Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dize Darbe ve Sonucunda Geçmeyen Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle spor yapan kişilerde yanlış yapılan hareketler sonucunda meydana gelen, futbol ya da basketbol gibi müsabakalar sırasında yere düşen, yürümekte ya da koşmakta olan birinin dengesini kaybetmesi ya da bir başkasının itmesi sonucunda yere düşmesi gibi durumlarda diz darbe alır ve dize alınan darbelerden bazıları geçmeyecek kadar ağır olur. Vücudumuzda yer alan en kompleks yapılardan bir tanesi olan diz, kas, kıkırdak ve kemik dokularından oluşur. Bu dokulardan yalnızca bir tanesine dahi zarar gelmesi halinde diz ağrımaya başlar. Bununla birlikte üç sebepten dolayı da ağrıyan bir dizin sancısı bitmek bilmez.

Dizde ağrı oluşumu, ayağın tam olarak açamamak, kızarıklık, şişlik, yürürken diz kapağının hareket etme kabiliyetini kısıtlaması, otururken dizi bükememek gibi sorunları ortaya çıkartır. Bu tür durumlar her ne kadar genel olarak dinlenme ve fazla hareket etmeme gibi durumlarda geçse de bazı durumlarda dizde oluşan ağrıların geçmediği de olur. Uzun süre boyunca ağrı çeken kişilerin mutlak surette hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmesi gerekir. Doktorun gerekli  görmesi halinde röntgen, MR ve tomografi çekmesi mümkün olur. Bu tetkiklerin sonuçları ile birlikte cerrahi müdahale yapılıp yapılmayacağı konusunda da bir karara varılır.

Dizin Üzerine Düşmek ve Yol Açtığı Komplikasyonlar Nelerdir?

Dizin üzerine düşmek genellikle çocukların başına sıklıkla gelmekte olan bir durum olup şişlik, morarma, ağrı ve ufak sıyrıklar şeklinde farklı komplikasyonlara sebep olabilir. Fakat kimi durumlarda ufak sıyrıklar ile kurtulmak mümkün olmayıp alınan darbeler sonucunda geçmeyen ağrılar ile boğuşmanız da mümkün olur. Şimdi sizlerle birlikte dizin üzerine düşülmesi halinde ortaya çıkabilecek olan sorunlara bir göz atacağız.

1. Morarma ve Sıyrıklar

Dizinin üstüne düşen kişilerde morarma, sıyrık ve şişlik gibi basit yaralanmalar görülse de kimi durumlarda bu durum ciddi bir hal alarak diz bölgesinin açılmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda açılan bölüme dikiş atılması için tıbbi bir yardıma ihtiyacınız olur. Bu tür açıklar bir süre ağrı yapabilir.

2. Kas Liflerinin Kopması

Kas liflerinin aşırı zorlanması ya da liflerin sert bir darbe alması halinde kas liflerinin yırtıldığı ya da koptuğu görülür. Kas yırtılması şeklinde bilinen bu durum çoğu zaman oldukça şiddetli bir şekilde kaslarda kanamaya ve kılcal damarların kopmasına neden olur. Bu tür durumlarda kişiler uzun süre acı çeker. Bu durumu cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi gerekir.

3. Kıkırdak Dokunun Zedelenmesi

Kemiklerin daha kolay bir şekilde hareket edebilmesine yardımcı olan esnek yapılara kıkırdak adı verilir. Oldukça kompleks bir yapıya sahip olan dizin hasar alması sonucunda aşırı derecede ağrı duyulması mümkün olur. Öyle ki bu dizde ödeme dahi neden olabilir. Kıkırdak zedelenmesi kişinin gündelik hayatını da önemli ölçütte etkiler.

Diz Yaralanmalarının ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çok ciddi yaralanmaya sahip olmayan kişilerin evde yapabileceği iki basit önlem bulunur. Birincisi ağrı ve şişliklerin geçmesi için soğuk kompres ya da buz torbası uygulanması ikincisi ise yaralanma sebebi ile şiddetli ağrıya sebep olan diz bölgesinin üzerine basılmaması olur. Bununla birlikte dizin fazla hareket ettirilmemesi de bu noktada önem taşır. Dizdeki ağrının geçmemesi, şiddetlenmesi ve kanamaların görülmesi halinde ise doktora başvurulması gerekir.

Kimi durumlarda aşırı kilolu olan kişilerin normal kilosunda olan kişilere göre dizlerine daha fazla yük bineceği için bu gibi durumlarda daha fazla acı çektiği görülür. Bu gibi durumlarda kilo verilmesi yapılması gereken ilk adımlardan biri olur. Kilo sebebiyle ağrı çeken kişilerin kilo vermesi ağrıyı azaltır.

Dize darbe alınması sonucunda geçmek bilmeyen ağrılar, akla ilk olarak kıkırdak ya da kemik dokusunda ortaya çıkan parçalanma ya da kırılma durumlarını getirir. Kemik kadar sert bir yapıya sahip olmayan kıkırdak dokunun parçalanması halinde iyileşme süresi de daha uzun olur.

Bu gibi durumlarda dizin aldığı darbenin vücuda ne gibi bir etkisi olduğunun araştırılması büyük önem taşır. Ağrının ne sebeple ortaya çıktığının tespit edilebilmesi halinde buna uygun bir tedavi yöntemi geliştirilebilir.

Diz ile ilgili sorunlar evde yapılabilecek olan basit tedavi yöntemleri ile birlikte çeşitli ilaçlar yardımıyla giderilmeye çalışılır. Bununla birlikte egzersiz ve fizik tedavinin de önerildiği durumlar bulunur. Yaralanmanın çok ciddi olması halinde cerrahi müdahale gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.