Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diyet Kolanın Zararları

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada diyet kolanın tüketimi bir hayli artmış durumda. Kolanın çok zararlı bir içecek olduğu artan obezite nedeni ile ortaya çıkınca insanlar bu lezzetten vazgeçmemek adına diyet kola tüketmeye başladılar. Maalesef diyet kola da büyük bir yanılgı olarak insanların hayatına yerleşti. Diyet kolanın elbette normal kolaya göre çok ufak bir farkı oluyor ancak bu fark tatlı yerine tatsız bir şey içiyormuşsunuz hissi yaratmıyor. Bu durumda diyet kolanın da şekerli bir içecek olması gerekiyor. Ancak insanlar maalesef hiç düşünmeden üstünde yazan “0 kalori” ibaresine ve “şekersiz” ibaresine güvenip satın alıyor ve içiyorlar. Aslında elbette diyet kola da şekersiz bir içecek değildir. Çünkü içine bol miktarda o tada sahip olmasını sağlamak amacı ile sakarin, aspartam ve sükraloz gibi yapay olan tatlandırıcılar konulmuştur ve bilinmelidir ki bu yapan tatlandırıcıların bu kadar çok tüketilmesi insan sağlığı için bir hayli zararlı olmaktadır. Peki nedir bu insan sağlığı üzerinde yarattığı zararlar? Diyet kolanın insan sağlığına zararlarını sizin için listeledik.

Diyet Kolanın Zararları

1. Metabolizmanızı Şaşırtır

screenshot_2

Eğer şimdi diyet kola içiyorsanız ve önceden de uzun müddet normal kola içmiş iseniz diyet kolanın normal kolaya göre çok daha yoğun bir tada sahip olduğunu bilirsiniz. Hatta pek çokları diyet kolayı sırf lezzetinden dolayı tercih etmektedir. İşte bu tam olarak yapay tatlandırıcılardan kaynaklanmaktadır. Ancak bu yapay tatlandırıcılar zaman içinde metabolizmanın şekere olan hassasiyetini ciddi ölçüde azaltmaktadır. Hatta aynı şekilde yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur ki yapay tatlandırıcıların normal şekerden çok da büyük bir farkı yoktur. Yani yapay tatlandırıcılar da insülin üretiminin tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden diyet kolanın metabolizma açısından zararı oldukça büyük olmaktadır.

2. Kilo Verdirmez, Aksine Kilo Aldırır

screenshot_1

Diyet kola içen kişiler bazen isminin diyet olmasından kaynaklı olarak diyet kolanın kilo verdireceği yönünde bir düşünceye kapılırlar. Bu elbette kesinlikle doğru bir düşünce değildir ve aslı astarı yoktur. Hatta araştırmalar ortaya koymuştur ki diyet kola içen kişiler hiçbir şekilde kola içmeyen kişilere göre çok daha fazla kilo almaktadır. Çünkü diyet kolanın içinde bulunan yapay tatlandırıcılar metabolizmanın bozulmasına neden olmaktadır. Bu da kişinin kilo vermesini engelleyerek daha çok kilo almasına neden olmaktadır. Aynı zamanda diyet kolanın içinde bulunan bu yapay tatlandırıcıların kişilerin psikolojisini bozduğu da ortaya konmaktadır. Bunun neticesinde de kişi daha çok kola içmek isteyerek daha çok kilo almaktadır. O yüzden diyet kola kilo aldırmaz demeyin, diyet kola gerçekten çok kilo aldırır. Bu konuda normal koladan çok da büyük bir farkı olduğunu söylemeyiz. İkisi de aslında masum değil. Hatta bazı uzmanlar hangisinin daha zararlı olabileceği konusunda tartışıyorlar bile.

3. Tip 2 Diyabet ve Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Arttırır

screenshot_2

Yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre diyet kola ve benzeri içeriğe sahip ürünlerin metabolizmada sorunlara yol açmasının yanı sıra diyabet hastalıklarına yakalanma riskini de büyük ölçüde arttırdığı ortaya konmuştur. Yani şeker hastalığı potansiyeli olan kişiler için çok tehlikeli bir içecek olmaktadır diyet kola. Elbette diğer herkes için de bir hayli tehlikelidir. Metabolizmaya etki etmesi ile ortaya çıkabilecek olan insan sağlığını tehdit eden şeyler ise yüksek tansiyon problemi, yüksek kolesterol seviyesi ve kişinin bel bölgesinde ciddi genişleme olarak gösterilebilir.

4. Diyet Kolanın Herhangi Bir Besin Değeri Yoktur

screenshot_1

Tükettiğimiz her yiyecekte ve içecekte aslında besin değeri aramamız gerekir. Çünkü doğal olarak insan vücudu yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek üzere bazı besin maddelerini vücuduna alabilmek amacı ile beslenir. Ancak diyet kola gibi içecek ve yiyecekler bu duruma tamamen karşıdır. Çünkü diyet kolanın içinde hiçbir şekilde besin değeri bulunmaz. Yani içinde hiçbir şekilde vücudumuza faydalı bir madde yer almaz. Bu yüzden aslında diyet kolanın geçici zevk vermesinin dışında hiçbir özelliği yoktur. Eğer kalorisiz bir şeyler içmek istiyorsanız kesinlikle su içmelisiniz. Çünkü suyun içinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineraller bulunur. Bu noktada susuzluğu gidermek için diyet kola içen kişiler de vardır ve bu kesinlikle çok yanlış bir harekettir. Su ihtiyacını gidermek için su içildiği zaman vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller alınmamış olur.

5. Yapay Tatlandırıcılar Baş Ağrısı ve Migrene Neden Olur

screenshot_2

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur ki aspartam ve anecdotal gibi yapay tatlandırıcılar tüketildiği takdirde baş ağrısı ve migren tetiklenebilmektedir. Hatta bazı kişiler diyet kola ve benzeri ürünleri tüketmeyi bıraktıklarında baş ağrılarının azaldığını da fark etmektedir.

6. Ağız İçi Sağlığı İçin Tehlike Oluşturur

screenshot_1

Aslında bu madde yalnızca diyet kola için değil normal kola için de geçerlidir. Çünkü tüm kola çeşitleri ağız sağlığı için çok ama çok zararlıdır. Hatta bir sağlık dergisinde yayınlanan bir makalede kola içen kişilerin ağız sağlıklarının uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin ağız sağlığı ile aynı özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir. Çünkü her iki madde de dişlerin ciddi ölçüde aşınmasına neden olabilmektedir. Tabii buna yol açan şey de hiç kuşku yok ki sitrik asittir. O yüzden diyet kola da normal kola da ağız sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden içeceklerdir.

7. Alkolün Etkisini Arttırır

screenshot_2

Bu çok bilinmese de aslında önemli bir özelliktir. Yine bir araştırma ortaya koymuştur ki alkollü içkilerin içine diyet kola ilave edildiği zaman alkolün etkisi bir kat daha artmaktadır. Dolayısıyla kişi çok daha hızlı bir şekilde sarhoş olabilmektedir. Buna yol açan özellik de elbette yapan tatlandırıcı kaynaklıdır. Diyet kolanın içinde bulunan yapay tatlandırıcılar normal şekere göre çok daha hızlı bir biçime kanda emilmektedir. Bu da diyet kola ile birlikte hazırlanmış olan alkollü içkilerin daha çabuk kana karışmasına ve kişiyi daha fazla sarhoş etmesine neden olmaktadır haliyle.

8. Kola Depresyona Neden Olur

screenshot_1

Elbette bu konuda çok kesin sonuçlar olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak nöroloji araştırmaları arasında bu konuya da sık sık yer verilmektedir ve bu bulgular da kola içmenin depresyon üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle bu tip deneyler çok uzun yıllardır kola içen kişiler üzerinde yapılmıştır ve sonuçlar depresyonu işaret etmektedir. Hatta diyet kola ve normal kola bu konuda aynı etkiyi göstermektedir.

9. Kemiklere Çok Fazla Zarar Verir

screenshot_2

Bilindiği üzere özellikle kadınlarda ileri yaşlarda kemik erimesi şikayeti baş göstermektedir. Fakat herkes bilir ki istenir ise bunun etkileri çok kolay bir şekilde azaltılabilir. Bunun için sağlıklı beslenme ve bazı temel gıdaları düzenli bir şekilde tüketmek gerekir. Ancak eğer ki kişi bu tip gıdaları tüketmek yerine sağlıksız olan kola gibi içecekleri tüketiyor ise kemikleri için çok zararlı bir şey yapıyor demektir. Çünkü kola direkt olarak kemik yoğunluğuna etki etmekte ve bu yoğunluğu düşürmektedir. Bu da ileri yaşlarda kemik erimesi riskini bir hayli arttırır. Bu yüzden ileri yaşlarda kemik erimesi ile karşılaşmamak için kesinlikle diyet olsun olmasın kola tüketmemek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.