Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dizanteri Hastalığı Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Günümüzde daha çok az gelişmiş toplumlarda etkisini gösterebilen dizanteri hastalığı ayrıca etkisini göstermesinin kısa bir süre sonrasında etkisi altına aldığı bireyde ciddi anlamda huzursuzluğun oluşmasına da neden olabilmektedir. Tedavi edilmediğinde veya erken müdahale edilmediğinde ölümle dahi sonuçlanabilen dizanteri hastalığı ayrıca günlük iş ve sosyal aktivitelerin de çok ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Dizanteri Hastalığı Nedir?

Dizanteri Belirtileri; Daha çok ishal sorunu ile kendini gösterebilen ve genellikle besillere bağlı olarak meydana gelebilen oldukça ağrılı olabilen ve aynı zamanda kanlı sürgülü şeklinde de ortaya çıkabilen beraberinde tehlikeli ülserlerin de meydana gelmesine neden olabilen oldukça tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kalın bağırsak hastalığı olan dizanteri hastalığı tamamen kalın bağırsak içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Dizanteri Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri ise şunlardır;

  • Sık ve kanlı idrar
  • İştahsızlık
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Ateş
  • Bulantı ve kusma gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Dizanteri Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının tamamen hijyensizlikten kaynaklanan bir hastalık olduğunu belirtebiliriz. Dolaysıyla dizanteri hastalığının iki ana nedeni bulunmaktadır. Bu iki ana neden ise şunlardır;

  • Kirli su
  • Besinlerin yeteri kadar yıkanmaması

Dizanteri Hastalığı Nasıl Bulaşmaktadır?

Dizanteri hastalığının bulaşma yolu da tamamen yukarıdaki iki ana neden yolu ile gerçekleşmektedir. Kirli sudan tüketilmesi ve temiz olmayan besinlerden tüketilmesi beraberinde dizanteri hastalığının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Dizanteri Hastalığının Türleri Nelerdir?

Dizanteri hastalığı kendi içerisinde iki türe sahip olmaktadır. Bu türler ise şunlardır;

Amipli dizanteri: Bu dizanteri türünde hastalığa yol açan mikrop vücuda giriş yaptıktan 10 ila 21 gün sonrasında etkilerini göstermektedir. Genellikle kusma ve bulantı gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Basilli dizanteri: Dizanteri hastalığının diğer bir türü olan basilli dizanteri hastalığı belirtilerini 2 ila 7 gün sonrasında göstermektedir. Genellikle kusma ve baş dönmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Dizanteri Hastalığının Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Dizanteri hastalığının tedavisinde ise genellikle antibiyotik ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Vücuda giriş yapan mikrobun tamamen ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olan antibiyotik ilaçlar sayesinde dizanteri hastalığı kısa süreler sonrasında etkileri tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Bununla birlikte hastanın hastanede bir müddet yakın gözetim altında tutulması da söz konusu olabilmektedir.

Dizanteri Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Dizanteri hastalığından korunmanın en önemli yolları hijyen bakımından yetersiz olan sudan ve besinlerden uzak durulmasıdır.

İçme suyunun temiz olmasına ve besinlerin tüketilmeden önce iyice yıkanmasına özen gösterildiği takdirde dizanteri hastalığının meydana gelmesi de doğal olarak söz konusu olamamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.