Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğal Botoks Etkisi Veren Maskeler

Botoks, botulinum toksini, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoksun, sinir uçlarında yer alan ve iletimi sağlama işlevi bulunan maddelerin salınımı önleyen, sinirler ile hedef kas arasında iletimi belirli bir süre durduran bir etki mekanizması bulunur. Sinir iletiminin belirli bir süre durması sonucunda sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalması ya da tamamen kaybolmasına yardımcı olur. Botoks dolgusu laboratuar ortamında elde edilen madde uzun yıllar estetik tıpta farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde ise daha çok estetik amaçlı olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Botoksun etki mekanizmasından aynı şekilde birçok alanda da yararlanılır. Estetik cerrahi alanında ise genel olarak mimik kaslarının hareketi ile ortaya çıkan yüzdeki kırışıkları azaltmak ve aynı zamanda aşırı terlemeyi azaltmak, migren tedavisi, yüz felcinde normal tarafa doğru simetrisini orantılı hale getirmek için kullanılır. Biz de bu yazımızda doğal botoks etkisi veren maskeler konusunu işleyeceğiz.

Doğal Botoks Etkisi Veren Maskeler

Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte yer alan nem ve elastikliğinin azalması, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma, sigara ve alkol kullanımı, çok fazla şeker tüketimi, hava kirliliği ve aynı zamanda menopoz gibi birçok faktör sonucunda, cilt yapısında bulunan hücrelerdeki serbest radikaller çoğalarak, cilt yüzeyinde kırışık bir yapı ortaya çıkar. Bu faktörlerin yanı sıra, aynı zamanda insanların yüz ifadesinin olmasını sağlayan mimik hareketleri sırasında, kaş çatma, konuşma ve gülme gibi eylemlerde cildin altında yer alan küçük kaslar kasılır. Bu kasılmalar zaman içerisinde, diğer faktörlerle birleşerek, cilt üzerinde derin çizgi ve kırışıklık oluşturur. Bu faktör sonrasında, cilt yüzeyinde ortaya çıkan kırışıklıklar da kalıcı hale gelmektedir.

Botoks dolgusu, Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen, cilt yüzeyinde tıbbi bir protein işlevi görmektedir. Aslında çok uzun süredir göz ya da nörolojik hastalıkların tedavisinde çok sık bir şekilde kullanılır. Son zamanlarda botoks dolgusu genel olarak kırışıklığı gidermek amacıyla kullanılır. Botoks dolgusu derinin altında yer alan tabakaya enjekte edilme durumuna, cilt yüzeyinde sinirler arasındaki geçişi tamamen keserek, kas kasılmasını engeller. Bu durum da cildin gerilmesine yardımcı olur. Botoks dolgusu genel olarak cilt kaslarını doldurma amaç yapılır. Birtakım sebeplerden dolayı yapılan botoks uygulaması yaptırmak istemeyen kişiler için botoks etkisi yapan maskeler tavsiye edilir. Cildi canlandırarak gergin bir görünüm sağlamasına yardımcı olan doğal botoks maskesi aynı zamanda hem pratiktir hem de cilt yüzeyine, mimiksiz bir görüntü ortaya çıkmasını engelleyen doğal bir gerginlik oluşturur.

Evde Botoks Maskesi Nasıl Yapılır?

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kırışıklığın tedavisi için estetik bir uygulama yaptırmak istemezseniz, diğer bir tedavi yöntemi ise evde yapabileceğiniz doğal botoks maskesi yapabilirsiniz. Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizde botoks etkisi oluşacak ve aynı zamanda cildinizdeki kırışıklık azalacaktır. Doğal botoks etkisi veren maskeyi düzenli olarak uygulamanız gerekir. Doğal botoks etkisi veren maskeyi hazırlamak için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler ise, çeyrek su bardağı yoğurt, bir tatlı kaşığı bal ve son olarak ise yarım muz. Bu malzemelerin hepsini bir kaba alarak, iyice karıştırın. Yaptığınız maskeyi cildinizin her yerine sürün. Daha sonra ise maskeyi on beş dakika boyunca bekletin ve yıkayın. Bu karışımın, derin kırışıklığına daha etkili olması için sıcak suyla nemlendirilmiş ince bir havluyu yüzünüze kapatın. On beş dakika boyunca bu maskeyi bekletin. Buhar sayesinde cilt yüzeyi daha çok nemlenecek ve kırışıklıkların açılmasını sağlar.

Doğal botoks etkisi veren maskenin yapımı son derece kolay ve aynı zamanda düşük bir maliyete sahip olmaktadır. Bu maskeyi uyguladığınızda cildinize hem ışıltı, parlaklık verir hem de mimikleriniz aracılığıyla cilt yüzeyinde ortaya çıkan yüz ifadelerinizin engellenmeden, çok doğal bir gerginlik olmasına yardımcı olur.

İlerleyen yaşlarda insanların cildinde kırışıklık, sarkma durumu ortaya çıkar. Bu durumda insanlar, cildinin deforme olmasından şikayet ederek, tedavi yöntemi arayışı içerisine girerler. Cilt deformasyonunu gidermek için estetik operasyonlar ve doğal maskeler yapılır. Estetik operasyonların hem maliyeti çok yüksek hem de yan etkileri olabilir. Bu nedenle estetik operasyonlardan çoğu insan uzak durmayı tercih eder. Böyle bir durumda doğal botoks etkili maske yapabilirsiniz. Doğal botoks etkisi veren maskeler sayesinde yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Cildinizde ortaya çıkan kırışıklıklarınızı hafifletmek amacıyla bu maskeyi düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Bu maske aracılığı ile cildinizde yer alan derin çizgiler açılmaya başlar ve aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Doğal botoks etkisi veren maskeyi, daha başarılı bir sonuç elde etmek için ayda üç ya da dört kere uygulamanız gerekir.

Botoks Maskesi

Doğal botoks etkisi veren maskeyi yapabilmek için birtakım malzemelere gerek vardır. Bu malzemeler, bir yumurta sarısı, bir tatlı kaşığı süt, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve çok az tuz. Bu malzemelerin hepsini bir kaba koyun ve aynı zamanda malzemeleri iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı, gözaltı hariç, daha önceden temizlediğiniz cildinize iyice sürün, cildiniz her yerine yayın. Karışımı cildinize sürdükten sonra on dakika boyunca bekleyin. Daha sonra ise ikinci katı tekrar sürün. Toplam olarak üç kat maske sürülerek otuz dakika boyunca bekletin ve daha sonra cildinizi suyla durulayın. Kısa sürede geçici de olsa çok başarılı ve olumlu sonuçlar elde edebileceğiniz bir maskedir.

Bitkisel Botoks Maske Tarifi

Bazı insanların cildinde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık sonucunda insanlar kendilerini kötü hisseder. Bunun tedavi yöntemi olarak ya estetik operasyonları tercih ederler ya da evde doğal malzemelerle yapabileceğiniz botoks etkili maskeleri düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz botoks etkili maskeyi hazırlamak için kullanacağınız malzemeler, bir adet yumurta sarısı, iki çay kaşığı sıkılmış taze limon suyu, bir tatlı kaşığı taze süt ve çok az bir miktarda tuz. Bu malzemelerin hepsini bir kap içerisine alın ve iyice karıştırın. Bu maskeyi uygulamadan önce, cildinizi çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir. Maskede kullanılan yumurta cilt için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Yumurta cildin eski haline tekrar kavuşabilmesi için, en etkili besin maddesidir. Tuzun da çok fazla tüketilmesi sonucunda, cilde bulaşan mikropları yok etmede başarılı bir besin kaynağıdır. Hazırladığımız maskeyi cildin kırışık olan kısımlarına iyice sürün, maske kuruduktan sonra hemen tekrar sürün. Yarım saat boyunca maskenin her kuruması durumunda, tekrar sürün. Maskeyi cildin tüm kısmına sürdükten sonra gülmemeye, kaşınızı çatmamaya özen gösterin. Bu tür mimikler maskenin başarılı etkisini azaltmaktadır. Maskeyi yarım saat boyunca sürekli tekrarladıktan sonra, cildinizi su ile iyice temizleyin. Eğer cildinizin yapısı çok hassas ise, maskeyi temizledikten sonra cildinize nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Zencefil Maskesi Tarifi

Doğal botoks etkisi veren maskelerden biri de zencefil maskesidir. Bu maske cildinizi olduğundan dört ya da beş yaş genç gösterecek bir etkiye sahiptir. Zencefil maskesini yapmak için ilk olarak malzemeleri temin etmeniz gerekir. Malzemeler ise, bir çay kaşığı kaşığı zencefil, bir çay kaşığı kaymak, iki ya da üç damla lavanta yağı ve bir tatlı kaşığı da buğday nişastası ilave edin. Bu malzemeleri iyice karıştırarak, krem formuna getirin. Bu maskeyi uygularken, cildinizin kırışıklık olan kısmına sürün ve yirmi beş dakika kadar bekleyin. Daha sonra ise durulayın. Bu maskeyi on gün süresi boyunca uygulayın, cilt yüzeyinde meydana gelen kırışıklığın azaldığını fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.