Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dizimde Kist Var Nasıl Tedavi Edilir?

Dizde oluşan kistler genellikle dizin arka bölümünde ortaya çıkar. Bu kistlerin içerisinde ise sıvı yer alır. Çeşitli sebeplere neden olan bu sıvılar, kişileri gerginleştirdiği için bu durumun iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Zira bazı durumlarda kötü huylu olan kistler oldukça önemli sorunlara yol açabilir. Dizinde kist olan kişilerin bacaklarını uzatması ya da esnetmesi halinde dizi ağrıyabilir. Bu ağrıların ortaya çıkma sebepleri de değişkenlik gösterir. Tıbbi olarak baker kistli olarak adlandırılan bu durum aynı zamanda popliteal kist olarak da tıp lugatında yer alır.

Diz eklemlerinde meydana gelen bu kistlerin kimi durumlarda artrit ya da kıkırdak yırtıklarına sebep olduğu da bilinir. Her iki durumda da kistlerin içerisinde biriken sıvı birikimi bu duruma neden olur. Dizde yer alan kistlerin tedavi edilmesinin ardından kişiler büyük bir yükü üstlerinden atmış olur. Zira kistler hiç de azımsanamayacak bir şekilde kişilere psikolojik açıdan sıkıntı verir. Bu nedenle de hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi önemlidir.

Dizde Kistin Belirtileri Nelerdir?

Kimi kişilerde dize meydana gelen kist birçok kişiye nazaran ağrı göstermese de çoğu zaman bu kistler oldukça rahatsız eden ağrılara sebep olur. Bu ağrılar kimi zaman psikolojik etkilere de sebep olabildiği için bu durumun mutlak surette hiç vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Dizdeki kistlerin en önemli belirtisi diz arkası şişlikleri olur. Elinizle dokunduğunuz vakit dizinizin arka bölümünde yer alan kistleri kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Bu nedenle kist şüphesi olan kişilerin dizlerinin arkasına dokunmaları önem arz ediyor. Böylelikle kistin ne kadar büyük olduğunu da anlamanız mümkün olur. Diz kapağında katılık ve sertlik gibi durumların da ortaya çıktığı belirtiler bulunur. Bu belirtiler birçok insanda görülür.

Dizde en sık bir şekilde meydana gelen kist baker kisti olup bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kişilerin dizlerini hareket ettirmesi ya da bükmesi halinde acı duyması muhtemeldir. Genellikle dizin arka bölümünde olan ve kolay bir şekilde fark edilen kistler, dışarıya doğru bir çıkıntı şeklinde büyüyen içi sıvı dolu kütleler olup kimi durumlarda darbe alarak patlarlar. Bu durumda tüm bacağı kaplayacak şekilde ağrı ortaya çıkacağı için hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Dizde Kistin Nedenleri Nelerdir?

Eklem bölgelerinde yer alan sinovyal sıvılar sayesinde eklem bölgelerinin tamamı çalışır. Bacakların sorunsuz bir şekilde çalışması bu sıvı sayesinde olur. Diz yaralanması gibi durumlarda bu sıvı devreye girerek iyileşmeyi sağlar. Bu sıvının zaman içerisinde azalması halinde dizde zedelenme ve kist oluşumu görülür.

Dizdeki kistlerin oluşmasına neden olan bir diğer sebep ise dizin sık bir şekilde iltihap kapması olarak karşımıza çıkar. Sık sık kendini gösteren iltihap ile karşı karşıya kalmanız halinde yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden doktora gitmek olmalıdır.

Dizlerindeki bağları yırtılan ya da diz bölgesini aşırı bir şekilde zorlayan kişilerin de dizlerinde kist oluşabilir. Bu tür bir sebepten dolayı meydana gelen kistlerin tedavisi çok daha uzun sürer.

Dizde Kistin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dizde ortaya çıkan kistlerin genellikle fiziki muayeneler ile teşhis edilmesi mümkün olsa da kistin daha detaylı bir şekilde incelenebilmesi ve içeriğinin tespit edilebilmesi için ultrason cihazı ile görüntülenmesi gerekir. Bunun neticesinde ise dizdeki kistin tam olarak teşhisi gerçekleşir. Bu sorunun giderilebilmesi için ise genellikle ilaç tedavisi uygulanır.

Muayenelerin gecikmediği durumlarda işe yarayan ilaç tedavisi kimi durumlarda geç teşhis ya da bir başka sebepten dolayı işe yaramadığı için farklı bir çözümün bulunması gerekir. Bu tür durumlarda kistten sıvı çekilir. Bunun için ise bir iğne kullanılır.

Dizdeki kistlerden kurtulmak için kullanılabilecek olan son yöntem ise ameliyat ve fiziki tedavi olur. Oldukça net ve olumlu bir şekilde sonuç veren bu tedavi yöntemleri son aşamada kesin çözüm olarak kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.