teşhisi konulduktan sonra tedavisi gördüğünüz halde iyileşme göstermiyorsanız aslından hastalığınız distimik bozukluk olabilir. Distimik bozukluk; kronik olarak seyreden ve sinsice ilerleyen bir depresyon türüdür. Depresyon türleri arasından en sık görülen çeşididir. Buna rağmen teşhisi çok az konulduğu için tedavisi de gerektiği gibi yapılmaz. Böylece depresyonun seyri daha da ağırlaşır. Distimik bozukluk tanımı verilmeden önce bu hastalık için kronik minor depresyon, nörotik depresyon, depresif nöroz, karakterolojik depresyon, depresif kişilik, kronik disfori ve intermitan depresyon gibi ibareler kullanılıyordu. Daha sonra yapılan araştırmalar ile şiddeti ana depresyona göre daha hafif fakat uzun süreli olduğundan dolayı bu hastalığa distimik bozukluk adı verildi.

Distimik bozukluk bulunan kişiler genel olarak hiçbir şeyden memnun olmama, melankoli, uyku sorunları, karamsarlık, ilgisizlik, güven eksikliği, yorgunluk ve halsizlik gibi özelliklere sahiptir. Bazı günler normal hale dönseler bile bu süre 2 günü geçmez. Distimik bozukluk sahibi kişilerde hastalık sinsi ve yavaş ilerler. Ayrıca hastalığın süresi en az 2 ay ile 2 yıl arasında değişir. 

Uzun süreli devam eden distimik bozuklukta kişi depresif hali ile ön plana çıkar. Genel olarak da depresyon ilaçlarının kullanımı ile sosyal yaşantısına devam etmeye çalışır. Distimik bozukluk çocukluk ve ergenlik dönemi ile ilişkilendirilir. Çünkü bu dönemde hastalığa yakalanma ihtimali artar. Çocukken ve ergenlikte yaşanan sorunlar distimik bozukluğa neden olur. Distimik bozukluk kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görülüyor. Bunun nedeni ise kadınların duygusal ve hassas yapılarından dolayı sorunlardan aşırı etkilenmesi olarak biliniyor. Distimik bozukluk için aynı zamanda duygu durum bozukluğu da deniliyor.

Distimik Bozukluğun Özellikleri Nelerdir?

 • Çocukluk veya ergenlikte temelleri atılmıştır.
 • Şiddeti düşük olduğu için tedavisi ayakta yapılır.
 • Kroniktir ve en az 2 yıl sürer.
 • Çoğu kişinin hastalığa yakalanması duygu durum bozukluğu temellidir.
 • Depresyon ilaçları ile tedavi edilir. Bu durum hastada kişilik özelliklerinin kaybolmasına neden olur.
 • Uyku EEG’leri ile depresyonun tanısı konur.
 • Depresyon atakları görülür. Duble depresyon adı verilen bu ataklar distimik hastalarda % 75 oranında görülür.
 • İlaç tedavisinin yanından psikolog eşliğinde tedavi de uygulanır.

Distimik Bozukluk Neden Olur?

Distimik bozukluk çoğunlukla çocukluk ve ergenlik döneminde başlar ve hafif şiddette uzun süreli olarak devam eder. Çocukluk veya ergenlik döneminde yaşanan cinsel istismar, taciz, ağır fiziksel veya psikolojik şiddet, ihmal edilme gibi durumlar kişinin depresyona girme eğilimini arttırır. Bazı kişilerde küçükken yaşanan bir taciz olayı kendini çocuklukta veya ergenlikte belli etmez iken ileri yaşlarda ortaya çıkabilir.

Distimik Bozukluk Belirtileri

Kişide uzun süreli olarak gözlenen belirtiler sonucunda uyku EEG’leri ile distimik bozukluk durumu araştırılır. Sürekli olarak kişinin depresif ruh halinde olması distimik bozukluğun en büyük belirtisidir. Bunun yanında aşağıdaki belirtilerden en az 2 tanesini bulundurması durumunda distimik bozukluk tanısı konur.

 • Depresif ruh hali
 • Bitkinlik
 • İştah kontrolünün sağlanamaması
 • Öz güven eksikliği
 • Kendini değersiz hissetme
 • Kararsızlık
 • Umutsuzluk
 • Karamsarlık
 • Konsantrasyon ve odaklanma sorunu
 • İlgisizlik
 • İçe kapanıklık
 • Sosyal ilişkilerde ve ikili ilişkide başarısızlıklar
 • Cinsel isteksizlik
 • Manevi eksiklik
 • Mutsuzluk
 • Tatmin olamama
 • Zevk alamama
 • Hobilerden ve sosyallikten uzaklaşma

Distimik Bozukluk Tedavisi

Distimik bozukluk sadece ilaç tedavisi ile değil aynı zamanda psikoterapi desteği altında giderilebilecek bir hastalıktır. Distimik bozukluk uzun süreli bir hastalık olduğu için tedavisi de uzun sürecektir. Distimik bozukluk sahibi olan kişilerin tedaviye yanıt vermesi için bu dönemde manevi desteğin de onlara verilmesi önemlidir. Aksi halde zaten kendini yalnız hisseden depresif ruh halleri tedaviye yanıt vermeyecektir. Distimik bozukluk tedavisinde, farmakoterapi ya da bilişsel davranışçı terapisi uygulanıyor. Bunun yanında da anti depresan ilaçları veriliyor.

Distimik bozukluk tedavisi en az 3 ay sürer. Tedavi süresince ilaçla tedavi kısmı ve psikoterapi kısmı ayrı ayrı değerlendirilir. Böylece hastanın iyileşme süreci daha etkin bir biçimde geçer. Psikoterapilerde kişinin çocukluğunda veya ergenlik döneminde yaşadığı travmatik olaylar üzerine konuşularak durumun depresyona neden olan kısımları onarılmaya çalışılır. Gerektiğinde geçmiş ile yüzleşmesi sağlanır. Aynı zamanda geçmişin aşılması için çeşitli yöntemler uygulanır. Kişinin depresif hali, süreğen haldeki mutsuzluk ve ilgisizlik hali ise giderilmeye çalışılır. Hastaya kendine güven ve özdeğer bilinci aşılanır. Ayrıca yeni hobiler edinmesi ve yeni sosyal ilişkiler kurması için de cesaretlendirilir. Kişi bunun yanında ilaç tedavisine devam eder. Anti depresanlar en az 2 yıl süre ile kullanılır.

Distimik bozukluk sahibi kişi eğer bu tedavi yöntemlerinden hiçbirine cevap vermez ise; TMU yani ” transkraniyal manyetik uyarım” tedavisi uygulanır. İsteğe bağlı olarak da grup tedavileri de yapılır. Araştırmalara göre distimik bozukluk sahibi kişilerin grup tedavilerinde iyileşme oranın hayli yüksek olduğu saptanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.