Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diyabetik Retinopati

Diyabet yani şeker hastalığı dünyada oldukça fazla insanı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Aynı zamanda bu tehlikeli hastalık ilerlediği zamanlarda hastalarda körlüğe de neden olmaktadır. Hatta diyabet hastalığı dünya üzerindeki körlüğe neden olan en önemli nedenlerden bir tane olmaktadır. Diyabet hastalığının uzun zaman devam etmesi ve ilerlemesi durumlarında gözlerde katarakt, glokom gibi hastalıklar, hastanın görme keskinliğinde değişiklikler ve diyabetik retinopati gibi hastalıklar meydana gelmektedir. Hatta diyabet hastalığı kalp damar hastalıklarından tutun da böbrekte hasarlara kadar pek çok probleme neden olabilmektedir insan vücudunda. Bu nedenle diyabet fark edildiğinde çok ciddi bir tedavi sürecine hiç vakit kaybetmeden başlanmalıdır. İşte diyabetin insan vücudunda oluşturduğu büyük hasarlardan bir tanesi de kalıcı körlüğe neden olan diyabetin retinopati hastalığı olmaktadır. Diyabetik retinopati hastalığı çok yavaş ilerlemekte ve fark edilmektedir. Ancak bu hastalık uzun dönemler içerisinde gözlerde ciddi hasara neden olmaktadır. Bu yüzdendir ki doktorlar diyabet hastası olan kişilerin özellikle diyabetik retinopati şüphesi ile görme yetileri konusunda sık sık kontrol olmaları gerektiğini söylemektedir.

Uzmanlar dünya üzerinde diyabet hastası olan kişilerin %25’inde hangi evrede olduğu fark etmeksizin diyabetik retinopati hastalığı da olduğunu düşünmektedir. Hatta dünya üzerinde bulunan 45 milyon kör bireyin de çoğunun körlüklerinin nedeni diyabetik retinopati hastalığı olmaktadır. Hatta yapılan bir araştırmada, tip 1 diyabete sahip olan hastalar yaklaşık 14 yıl boyunca incelenmiş ve bu hastaların %96’sında diyabetik retinopati hastalığı gelişmiştir. Bu yüzden diyabetik retinopati hastalığı özellikle diyabet hastası olan kişilerin çok dikkatli olması gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın önüne geçebilmek adına düzenli kontrol olunması gerekmektedir.

Diyabetik Retinopati Nedir?

Retinopati hastalığı retinayı besleyen ince damarların zarar görmesi neticesinde meydana gelen ve ilerlediği vakit hastada körlüğe sebep olan ciddi bir hastalık olmaktadır. Bu hastalık diyabet nedeni ile meydana gelmektedir. Hatta bu hastalık yüzünden gözlerdeki damarlarda kan sızıntıları bile oluşabilmektedir. Aynı zamanda diyabetik retinopati hastalığı gözlerde yeni kan damarlarını da meydana getirir. Fakat bu oluşan kan damarları oldukça güçsüzdür ve çok kolay bir şekilde kanarlar. Diyabetik retinopati hastalığının üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Eğer diyabetik retinopati hastalığı arka tarafta meydana gelir ise bu hastanın görüşünü en az şekilde etkileyen hastalık olmaktadır. Fakat pre proliferatif retinopati hastalığında retina da şişme görülür ve damarlardan kan sızarak hastanın görüşünün engellenmesine neden olur. Bir başka çeşit olan proliferatif retinopati hastalığında ise yine gözde çok şiddet kanamalar meydana gelir ve kişinin görüşü bulanıklaşır. Bunun sonucunda da çok ani bir biçimde görme kaybı meydana gelir. Bu yüzden en tehlikeli olanın bu iki tür olduğunu söylemek gerekir.

Diyabetik Retinopati Neden Olur?

Diyabetik retinopati hastalığına neden olan en önemli şey elbette kontrolsüz diyabet hastalığı olmaktadır. Bu yüzdendir ki diyabet hastası olan kişilerin düzenli olarak kan şekerlerini ölçtürmeleri ve genel sağlık durumları konusunda sık sık kontrol yaptırmaları gerekir. Eğer ki bir diyabet hastası düzenli olarak kontrol yaptırmaz ise ve kan değerleri de giderek daha fazla bozulmaya başlar ise bu kişide görme kaybı ve devamında körlük gibi sorunların görülmesi kaçınılmaz olur. Yani diyabet hastalığı kontrol altında tutulup sürekli tedavi edilmez ise diyabetik retinopati hastalığının ortaya çıkmaması için hiçbir sebep yoktur. Genelde diyabetik retinopati hastalığı kan şekeri yüksekliğinin ve yüksek tansiyonun kan akışını arttırmasına neden olması ile başlar. Bu durum sonradan kan damarları oluşmasına ve bu kan damarlarının da sürekli sızdırmasına sebep olur. Eğer ki bu hastalık hemen fark edilip tedavi edilmez ise de zaman içinde gözdeki bu hasarlı kan damarları hastanın görüşünü engellemeye başlar. Bunun sonucunda gözde çok ciddi hasarlar meydana gelir. Benzer şekilde kolesterol yüksekliğinde ve gebelik dönemlerinde kişilerde diyabetik retinopati hastalığına yakalanma riski de bir o kadar fazla olmaktadır.

Diyabetik Retinopati Belirtisi

Diyabetik retinopati hastalığının en önemli belirtileri arasında hastanın bulanık görmeye başlaması, perdeli görmeye başlaması ve çift görmeye başlaması vardır. Aynı şekilde hasta gözünde ışıkların yanıp söndüğünü görmeye de başlayabilir. Genelde bu dönemde hastalar renksiz noktalar da görürler. Gözde görülen uçuşan noktalar da bu hastalığın habercisi olabilmektedir. Aynı zamanda hastalığın belirtisi olarak hastalar bu dönemde gözlerinde şiddetli ağrı ve basınç da hissederler. Bu belirti iki gözde birden olabileceği gibi sadece tek gözde de hissedilebilir.

Aslında hastalığın belirtileri olan uçuşan noktalar görme durumu diyabetik retinopati hastalığı nedeni ile oluşan yeni ve zayıf damarlardan kaynaklanmaktadır. Bu durum kişinin zaman içerisinde görüşünün de azalmasına neden olur. Aslında konu uzun vadede retina yırtılması ile ilgilidir. Bu uçuşan ışıklar ve yanıp sönen ışıklar retina yırtılmasının sebebidir. Eğer retinada meydana gelmiş olan bu yırtıklar tedavi edilmezler ise kişide görme kaybı artar ve uzun vadede bu durum kalıcı olarak kişinin kör olmasına neden olabilir.

Diyabetik retinopati hastalığın diğer belirtileri olarak ise gözde görülen küçük noktalar, çizgiler, hastanın bulanık görmeye başlaması, gece görüşünün eskiye oran ile iyice azalması ve hastanın parlak ışığa ya da loş ışığa kısa sürede uyum sağlayamaması gibi nedenler gösterilebilir. Bu yüzden diyabetik retinopati hastalığının çok önemli olduğunu söylemek gerekir. Bu belirtilerden biri veya birden fazlası fark edildiğinde mutlaka bir doktora görünülmesi ve hemen tedaviye başlanması gerekir. Eğer göz tedavi edilmez ise hastada kalıcı körlük olması kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Özellikle bu konuda diyabet hastalarının vücutlarını çok iyi bir şekilde takip etmeleri ve okumaları, en ufak bir şüphede hemen doktora başvurmaları bir hayli büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Diyabetik Retinopati Tedavisi

Diyabetik retinopati hastalığının elbette bir tedavisi vardır ancak bu tedavinin gerçekleşebilmesi için erken bir şekilde başlanması gerekir. Hastalık ile alakalı en iyi tedavi yöntemi hastanın kan şekerinin ve metabolik sendrom bileşenlerinin sürekli olarak kontrol edilmesi ve kontrol altında tutulması olmaktadır. Aynı şekilde diyabetik retinopati hastalığının tedavisi de hastalık tipine göre büyük bir değişiklik göstermektedir. Bu yüzden her tip diyabet hastalığında aynı tedavi yönteminin uygulanabileceğini söylemek doğru olmaz. Eğer ki hastada diyabetik retinopati hastalığı arka kısımda gerçekleşmiş ise herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat bu süreçte hastalığın ilerlememesi amacı ile sürekli olarak kontrol altında tutulması ve sürekli olarak göz muayenesi yapılması büyük bir önem teşkil etmektedir. Aynı şekilde pre proliferatif retinopati hastalığında da tedavi gerektirmeme gibi bir durum olabilmektedir. Fakat gözdeki sızıntının görüşü engellemesi durumda lazer tedavisi zorunlu bir hale gelmektedir. Buna karşılık en tehlikeli tip olan proliferatif retinopati hastalığında lazer tedavisine ihtiyaç vardır. Fakat bu tedavi yönteminde oluşan görüş kaybı iyileştirilemez. Yalnızca görüşün daha da kötü olmasının önüne geçilir. Bu tedavi yöntemi ile hastanın ileri dönemde kalıcı olarak kör olması engellenmeye çalışılır. Fakat yine de söylemek gerekir ki hastalığın en etkili bir şekilde iyileştirilebilmesi için erken teşhis çok büyük bir önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.