Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Divertikül Kanser Yapar Mı?

Vücudumuzda bulunan tüm organlarımız kendi aralarında sistematik bir şekilde çalışmaktadır. Bu birlik vücudun yaşamsal faaliyetlerin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Biz de bu şekilde sağlıklı bir vaziyette hayatımızı sürdürürüz.

Vücudumuzda bulunan sistemler içinde hepsi de ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle sindirim sisteminin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sindirim sistemi hastalıklarının herhangi bir şekilde başa gelmesi durumunda diğer organlar yeterince besin değeri alamadıkları için kısa bir süre içerisinde iflas etme eşiğine gelmektedir. Bu iflas eşiğine getiren sebepler ise kişinin yaşam standartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak en bilinen sindirim sistemi bozukluğundan biri divertiküllerdir.

Divertikül Nedir ve Neden Olur?

Divertikül; sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan kalın ve ince bağırsaklarda meydana gelebilir. Hücre zarları genellikle dirençli bir yapıya sahiptir. Ancak zaman içinde yanlış beslenmeler ya da geçirilen hastalıklar sonucu bu zarların etrafı incelir. Bu da dışarıya doğru fıtık şeklinde yapıların oluşmasına neden olur. Oluşan bu kesecikler divertikül adını almıştır.

Divertiküller oldukça riskli yapılardır. Çünkü burada oluşan kesecikler zaman içerisinde şiddetli sancılara zaman içerisinde kanamalara sebep olabilir. Bu kanamalar diğer organların da hayati tehlike yaşamasına neden olabilir. Ve hatta ciddi sonuçlara götürecek hastalıklara neden olabilir. Zaman içinde boyutları da büyüyen divertiküller her kesimden insanın yakalanabildiği hastalıktır. Ve genellikle yoğun ve uzun süre yanlış beslenmeye maruz kalan bağırsaklarda oluşur. Bu da bir yaş sınırlaması getirmektedir. Otuz yaş altında bulunan bireylerde görülme olasılığı az olsa da erkek kadın fark etmeksizin herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır.

Divertiküllere sebep olan faktörler yanlış beslenme ile ilgilidir. Bağırsaklarda bulunan zarlar genelde ağır ve geçişi zor olan besinlere maruz kaldığı zaman sindirim yavaşlayarak uzun bir sürede tamamlanır ve burada oluşan atıklarda zamanla birikir. Bu birikim sonucunda kesecikler oluşur. Bu da sindirim olmak üzere devamında boşaltım sistemiyle birlikte diğer sistemlerin de olumsuz etkilenmesine yol açar.

Divertikül Kanser Yapıyor Mu?

Divertikül yukarıda da belirttiğimiz sindirim sistemi hastalıklarına yol açar. Bu hastalıkların başında rahatsızlık olarak nitelendireceğimiz kabızlık sorununu oluşturur. Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda divertiküller ile kanser arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Kolon kanseri, bağırsaklarda oluşan rahatsızlar sonucu ortaya çıkan bir kanser çeşididir. Kanser çeşitleri her ne kadar fazla olsa da hepsinin ortak bir noktası vardır. Bu da bağışıklık sistemini olumsuz etkilemeleridir. Bağışıklık sistemi zaman içerisinde darbe alarak tümör niteliğinde yer alan yapıların çoğalmasına neden olur. Bu bölgelerin de tümörlenmesine yani işlevini kaybedip yararından çok zararının dokunmasına neden olur. Divertiküller kanser yapıcı özellik taşımaktadır. Gerek belirtileri ile gerek ana yapıları ile birlikte kanser yapan yapıların oluşumunu sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.