Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğacak Çocuğun Kan Grubunu Hesaplama

Kan, insanın yaşamını sürdürmesi için gerekli olan yapı taşlarından biridir. Kan grubu ise kırmızı kan hücrelerinde bulunan protein çeşitlerine göre yapılan bir sınıflandırmadır. Her insanın kan grubu farklı olabilir. Kan grubunun belirlenmesi, gerekli olduğu anda kişiye doğru kanın verilmesi için önemlidir. Örneğin A RH+ kan grubunda olan birine BRH- kan grubunu verirseniz, hastalık anında kişi ölebilir. Bu nedenle kan grubunun bilinmesi hayati önem taşır. Siz de herhangi bir sağlık sorununda sıkıntı yaşamamak ve geleceğinizi tehlikeye atmamak için mutlaka bir kan grubu testi yaptırın.

Doğacak çocukların kan grubu ise anne ile babanın kan gruplarının bir araya gelmesi ile olur. Bebek anne ya da babadan kan alabilir ya da her ikisinden de alabilir. Anne ile babanın taşıyıcı olduğu kan grubunu da alabilir. Bebeklerde kan uyuşmazlığı olmaması için doğacak çocuğun kan grubuna bakılır.

Doğacak Çocuğun Kan Grubunu Hesaplama Neden Önemlidir?

Kan uyuşmazlığı hamilelikte bebek ve anneyi olumsuz etkileyebilir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Gerekli önlemlerin alınması için hamilelikten önce anne ve babanın kan gruplarını bilmesi büyük önem taşır. Eğer anne ve baba kan gruplarını bilmiyorsa, bu durumda bebekte kan uyuşmazlığı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Anne karnında iken bebeğin ve annenin ölümü ile sonuçlanabilen kan uyuşmazlığını önlemek için doğacak çocuğun kan grubunu bilmek ve hesaplamak büyük önem taşır. Ayrıca bebeğinizin doğum esnasına ya da doğum sonrasında karşılaşabileceği sağlık sorunları için de kan grubunu bilmeniz önemlidir. Bebeğinizin hayatı ve sağlığı için doğmadan önce kan grubunu hesaplamanızda fayda vardır. Bu, ilerisi için bir tedbir olarak da görülebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı A kan grubunda olan anne ve babanın kanlarının bebeğe geçtiğinde uyuşmaması olarak adlandırılabilir. Annenin kanı A RH- ve babanın kanı A RH+ ise doğacak bebekte kan uyuşmazlığı problemi olabilir. Bu problem yalnızca yukarıdaki kan gruplarında gerçekleşir. Bunların dışında ki hiçbir kan grubunda kan uyuşmazlığı gerçekleşmesi mümkün değildir.

Kan uyuşmazlığı olması durumunda bebeğin kanının A RH+ ve annenin kanının A RH- olması gerekir. Bebeğin kanı A RH- ise herhangi bir problem yaşanmaz ancak bebeğin kanı A RH+ ise annenin kanı ile temas eder. Bebeğin kanında bulunan RH proteinlerine karşı anne kanı antikor üretmeye başlar. Bundan bir sonraki gebelikte ise bu antikorlar bebeğin kanına geçerek, bebekte kansızlık probleminin oluşmasına yol açar. Ayrıca bebekte kalp yetmezliği ve vücut boşluklarında sıvı birikmesine neden olur. Tedavi edilmediği durumlarda ise anne karnındaki bebeğin ölümü ile sonuçlanabilir.

Bütün bunlarla karşılaşmamak için hamile kalmadan önce baba ile annenin mutlaka kan uyuşmazlığı testi yaptırmaları gerekir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anne karnındaki bebeğin kan grubu hesaplandıktan sonra uyuşmazlık olması durumunda, hamileliğin 28. haftasında bir iğne yapılır. Bu iğneye kan uyuşmazlığı iğnesi adı verilir. Bu iğne annenin bebeğe karşı antikor oluşturmasına engel olur ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmenizi sağlar. Bu iğnenin yapılabilmesi için anne adayının hamileliğinin 24. ve 28. haftalarında Anti-D adı verilen test yapılır. Bu test ile annenin kanının antikor üretip üretmediği kontrol edilir ve antikor üretmeye başladığı tespit edilirse, hemen gerekli önlemler alınır.

Doğacak Çocuğun Kan Grubu Nasıl Hesaplanır?

Bebeğin kan grubu, hamileliğin 6. haftasında belli olur. Bebeğiniz doğmadan önce kan grubu hesaplama yapabilmek için aşağıda verilen hesaplama tahminlerine bakabilirsiniz. Annenin ve babanın kan grubunun bilinmesi yapılan bu hesaplamalar kesin sonuç vermeyebilir. Çünkü A, B, AB ve 0 kan gruplarının bir araya gelmesi ya da anne ve babanın bu kan gruplarını taşıyıcı olması, bebeğin kan grubunu etkileyecektir. Aşağıdaki hesaplama yöntemine göre aslında birden çok tahmin bulunur ancak bu tahminlerden en fazla yüzdesi olan kan grubuna ulaşırsınız. Eğer kesin olarak bebeğinizin kan grubunu öğrenmek istiyorsanız doktorunuzla görüşmeli ve gebeliğin 6. haftasından sonra gerekli olan testi yatırmalısınız.

Bebeğinizin Tahmini Kan Grupları Nasıl Olabilir?

Bilimsel veriler ışığında kendi bebeğinizin kan grubunu tahmin edebilirsiniz.  Buna göre;

• Anne ve babanın kan grubu A ise bebeğin kan grubu A ya da 0 olabilir.

• Annenin kan grubu A, babanın kan grubu B olduğunda ise dört farklı alternatif olabilir. Buna göre bebeğinizin kanı A, B, AB ya da 0 olabilir.

• Annenin kan grubu A, babanın kan grubu AB ise de bebeğinizin kan grubu A, B ya da AB olabilir.

• Annenin kan grubu A, babanın kan grubu 0 ise bebeğin kan grubu yalnızca A ya da 0 olabilir.

• Yukarıdaki durumun tersi olarak anne ve babanın kan gruplarını yer değiştirdiğinizde bebeğin kan grupları yine karşılarındaki gibi olacaktır.

• Anne ve babanın kan grubu 0 olduğunda, bebeğin kan grubu 0 olur.

• Annenin kan grubu 0 ve babanın ki de AB ise doğacak çocuğun kanı A ya da B olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.