Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Diz Üşümesi Neden Olur?

Diz kapağı üşümesi, uyuşma ve üşüme hisleri ile birlikte gözlemlenir. Farklı sebeplerden dolayı meydana gelen bu rahatsızlıkların kişilerin dizlerinde ağrı olması, eğilip kalkma sırasında acı olması ve yürürken acı hissetme gibi durumların yanında ilave olarak görülen belirtiler olması halinde zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Diz ile ilgili rahatsızlıklarla ortopedi uzmanları ilgilenir. Ortopedi doktoru tarafından yapılacak olan çeşitli testler, MR ya da röntgen gibi analiz yöntemleri kullanarak sorunu teşhis eder ve ardından tedavi yöntemini belirler.

Diz Üşümesinin Nedenleri Nelerdir?

1. B12 Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve yetersiz bir şekilde beslenen kişilerde baş gösteren B12 vitamini oldukça önemli bir vitamin olup ilave olarak vücudun yeteri kadar kan üretememesi halinde de ortaya kansızlık sorunu çıkar. El ve ayaklarda halsizlik, üşüme, cilt solgunluğu ya da halsizlik gibi sorunların olması da kansızlık belirtileridir. Çeşitli enfeksiyonların da B12 eksikliğine yol açtığı bilinir.

2. Kan Dolaşım Rahatsızlıkları

Ayak ve el üşümesinin en bilinen sebebi kan dolaşımında çeşitli sorunların ortaya çıkması olur. Dolaşım sistemi bozukluklarının yaşanması halinde kan çeşitli bölgelere daha geç ulaştığı için bu dizlerde ya da diğer bölgelerde üşüme ve uyuşma hisleri ortaya çıkabilir. Fakat bu durum daha büyük bir sorunu işaret edebileceği için mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

3. Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Tiroid bezinde meydana gelebilecek olan hastalıkların ayak ve el bölgelerin üşümeye neden olduğu bilinir. Tiroid bezi ile ilgili olan sorunların ihmal edilmemesi ve doktora gidilmesi gerekir.

4. Periferik Nöropati

Periferik nöropatı hastalığı sinirlerde ortaya çıkan hasarı işaret eder. Diyabet hastalarında bu nedenden dolayı üşüme sorununa sık rastlanır. Üşüme, uyuşma, iğne batma hissi ve karıncalanma gibi rahatsızlıklar sık sık görülür.

Şimdi sizlere vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilen çeşitli rahatsızlıklardan bahsedeceğiz. Bu sorunlar yalnızca diz, el ya da ayak değil vücudunun diğer bölgelerinde de üşümeye yol açabilir.

5. Karpal Tünel Sendromu

Geceleri uyumaya çalışan kişilerin ellerinde ve bileklerinde uyuşma yaşanması, bu uyuşmanın giderek artması ve bunu da sonucunda güçsüzleşen el ve ayaklar genellikle uzun süre boyunca bilgisayar faresi kullanmaktan ya da kuvvet gerektiren aletleri kullanmaktan kaynaklanır. Genellikle kendiliğinden geçen bu durum özel bileklikleri ya da ağrı kesicileri gerektirebilir.

6. Raynaud Hastalığı

Bu hastalıkta bölge ilk olarak uyuşacak daha sonra beyazlaşacak ardından mavi bir renge bürünerek üşüme hissi verecektir. Bu bölgenin soğuk havalarda kızarması mümkün olup ısınması halinde de can yakması muhtemeldir.

7. Disk Fıtığı

Sırt bölgesinin alt bölümlerinde hareket etme sebebiyle meydana gelen ağrı hissinin baldırlarda ya da diz kapağı bölgesinde uyuşma, ağrı ya da karıncalanma gibi şikayetlere yol açtığı disk fıtığı aynı zamanda disk kayması olarak da bilinir. Omurga kemiklerinin arasında yer alan yuvarlak ve düz  yastıkların yerinden oynaması durumunda bu durum ortaya çıkar ve sırt kısmında kas zayıflığı ya da yaralanma gibi durumlar ile birlikte aşırı kilo nedeniyle de kendini gösterebilir.

8. İnme ya da Geçici İskemi

Bacak ve kollarda güç kaybı, sürekli olmasa da vücudun bir bölümünde karıncalanma ve uyuşma, belirsiz bir konuşma şekli, çift görme ya da bulanıklık, baş dönmesi ve küçük bilinç kayıpları gibi şikayetler bu hastalığı belirtir ve bu hastalık üşümeye neden olur.

Diz ya da Vücut Üşümesi Nasıl Geçer?

Vücudun üşüyen ve uyuşan bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıkların giderilebilmesi için masaj yapılarak kan dolaşımını arttırmanız mümkün. Uyuşan bölgeyi hareket ettirebilir ve o bölgenin harekete alışmasını sağlayabilirsiniz. Diğer yandan bu bölgeleri sıkan kıyafetler giyilmemesi, giyilmesi halinde esnetilmesi gerekir. Raynaud hastalığı gibi sorunların meydana gelmesi halinde bölgenin ısıtılması önemlidir.

Disk kayması olan kişilerin gece yatmadan dizlerinin altına yastık koyması gerekebilir. Klavye ile çalışma masası konumu, kol, bilek ya da el pozisyonu için uygun olmalı. Sırt ve boyun sertleşmeleri için kas gevşetici kullanılabilir. Diğer türlü şikayetler için doktorlar tarafından verilen kremlerin kullanılır. Bu tür sorunlar yaşamanız halinde sebebi öğrenmek için doktora başvurmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.