Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Son dönemde kişisel bakım ve kişisel temizlik konusunda doğal, bitkisel ve organik ürünler kullanmak oldukça yaygın bir trend halini aldı. Çünkü pek çok kişisel bakım ve temizlik ürününün içerisinde insan vücuduna zararlı bir takım toksik maddeler de bulunuyor. Elbette bu maddeler direkt olarak kişiyi zehirlemese de uzun süreli kullanımlarda kişinin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyen özellikler gösterebiliyor. Bu nedenle son yıllarda insanlar yavaş yavaş eski metodlara dönmeye başladılar. Bu tarz metodların kullanıldığı en yaygın kişisel temizlik ürünü de elbette diş macunu. Çünkü diş macunu kişinin vücudu ile direkt olarak temas etmesinin yanı sıra zaman zaman yutulma ihtimalini de taşıyor.

Diş macunu, ağız ve diş sağlığının korunmasına katkıda bulunması gibi bir amaçla çok eski yıllardan beri kullanılan bir ürün. Eski zamanlarda daha sert ve temeli dişin yapısını aşındırmaya dayalı olarak güzel bir görünümünü sağlamak olan diş macunları modern zamanlarda artık dişi aşındırma temelinde değil de daha yumuşak ve jel kıvamında maddelerle sağlanmaktadır. Diş macununa dair tarihte ilk izler milattan önce 5000 ila 3000 yılları arasında Mısırlıların geliştirdiği bir takım ağız jelleri olduğuna dayanıyor. Tarihte görülen ilk örneklerinde diş macunu şimdiki halinden çok farklı olarak toz şeklindeydi. Ayrıca tarihteki ilk diş macunlarının tahmin edilebileceği üzere tadı ciddi derecede kötüydü. Tabii uygarlıkların gelişmesi ile birlikte diş macunları da gelişti ve bugünkü hallerini aldı.

Ancak yine de hala bir sorun olduğundan bahsedebiliyoruz. Çünkü piyasada satılan diş macunlarının içinde pek de kullanmak istemeyeceğimiz maddelerden bulunabiliyor. Bu maddeler direkt olarak ölümcül olmasalar da insan sağlığı için zararlı olduklarından bahsetmek mümkün. Bu nedenle de insanlar günümüzde kendi diş macunlarını evde kendileri yapmaya yönelmiş durumdalar. Bu sayede hem insan sağlığına hiçbir zararı olmayan ürünler ile diş macunu elde ediyorlar hem de ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

İlk olarak doğal diş macunu yapmak için 3 çorba kaşığı kadar kabartma tozunu, 2 çorba kaşığı kadar doğal Hindistan cevizi yağını ve 1 paket de doğal tatlandırıcı olan steviayı alın ve bir kabın içinde iyice karıştırın. Bu tarifteki en önemli malzemelerden bir tanesi Hindistan cevizi yağı. Zaten bu yağ insan sağlığı için çok faydalı yağlardan bir tanesi. Aynı zamanda da diş macununun kıvamlı yapısına kavuşmasını sağlayarak güzel de bir tat veriyor. Eğer hindistan cevizi yağı bulunmuyor ise onun yerine doğal diş macununa gerekli kıvamı vermek üzere yaklaşık 4 çay kaşığı kadar bitkisel olan gliserinden de koymak mümkün.

Doğal diş macununun tadı da çok önemli oluyor. Bunun için de tercih edilen bir doğal esansiyel yağ kullanılabilir. Bunun için en iyi alternatif nane yağı. Çünkü piyasada satılan diş macunlarından da nane tadı aldığımız için yabancılık çekilmez. Ancak çocuklar için bu nane yağı biraz keskin gelebiliyor. Bunun için de nane yağı yerine, badem özü, vanilya ya da portakal gibi yağlar kullanılabilir.

Özellikle doğal diş macununu hazırladıktan sonra hava geçirmeyen sıkı ve kapalı bir kutunun içinde saklamak gerekiyor. Ayrıca hazırladığınız doğal diş macununun kalıntılarını lavabodan temizlemek için de özellikle ılık su kullanmak gerekiyor. Çünkü soğuk su kullanıldığında doğal diş macununun içinde bulunan Hindistan cevizi yağı lavaboya yapışabiliyor. Bir diğer önemli nokta ise hazırlanmış olan doğal diş macununun piyasada satılan diş macunları gibi köpürmeyeceğini bilmek. Bunun için de bir süre gerekiyor buna alışmak için. Ancak kesinlikle çok daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün. En azından hem dişler çok kolay bir şekilde temizlenebiliyor, hem de vücuda sağlıksız ve zararlı maddeler hiçbir şekilde alınmıyor. Yine de piyasada bulunan diş macunlarında olan bir kurala bu noktada da uymakta fayda var. Hiçbir şekilde diş macununu yutmamak gerekiyor.

Piyasada Satılan Diş Macunlarında Bulunan Maddeler

Piyasada Satılan Diş Macunlarında Bulunan Maddeler

Fluorid: Diş macunlarının içinde bulunan fluorid, yenilen ve içilen gıdaların içinde bulunan ve bakterilerin üretebildiği bir takım asitlere karşı korumaya yardımcı olan bir maddedir. Aynı zamanda çürükleri önlemeye de yardımcı olur. Bu madde genellikle diş macunu etiketlerinde sodyum monofluorofosfat, stannous (kalay) fluorid ya da sodyum fluorid adı ile geçer.

Aşındırıcılar: Aslında piyasada bulunan diş macunlarının temizleyici özelliğini sağlayan maddeler aşındırıcılardır. Dişlerin üzerinde bulunan lekeler ile plakları temizlerler. Genellikle diş macunu etiketlerinde fosfat, alumina, kalsiyum karbonat ya da silika adı ile geçerler. Fakat bazı diş macunlarının içinde bulunan aşındırıcılar dişlerin minelerine hasar verecek ve dişlerde aşırı bir hassasiyet oluşturacak kadar fazla aşındırıcı olabilirler.

Deterjanlar: Hemen hemen her diş macununun içinde deterjanlar bulunur. Bunların diş temizliği için bir faydası yoktur. Yalnızca diş macununa köpürme özelliği verirler. Genellikler etiketlerde adı sodyum lauril sülfattır (SLS) olarak geçer. Yapılan bazı araştırmalar bu maddelerin ağız içinde aftlara neden olduğunu ortaya koyar. Hatta diş macunlarında bu deterjanların kötü tadını örtmesi için fazla miktarda tatlandırıcı ile çeşitli aromalar kullanılır.

Nem tutucular: Nem tutucular ağırlıklı olarak piyasadaki diş macunlarının yapısını korumaya ve kurumalarını önlemeye yardımcı olan maddeler arasında yer alır. Diş macunlarının etiketlerinde ismi ağırlıklı olarak gliserin, sorbitol ve aqua (su) diye geçer. Bunun dışında xylitol isimli hem nem tutucu özelliği olan hem de çürük önleyebilen bir madde de vardır. Bu madde çok yoğun kullanılmasa da aynı zamanda tatlandırıcı özelliği de gösterir.

Kıvamlandırıcılar: Marketten satın aldığımız diş macunlarının kıvamının sağlanması için kullanılan bu maddeler genellikle karragenan, selüloz sakızı ya da ksantan sakızı olarak geçer.

Diş macunu

Koruyucular: Diş macunlarının içinde bazı bir takım koruyucular da bulunur. Bu koruyucular hem diş macunlarının içinde bir takım mikroorganizmaların oluşmasını önler, hem de diş macunlarının oda sıcaklığında iken bozulmamasını sağlar. Bu maddeler diş macunlarının içinde ağırlıklı olarak sodyum benzoat, metil paraben, etil paraben ve triklozan adları ile geçer.

Aroma: Diş macunlarının kendine lezzetleri ve kokuları da olur. Bunlar genellikle diş macunlarına köpürme özelliğini veren deterjanların tatlarını ve kokularını bastırmak için kullanılır. İşte bu kullanılan aromalar arasında limonen ve öjenol adlı bazı maddeler vardır.

Tatlandırıcılar: Diş macunların güzel bir tada sahip olması için kullanılan maddelerden bazıları da tatlandırıcı olarak geçer. Bunlar genellikle dişlerde çürük yaratmaması için suni tatlandırıcılar olarak tercih edilir. Genellikle bunları etiketlerin üstünde (sodyum) sakarın ya da sorbitol olarak görmek mümkün.

Boyalar: Aslında diş macunlarının insanların algılarında satın alınabilir ve kullanılabilir kılınmasını sağlayan maddeler boyalardır. Çünkü bu maddeler olmadan diş macunları insanların gözünde itici bir görüntüye sahip olurlar. Genellikle Cl harfleri ile başlayan bu maddelerin isimleri devamındaki rakamlara göre renklerin çeşitlerini ifade ederler. Genellikle diş macunlarına yaygın olarak kullanılan beyaz rengini veren boya titanyum dioksit olmaktadır. Genellikle bu madde diş beyazlatma ürünü olarak da kullanılır. Fakat aslında dişlerin beyazlatılmasına katkıda bulunmazlar. Yalnızca kısa bir süre için dişlerin üzerinde bir beyaz tabaka oluştururlar. Hatta bir süre sonra ağız yolu ile yutulurlar ve eksileri de tamamen ortadan kalkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cavit Karatoprak dedi ki:

    Gerçekten bu konudan çok faydalandım. Allah razı olsun bu bilgileri burada bizlerle paylaştığınız için çok faydalı umarım hep böyle bilgileri paylaşırsımız.