Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diz Kapağı Kararması Nasıl Geçer?

Cilt kararması neredeyse herkesin başına gelen bir problemdir ve görünüm açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Cilt kararması birçok sebepten dolayı meydana gelebilir ve tedavisi de mümkündür. Biz de bu yazımızda “Diz kapağı kararması nasıl geçer?” sorusunu cevaplayacağız.

Diz Kapağı Kararması Nedenleri

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kararmalar genelde yaz aylarında meydana gelmektedir. Diz kararmasının en önemli sebeplerinden birisi ağda, epilasyon ve tıraştır. Şeker hastalarında da insülin direncinden dolayı kararma görülmektedir. Ayrıca aşırı terledikten sonra kıyafet değişimi yapılmıyorsa bu da kararmalara neden olur.

Diz kapağı kararmalarının bir diğer nedeni de sürtünme problemidir. Bu özellikle aşırı kilolu olan insanlarda görülmektedir. Epilasyon cihazının sürekli kullanımı, diz kapağının tahriş olması, dizin sürekli güneşte kalması gibi sebeplerden de diz kararması oluşabilir.

Diz kapağı kararmaların geçirmek için çeşitli kürler hazırlayabilirsiniz. Bu kürler diz kapağının beyazlatılması için kullanılır ve bitkisel olduğu için zararlı da değildir. Bu karışımları evde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

1. Zeytinyağı Kürü ile Diz Kapağı Kararmasını Geçirme

3. zeytinyağı

Diz kapağı kararmalarını geçirme yöntemlerinden en bilineni zeytinyağı kullanımıdır. Bunun için biraz zeytinyağını şeker ile iyice karıştırın ve kür haline getirin. Hazırladığınız kürü diz kapağınıza maske olarak uygulayın. Bu kür cilt renginizin açılmasını sağlayacaktır. Diz kapağı kararması için kullanacağınız bu zeytinyağı kürünü sıcak uygularsanız daha etkili sonuç elde edersiniz. Zeytinyağının yapısında bulunan bileşenler sıcak hava ile temas ettiğinde daha etkili sonuç vermektedir. Kürü diz kapağınızda bir süre beklettikten sonra temiz su ve sabun ile yıkayınız.

2. Hindistan Cevizi Yağı – Greyfurt Yağı ve Limon Yağı ile Kararma Tedavisi

2. hindistancevizi sütü

Diz kapağı kararması için birçok değişik kür bulunmaktadır. Bu kürler karartıların zamanla beyazlamasını sağlar ve böylece daha güzel bir görünüm elde edersiniz. Bu karışım için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • Hindistan cevizi yağı.
  • Limon yağı.
  • Greyfurt yağı.

Bu yağları bir kâseye koyun ve bir süre karıştırın. Daha sonra karışım içine E vitamini kapsülü, bebek pudrası ve limon suyu da ekleyerek biraz daha karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı diz kapağınızdaki kararmalara sürün ve 15 dakika boyunca durmasını sağlayın. Ardından ılık su ile bölgeyi temizleyin.

Bu kür sayesinde cildinizin üzerindeki ölü deri temizlenir ve böylece alt deri ortaya çıkar. Bu da diz kapağınızın beyazlamasını sağlar.

3. Pirinç Unu ile Diz Kapağı Kararması Tedavisi

Cilt kararması tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de pirinç unudur. Bu tarif için bir tatlı kaşığı pirinç ununu, elma sirkesini ve bir kaşık yoğurdu bir kabın içinde iyice karıştırın. Kür haline gelen karışımı diz kapağınızdaki kararmaya sürün ve 15 dakika boyunca beklemesini sağlayın. Sonrasında temiz su ile yıkayarak temizleyin. Temizledikten sonra kararmış olan bölgenin üzerine limon suyu sürebilirsiniz.

4. Nane Kürü ile Diz Kapağı Kararması Tedavisi

Diz kapağı kararma tedavilerinden bir diğeri de nane kürünü uygulamaktır. Nane kürü sayesinde daha pürüzsüz ve güzel görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu karışım için yarım fincan suyun içine bir avuç nane atın ve biraz kaynatın. Soğuyan karışımı diz kapağınızdaki kararmanın üzerine pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile dizinizi temizleyin. Eğer naneye alerjiniz varsa bu kürü uygulamanız önerilmemektedir.

5. Soğan – Karanfil ve Sarımsak Kürü

Diz kapağı kararması için uygulayabileceğiniz bir diğer kür için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 1 adet soğan.
  • 4 adet karanfil.
  • 1 diş sarımsak.

İlk olarak sarımsağı ve soğanı rendeleyin ve ezilmiş karanfili içine ekleyin. Bunu iyice karıştırdıktan sonra diz kapağınızdaki kararmalara bu kürü uygulayın. 15 dakika bu kürü diz kapağınızda beklettikten sonra temiz su ile temizleyin. Bu kürü üç günde bir uygularsanız olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

6. Diz Kapağı Kararması İçin Yoğurt Maskesi

Yoğurt birçok derde deva bir yiyecektir ve diz kapağı kararmalarında da kullanılmaktadır. Bunun için 10 adet bademi toz haline getirin ve 2 kaşık yoğurdun içine dökerek iyice karıştırın. Yaptığınız bu karışımı kararmış olan diz kapağınıza masaj ile uygulayın. Karışım dizinizde 10 dakika durduktan sonra temiz su ile temizleyin. Yoğurt maskesini haftada iki defa uygularsanız olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Diz kapağınızdaki kararmalardan yukarıda verdiğimiz tarifler sayesinde zamanla kurtulabilirsiniz. Fakat bu kararmalara yakalanmamak için de bazı tedbirler alabilirsiniz. Örneğin güneşe çıkmadan önce diz kapaklarınıza yüksek faktörlü güneş kremi sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.