Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğal Cilt Maskeleri

Günlük hayatın stresi ve gerginliği hem ruhsal halimizi olumsuz etkilerken diğer yandan da cildimizde olumsuz gelişmelere neden olur. Bazı kozmetik ürünleri de çok pahalı olduğundan dolayı cildimiz için gereken bakımı yapamayız. İşte bu sırada imdadımıza doğal cilt maskeleri yetişir. Evdeki birçok malzemeyi kullanarak cilt maskesi hazırlayabilir ve bunu rahatça yüzünüze ve cildinize uygulayabilirsiniz.

Doğal Cilt Maskeleri Nedir?

Cilt vücudun en önemli organlarından birisidir. Vücut ısısını düzenler, organların korunmasını sağlar. Işıltılı, parlak ve sıkı bir cilt sağlıklı olmanın belirtisidir. Doğal cilt maskeleri de, bu doğal görünümü yeniden kazanmak için kullanılan maskelere verilen isimdir. Fakat dış ve iç etkenlerin birçoğu cildi olumsuz etkileyebilir. Cildi etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aşırı güneş ışığına maruz kalma
 • Aşırı kimyasal madde kullanımı
 • Alkol ve tütün tüketimi

Bir cilt için en tazeleyici yöntem doğal cilt maskelerini uygulamak olacaktır. Bu ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırdığı gibi cildin de nemlenmesini sağlar. Mimiklerimizdeki çizgileri de sıkılaştırır. Her cilt tipine göre farklı doğal cilt maskesi bulunabilir. Buna göre cilt tipinize uygun olan maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bal ve Badem Maskesi

Bu maskeyi yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler bal ve bademdir. Bu yüzden evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı balın içerisine toz haline getirdiğiniz bademi dökün ve iyice karıştırın. Ardından da 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek biraz daha karıştırın. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekleyin ve ardından da ılık su ile temizleyin.

Yulaf Maskesi

Yulaf da doğal cilt maskelerinde kullanılan besinlerden bir tanesidir. Ayrıca cilde yumuşaklık hissi de katar. Bu maske için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

 • Yarım fincan yulaf
 • Yarım çay kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı süt
 • 2 damla sardunya çiçeği yağı
 • 2 damla papatya yağı

Yulafı fincan içerisinde iyice ezdikten sonra diğer malzemeleri teker teker üzerine ekleyin ve iyice karıştırın. Maskeyi masaj yaparak yüzünüzün tamamına uygulayın fakat göz kenarlarına sürmekten kaçının. Göz çok hassas olduğu için olumsuz etkilenebilir. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz karışıma limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Muz Maskesi

Muz nemlendirici olarak kullanılabilir. İçerdiği yüksek miktarda sudan dolayı bu özelliğe sahiptir. Soyduğunuz bir muzu ezerek yüzünüze ve boynunuza sürün. 15 dakika boyunca bekledikten sonra soğuk su ile temizleyin.

Salatalık Maskesi

Göze Salatalık Koymak

Salatalık cilt için kullanılan en önemli sebzelerden birisidir. Dengeli beslenme için de harika bir yiyecektir. Bir salatayı soyduktan sonra macun haline gelene kadar iyice ezin ve bu macunu yüzünüze yayın. İki dilim salatalığı da gözlerinize koyun. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile maskeyi temizleyin. Cildiniz böylece tazelenmiş ve nemlenmiş bir hal alacaktır.

Bal ve Yumurta Maskesi

Bu maske için yumurta beyazını 2 çorba kaşığı bal ile iyice karıştırın. Üzerine de 1 çorba kaşığı kadar limon suyu ekleyin ve bu karışımı yüzünüze masaj yaparak yedirin. Cildinizin gerildiğini hissettikten sonra yağsız süt ile yüzünüzü temizleyin.

Gül Maskesi

Gül, geçmiş dönemlerden beri güzellik için sıklıkla kullanılır. Özellikle gül esanslı sabunların ve gül sularının cilt bakımında kullanımı önerilir. Bunun için 5 tane gülün yaprağını macun şeklini alana kadar ezin ve bunu yüzünüze yayın. Yüzünüzde 15 dakika boyunca beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi ile yaşlılık sonucu oluşan kırışıklıkları azaltmak mümkündür.

Malzemeler:

 • 1 bardak yoğurt
 • 1 çay kaşığı rezene tohumu

Hazırlanışı:

Bir bardak yoğurdun içerisine rezene tohumlarını atın ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra da ılık su ile yıkayın.

Domates Maskesi

Domates cildin sıkılaşmasını ve nemlenmesini sağlar. Ayrıca siyah noktaların ve sivilcelerin tedavisinde de domates kullanılması önerilir. Bunun için bir domatesi ikiye bölün ve iki yüzünüze gelecek şekilde koyun, 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyin.

Limon Maskesi

Limon birçok alanda kullanılabilir. Bunlardan birisi de cilttir. Limonun sivilcelerden ya da güneşten dolayı oluşan lekeleri yok ettiği belirlenmiştir. Bunun için bir miktar balı ve limon suyunu karıştırarak pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Karışımın yüzünüzde 20 dakika beklemesini sağladıktan sonra maden suyu ile temizleyin. Bu maskenin iyi temizlendiğinden emin olmalısınız. Çünkü limon suyunun yüzde kalması güneşe çıkıldığında olumsuz etki yaratacaktır.

Çilek Maskesi

Çilek de en iyi nemlendiricilerden birisi olarak kabul edilir. Bu maske için birkaç çileği ezerek bal ile karıştırın ve bu karışımı yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizleyin. Böylece cildinizin daha canı göründüğüne şahit olacaksınız.

Portakal Maskesi

Portakalın cildi beyazlatma özelliği vardır, bu yüzden cilt problemlerinde de kullanılır. Ayrıca yapısındaki C vitamininden dolayı sivilce oluşumunu da azaltır. Bu maske için portakalın kabuğunu soyduktan sonra iyice kurutun ve toz haline getirin. Süt içerisine toz halindeki portakal kabuğunu dökerek karıştırın ve krem haline getirince yüzünüze uygulayın. Daha sonra da ılık su ile temizleyin.

Çay Ağacı Tozu Maskesi

Çay ağacı, yüzdeki fazla yağı dengeler ve cilt tonunu açar. Bu yüzden doğal cilt maskeleri arasındadır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı çay ağacı tozu
 • 4 adet salatalığın suyu
 • 4 damla limon suyu
 • 4 damla domates suyu

Hazırlanışı:

Malzemeleri bir kaba koyduktan sonra yoğun bir kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra da yüzünüze uygulayarak kurumasını bekleyin ve ılık su ile temizleyin.

Süt Tozu Maskesi

Bu maske için 1 yemek kaşığı balı, limon suyunu ve süt tozunu yoğun bir kıvam alıncaya kadar bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonra maske olarak yüzünüze uygulayın ve 10 dakika boyunca bekletin. Ilık su ile durulayın. Bu maskeyi düzenli kullanmanız halinde cilt renginizde açılma görebilirsiniz. Ayrıca bu maske cildinize doğal bir parlaklık da verecektir.

Kahve, Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Kahveli maskeler, cansız ciltler için kullanılan bir yöntemdir. Zeytinyağı da nemlendirici özelliği sayesinde maskenin faydasını daha da artırır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 5 çay kaşığı kahve

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın fakat göz bölgenize sürmemeye özen gösterin. Maskeyi yüzünüzde yarım saat beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Bu maskeyi uygulamaya başladıktan bir süre sonra cildinizin ışıldamaya ve yenilenmeye başladığını hissedeceksiniz. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay Maskesi

Cilt için kullanılan bitkilerden bir diğeri de yeşil çaydır.  Hasarlı ve tahriş olan ciltlerin yenilenmesi için uygulanır. Ayrıca cildin yağ düzenini de ayarlama özelliğine sahiptir. Bunun için 2 poşet yeşil çayı iki bardak su içerisine koyarak demleyin ve ılımaya bırakın. Karışım soğuduğunda pamuk yardımı ile cildinize ve boynunuza uygulayın. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi uyguladıktan bir süre sonra ferahlamış hissedeceksiniz.

Doğal Cilt Maskelerinin Zararları

Doğal cilt maskeleri, doğal malzemelerden yapıldığı için zararlarından pek fazla bahsedilemez. Fakat maskelerin içeriğindeki bir maddeye karşı alerjiniz varsa zararlı çıkabilirsiniz. Bu yüzden maskeyi uygulamadan önce içeriğine dikkatlice bakın ve cildinizin küçük bir kısmına uygulayın. Eğer kızarma ve yanma hissi görülüyorsa maskeyi uygulamayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.