Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dizanteri Hastalığı

Dizanteri Hastalığı Nedir?

Dizanteri, insanlarda çok sık ve kanlı bir şekilde ishalin olması, şiddetli karın ağrısı, ihtiyaç olmadığı halde tuvalete çıkma isteği duyma, bağırsak yaralarının oluşması gibi belirtilerle meydana gelen hastalıklara verilen isimdir. Dizanteri aynı zamanda ishalle beraber ortaya çıkan, bulaşıcı be salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Bağışıklık sistemi güçsüz olan bebeklerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda dizanteri daha tehlikeli olmaktadır. Dizanterinin iki çeşidi bulunur. Bunlar,

Amipli Dizanteri: Mikrobun insan vücuduna girmesinden 10 ya da 21 gün sonrasında dizanteri hastalığının belirtileri kendini gösterir. Hastada karın ağrısı, ateş, kanlı ishal, kilo kaybı ve aynı zamanda halsizlik durumu meydana gelir.

Basilli Dizanteri: Mikrobun vücuda girmesinden 2 ya da 7 gün sonra hastalık kendini bazı belirtilerle belli eder. Amipli dizanteride görülen belirtiler basilli dizanteride de görülür. Kanlı ishal, halsizlik, karın ağrısı ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Dizanteri hastalığına sahip olan bireyler için yapılması gereken ilk iş, onları diğer insanlardan uzak tutmaktır. Böylece dizanteri hastalığının farklı bir insana bulaşma riski ortadan kalkacaktır.

Dizanteri Hastalığı Neden Olur?

Dizanteri hastalığının çeşitlerinden biri olan Basilli dizanterinin çıkış sebebi Shigella adı verilen zararlı mikroorganizmalardır. Bu bakterilerin birçok çeşidi bulunur ve birbirleriyle benzer yapıda olan mikroplar hastalığa dizanteri hastalığına neden olabilir. Hastalığın mikropları ağız yolu şeklinde insan vücuduna girerler ve uygun bir ortamın olması durumunda vücuda yerleşirler. Daha çok kalın bağırsakta yer alan mukozaya yerleşirler ve daha sonra burada çoğalmaya başlarlar. Mikropların çoğalması çok hızlı bir şekilde olur. Bu durum kanda yer alan alyuvarların daha çok artmasına neden olur. Vücutta derin yaraların oluşmasına sebep olur. Dizanteri hastalığının bulaşmasına neden olan mikroorganizmalar sadece hasta ya da taşıyıcı görevinde olan insanlarda yer alır. Bu hastalığın iyileşme sürecinde yer alan hastalar taşıyıcı görevinde bulunur ve bu süreçte hastadan olabildiğince uzak durulmalı, onlarla yakın bir temas halinde olunmamalıdır. Dizanteri hastalığının pislik, dışkı ve ağız yolu ile bulaştığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Hastalığın oluşumuna sık sık yıkanmayan kirli eller ve iyice temizlenmemiş olan besinler neden olur. Tuvaletten sonra ellerin mutlaka yıkanması ve kirli ellerin ağza götürülmemesi gerekir. Dizanteri hastalığına sahip olan bireylerin dışkısına konan ve oradan beslenen uçan canlılar da, hastalığın mikrobunu taşır.

Dizanteri Hastalığının Belirtileri

Dizanteri hastalığında ortaya çıkan bazı belirtiler bulunur. Bu belirtiler özellikle kuluçka dönemini takip ederek, ani bir şekilde baş ağrısının oluşması, halsizlik, kusma, titreme ve ateşin yükselmesi şeklinde ortaya çıkar. Karın ağrısı ile beraber ishalde oluşur. Dizanteri hastalığına sahip olan bireyler günde 10 ya da 12 defa tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Çok şiddetli bir karın ağrısı ile hasta tuvalete çıkma isteği oluşur. Bazı durumlarda hasta tuvalete yetişemeden yatağına yapabilir. Dizanteri hastalığının belirtileri arasında dilin üzerinin paslı bir durumda olması da vardır. Dizanteri hastalığı kişide ilerleme gösterdikçe dil de şişmeye başlar. Karın muayenesinin yapılması durumunda kalın bağırsakların belirgin bir şişliği olur ve ağrı yapar. Aynı zamanda mide ve bağırsakta yer alan sindirim salgısının azalması sonucunda hazımsızlık durumu meydana gelir. Bağırsakta sürekli gaz vardır. İdrar yaparken yanma ve bazı durumlarda uzun süre devam eden hıçkırık oluşur. Dizanteri hastalığına sahip olan bireylerin tansiyonu, hastalığın 2. ya da 3. günü düşmeye başlar, nabız artar. Dizanteri hastalığı yetişkinlerde 10 ya da 15 gün boyunca sürer. Müzminleşme özelliğine sahip olan dizanteri çeşidi ise yıllarca sürebilir. Müzmin dizanteri hastalığının iki farklı şekli bulunur.

Dispeptik Müzmin Dizanteri: Bu hastalığın belirtileri olarak kan ve balgam yok olduğu halde ishal devam eder. Yenilen besinler kolay bir şekilde hazmedilemez. Büyük abdestte normalden farklı bir kötü koku bulunur. Kalın bağırsakta ülserli olan ve kanayan bazı noktalar vardır. Dispeptik müzmin dizanteri hastalığının belirtilerin şiddeti daha çok iklime, hastanın bünyesinin güçlü olup, olmamasına ve amipin cinsine göre değişiklik gösterir. Hastalığın belirtileri basilli dizanteri çeşidiyle uyum gösterir. Basilli dizanteri hastalığında görülen belirtilerden farklı olarak, bunda ateş yoktur. Fakat bağırsakta gelişen farklı bir enfeksiyonun olması ateşin yükselmesine neden olur. Hastalığın amip hali olan başlangıç evresi, hastalığın henüz ağrı hissetmemesi müzmin dizanterinin ortaya çıkma sebeplerinden biridir. Bağırsak kangreni, bağırsak kanaması ya da delinmesi, bağırsakta kanser gelişimi, karaciğer iltihabı ve diğer organlarda bulunan apseler hastalığın komplikasyonu arasında yer alır.

Amipli Müzmin Dizanteri: İshale neden olan diğer farklı hastalıklarla ve en çok basilli dizanteri ile karıştırılır. Bu hastalığın kesin teşhis edilebilmesi için büyük abdestten bir parça alınıp, incelenmesi gerekir. Eğer parçada amip bulunuyorsa kesin teşhis konulur. Bu hastalıkta görülen belirtiler teşhis anında gözden kaçabilir ya da kendini direkt olarak belli etmeyebilir. Eğer şiddetli belirtiler varsa bunlar göz önünde bulundurulmalı ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Hastalığın daha çok ilerleme hızı mikrobun vücudu zehirlemesi ile doğru orantılı olmaktadır. Geç kalınan tedaviler kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çocuklarda ortaya çıkan dizanteri hastalığı daha farklı bir şekilde oluşur. Çocuklarda daha çok sinir sistemi belirtileri daha fazla olur ve buna bağlı olarak huzursuzluk, durgunluk oluşur. Su kaybı bu dönemde çok fazladır. Dışkıda büyük oranda balgam bulunur. Dışkı daha çok yeşil renge sahiptir.

Dizanteri Hastalığının Tedavisi

Dizanteri hastalığın tedavisinde ilk olarak hastanın yatak istirahatinde bulunması gerekir. Hastanın daha sonra beslenmesi ayarlanır ve ona bol bol sıvı verilir. Eğer evde tedavisi yapılıyorsa pirinç çorbası yedirilir. Genel olarak posası olan besinler hastaya verilmez. Hastanın midesinde azalmış olan hidroklorik asit, limonata, limonlu su ya da ilaçlarla takviye yapılır. Yemekten sonra sindirime yardımcı olan ilaçlar verilir. Dizanteri hastalığının tedavisinde hastaya yeşil elma yedirilebilir, hastalığa büyük oranda fayda sağlayacaktır. Eğer hastada şiddetli bir ağır varsa, ağrının olduğu yere sıcak su torbası koymak gerekir. Hastanın ishal durumu azalmaya başlayınca köfte, pirinç ya da patates püresi yiyebilir. Hastaya bu dönemde C, K ve B vitaminleri takviyesi yapılır. Dizanteri hastalığının tedavisinde en önemli nokta, direkt olarak basil üzerinde etkisini gösteren ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar tetrasiklin, kloramfenikol, sulfamidler ve streptomisin gibidir. Bu tür ilaçların mutlaka doktor tarafından verilmiş ve tavsiye edilmiş olması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmak kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Basilli dizanteri hastalığı türünde yapılması gereken ilk iş vücudun kaybetmiş olduğu suyu tekrar vücuda kazandırmaktır. Dizanteri hastalığı süresince kaybedilen sıvının tekrar geri kazanılması şarttır. Hastanın altı saat içerisinde kaybetmiş olduğu sıvı oranı tekrar kazandırılmalıdır. Bu aşamada farklı bir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. Dizanteri hastalığına sahip olan bireylerin doktor kontrolünde antibiyotik kullanması gerekir ancak aşırı kullanımdan daima kaçınılmadır. Çok fazla kullanılan antibiyotik hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmayacaktır.

Dizanteri hastalığının akut döneminde hastaya sindirmesi kolay olan besinler verilir. Daha sonraki süreçte hasta iyileşmeye başlayınca farklı besinler beslenme programına dahil edilir. Dizanteri hastalığının tedavisi evde yapılacaksa kolaydır ancak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Örneğin ilk olarak su kaybını gidermenin biliniyor olması gerekir. Hastanın sürekli dinlenmesi ve karnın sıcak tutulması gerekir. Hastanın gerekli olan mineral ve vitaminleri tekrar kazanabilmesi için içme suyunun içerisine biraz tuz ekleyebilirsiniz. Dizanteri hastalığına sahip olan kişilerin beslenme programına ayran ilave edilebilir. Aynı zamanda sodyum klorür, potasyum içeriğine sahip olan ahududu, kızılcık ya da farklı bir meyve suyu dizanteri hastasına içirilebilir. Bağırsak bozukluğunun yer aldığı aşamada hastaya sulu, besin değeri yüksek ve posası yoğun olan gıdaların yedirilmesi gerekir. Dizanteri hastalığına sahip olan bireylerin ilk 24 saatte sadece su verilmesi gerekir. Bu sürecin sonunda çay, meyve peltesi, çorba, sütlaç ya da muhallebi verilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, bu besinler yaklaşık olarak iki saat arayla ve bir su bardağı kadar oranda hastaya verilmesi gerektiğidir. Dizanteri hastalığına sahip olan bireyler gerek ev ortamında gerekse hastanede yatarak uygun tedavi yöntemi ile hastalıktan belirli bir süre sonra kurtulurlar. Hastalık sonrasında ise daha dikkatli ve daha özenli bir bakımın uygulanması gerekir. Hastanın kendisine çok dikkat etmesi ve sürekli kişisel bakımını büyük bir hijyenle gerçekleştirmesi gerekir. Hastalığın tekrar oluşmasına karşı mutlaka önlem alınmalıdır. Bunun için aşı geliştirilmiş olsa da pek etkili değildir. 3 ya da 4 doz hastaya verilmesi durumunda az da olsa belirli bir başarı elde edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.