Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dizde Kıkırdak Doku Aşınması Nedir, Neden Olur?

Diz, insan vücudunda birçok hareketi yapma işlevine sahip olan en büyük eklemdir. Dizin yapısında yer alan ve sabit durmasına yardımcı olan çapraz bağlar, yan bağlar vardır. Bu bağlar daha çok iki eklemi birbirine sıkıca bağlar. Diz bükük olduğu zaman düz durmasını sağlayabilir. Bedenin ağırlığını taşıdığı için dizle ilgili bazı sorunlar daha sık ortaya çıkar. Özellikle dizde kıkırdak dokunun aşınması daha çok görülen bir sağlık sorunu olabilir. Eklem uçlarında iki kemiğin bağlantı noktasını oluşturan, kaygan ve parlak yapıya kıkırdak adı verilir. Aynı zamanda kıkırdak eklem sıvısından ve eklem kemiğinden beslenir. Bu sayede kendi yapısını korumaya çalışabilir. Kıkırdak dokunun aşınması sonucunda kişide hareket kısıtlaması ortaya çıkar.

Dizde Kıkırdak Doku Aşınmasının Sebepleri Nelerdir?

dizde kıkırdak doku aşınması

Vücutta daha çok bacaklarla birlikte, bedenin ağırlığını taşıma işlevine sahip olan dizde kıkırdak doku aşınması olabilir. Meydana gelen sorun vücudun her hareketini olumsuz bir şekilde etkiler. Eklem hastalıkları artrit ve artroz olarak iki farklı şekilde değerlendirilir. Daha çok 60 yaşından daha büyük olan kişilerde, eklem aşınması çok görülür. Bu durum şiddetli eklem ağrısının oluşmasına neden olabilir. Diz eklemlerinde yer alan kemik uçlarını sürtünmeden koruyan kıkırdak belirli bir oranda aşınmaya başlar. Kemik uçlarında yumuşak ve elastik özelliğe sahip kıkırdak kılıfı bulunur. Vücut ağırlığını sürekli taşıması gereken eklem bölgesindeki kıkırdakların elastik yapısı bir süreden sonra azalabilir. Bu durumda kıkırdaklar yapı olarak daha ince bir hale gelir ve daha çok kırılganlaşır.

Diz haricinde, bel ve kalça kemiğini de olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Daha çok yaşın ilerlemiş kişilerde ortaya çıksa da, nadiren gençlerde görülür. Bazı meslek gruplarını kıkırdak dokunun aşınması daha çok etkileyebilir. Kıkırdak dokunun bir kere aşınması durumunda, kendi kendini tekrar onaramaz.

Günümüzde en çok görülen sağlık sorunlarından biri fazla kilodur. Fazla kilo insan vücudunda birçok hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan bir sorundur. Aynı zamanda kişiyi estetik görünüşten uzaklaştırır. Vücut ağırlığı çok fazla olduğu için, yapılan her harekette bacaklar zorlanmaya başlayabilir. Bir süreden sonra vücut ağırlığını taşımada da sorun yaşanır. Özellikle diz ve diz yapısı bu durumdan daha çok etkilenerek, kıkırdak dokunun aşınması sorunuyla karşı karşıya kalır.

Çoğu insanın uzun çalışma saatlerine sahip olduğu için, spor yapmaya fırsat bulamadığından şikayet eder. Uzun süre vücudun hareketsiz kalması tüm vücut açısından sorun oluşturabilir. Çünkü insan vücudu spor yaptığı sürece sağlıklı bir yapıya sahip olabilir. Spor yapmamak özellikle dizde kıkırdak dokunun aşınması gibi bir sorunu beraberinde getirir.

Dizde Kıkırdak Doku Aşınması Nasıl Geçer?

dizde kıkırdak doku aşınması

Birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan doku aşınmasında bazı tedavi yöntemleri bulunur. Örneğin;  hastanın bilinçli bir şekilde düzenli olarak egzersiz yapması, bu sorunu yavaşlatabilir. Fakat egzersiz yaparken, vücudun, özellikle dizlerin çok yorulmaması gerekir. Egzersiz sayesinde, eklemler beslenir ve metabolizmanın sağlıklı bir yapıya kavuşabilir. Aynı zamanda diz eklemi etrafında yer alan kaslar daha çok güçlenir.

Başka bir tedavi yöntemi ise masajdır. Masaj genel olarak vücudun kan dolaşımını hızlandırır ve olası sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Dizde hareket yeteneği azalmış olan dokunun gevşemesini sağlar. Tedavi süresince ve sonrasında beslenmenize daha çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü fazla kiloya sahip olmak dizdeki kıkırdak dokunun aşınmasını hızlandırır. Bu nedenle kilonun normal değerler arasında sabitlenmesi tedavi için gerekli olabilir.

Kıkırdak aşınması sorununa ek olarak, iltihaplanma durumu ortaya çıkarsa, Omega-3, midye ekstreleri ve enzimler tüketilmelidir. Aynı zamanda kişinin alkol ve kafeinden özellikle kaçınması gerekir. Alınacak olan önlemlerin yanı sıra, aynı zamanda ilaç kullanımı tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır. İlaç tedavisinde hasta belirli bir süre gözlemlenir ve durumunda herhangi bir değişim yoksa, cerrahi bir müdahale gerekebilir. Ameliyatta kıkırdak hasarı büyük ölçüde tedavi edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.