Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

İnsan vücudunun başlıca yakıtı glukoz yani şekerdir. Sağlıklı bir metabolizmada, vücuda giren besinler bağırsaklarda parçalanır, glukoz bağırsaklardan kana geçer ve pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelere taşınır. Bu sırada yapılan ölçümlerde, kanda bir miktar şeker bulunması normaldir. Fakat herhangi bir sebepten, vücutta insülin hormonu yoksa ya da etkisi bozulmuşsa, şeker hücrelere taşınamaz, kanda birikir ve  Hiperglisemi denen diyabet hastalığı oluşur. Bu durum tedavi edilmezse, organlarda ciddi hasarlara yol açar. İnsanlığın en eski hastalıklarından olan diyabet, ömür boyu devam eden bir hastalıktır. İki tip diyabet vardır:

1- Tip 1 Diyabet: Çocukluk çağı diyabeti de denen bu tipin, gerçek nedeni bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlığı olan kişilerde viral enfeksiyonlar ya da travma gibi bir olayla birlikte ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu süreç sonunda pankreasın insülin salgılamayı tamamen durdurur. Yakın bir zamana diyabetin bu tipi yalnızca çocuklarda (15 yaşa kadar) görülmekte iken günümüzde yetişkin yaşlarda da (25 yaşından itibaren) görülmeye başlanmıştır. Hastalar, son birkaç gün ya da haftada ortaya çıkan ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, sürekli açlık hissi, çok yemek yemek buna rağmen kilo kaybetmek, bulanık görme, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerle doktora başvururlar.

2- Tip 2 Diyabet: Dünyada en çok görülen diyabet tipidir. Beslenme bozuklukları ve hareket azlığına bağlı olarak gelişir. Hastaların çoğunda obezite ortak noktadır. Genetik yatkınlık bu tip diyabette de söz konusudur. Genellikle kırk yaşından sonra ortaya çıkar, nadiren belirti verir ve yıllar içinde gelişir. Tanı konulana kadar geçen zamanda sinir harabiyeti, organ bozulmaları çoktan gerçekleşmiş olabilir. Obezite sorununun artık çocuklukta başladığı günümüzde, çocukluk ve ergenlik çağında da bu tip diyabet görülmeye başlamıştır.Tip 2 diyabet ne kadar geç ortaya çıkarsa, yan etkileri o kadar az olur.

Diyabette Temel Besin Grupları

Diyabetli olmanız, sevdiğiniz yiyecekleri bir daha yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece yediklerinizin çeşidine miktarına daha çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın, diyabet hastalarının uyması gereken beslenme kuralları, sağlıklı insanların da uyması gereken kurallardır. 4 temel besin grubunda yer alan yiyeceklerden, ölçülü ve dengeli biçimde mutlaka tüketilmelidir;

1. Süt Grubu: Süt, yoğurt, peynir

2. Yumurta-Et-Kuru Baklagil Grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek ve ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar.

3. Sebze ve Meyve Grubu

4. Ekmek ve Tahıl Grubu

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

1. Tarçın

tarçın4

Son yıllarda yapılan araştırmalar, tarçının kandaki şeker seviyesini dengelediğini ve kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. Yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırmak için kullanacağınız bir çimdik tarçın, şeker isteğinizi de gidermenizi sağlayacaktır.

 2. Zeytinyağı

oils

İnsülin direncini azaltarak, kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olan zeytinyağı aynı zamanda, iyi kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Yemeklerinizde ve salatalarınızda tabi yine aşırıya kaçmadan, günlük tüketmeniz gereken miktara sadık kalarak, güvenle kullanabilirsiniz. Zeytinyağından en yüksek fayda, çiğ tüketerek sağlanır.

3. Semizotu

purslane-corn-salad-1024

Vücut tarafından üretilmeyen, gıdalardan almak zorunda olduğumuz omega 3 yağ asitleri bakımından en zengin bitkisel kaynaktır.  Kan şekerini dengede tutarak diyabet tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda kolesterol düşürücü etkisi ve yüksek oranda C vitamini içeriğiyle de sadece diyabet hastaları için değil, herkes iyin çok faydalı bir besindir. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında pazarlarda ve marketlerde bolca bulabileceğiniz bu mineral ve vitamin deposu sebzeyi, her gün çekinmeden tüketebilirsiniz. %90’ından fazlası sudan oluşan semizotunu çiğ olarak tüketmek en sağlıklı yöntemdir.

4. Posalı Besinler

posalı besinler

Posa aslında, besinlerin vücudumuz tarafından sindirilmeyen, selülozik kısımlarıdır. Besin değeri olmayan bu maddelerin, bağırsaklar üzerindeki faydalarının yanında diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltıcı etkileri gibi daha birçok yararlı etkileri vardır. Bitkisel gıdalarla beslenmenin en faydalı özelliklerinden biri sebze, meyve, tahıllar,baklagiller gibi gıdaların içeriklerindeki bu posa yani liflerdir. Lifler mide, ince ve kalın bağırsaklardan değişikliğe uğramadan geçerler. Bunlar bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önlerler. Yeteri kadar posalı gıda tüketmemek başta sindirim sisteminde olmak üzere sorunlara yol açar. Meyveleri kabuklarıyla yiyerek, sebzeleri çiğ tüketerek, tahılların rafine edilmemiş olanlarını ve beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih ederek posa alımını artırabiliriz.

5. Sarımsak

health-benefits-of-garlic-+-recipes

Doğal bir antioksidan olan sarımsak, kanı temizler, tansiyonu da dengeler. Sarımsak kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin salınımını arttırır. Bağırsaklarımızda yaşayan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Probiyotik adı verilen bu bakteriler bağışıklığımızı güçlendirmekten, kolesterol ve tansiyonumuzu dengelemeye, zehirli maddelerin vücudumuzdan atılmasına kadar pek çok faydalı işte görev alırlar. Özellikle şeker hastalarına günde 3 diş çiğ sarımsak tüketmeleri önerilir.

Diyabet çok yaygın fakat bir o kadar da kişiye özel bir hastalıktır. Yaş, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, genetik yatkınlık, kişinin yaşadığı bölge, mevcut başka hastalıklar da göz önüne alınarak, kişiye özel bir tedavi planı hazırlanır. Bu planı hazırlayacak olan kişi hiç şüphesiz doktorunuzdur. Herhangi bir bitkisel ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.