Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğal Makyaj Temizleme

Makyaj özellikle kadınların hem kendini daha iyi ve bakımlı hissetmek hem de dışarıdaki insanlara daha güzel görünmek, cilt kusurlarını kapatmak amacıyla yaptığı bir işlemdir. Günümüzde her geçen gün artan makyaj tekniklerine bağlı olarak sürekli yeni bir uygulama ortaya çıkmaktadır. Makyajda her gün farklı uygulamaların popülerlik kazanması sonucunda makyaj malzemelerine yenileri eklenmektedir. Makyaj yapımı genel olarak kadınların yapmış olduğu bir işlem olduğu bilinmektedir ancak işi gereği sürekli televizyonda, dergilerde olması gereken erkekler de makyaj yapımına sıcak bakmaktadır. Özellikle dizi oyuncuları, sanatçılar, kamera önünde olması gereken herkes belirli bir oranda daha bakımlı gözükmek amacıyla makyaj yapmaktadır. Erkeklerde uygulanan makyaj, kadınlara uygulanan makyajdan çok farklıdır. Erkeklerde cilt kusurunu örtmek için sadece kapatıcı kozmetik ürünler kullanılır. Kadınların yaptığı makyaj ise daha ayrıntılı bir şekilde yapılır ve daha uzun sürede tamamlanmaktadır. Kadınlara uygulanan makyajda kullanılan kozmetik ürünleri çok daha fazladır. Mesela, göz kapağına sürülen far, kirpiklere sürülen maskara, cilt kusurlarını kapatmak için kullanılan kapatıcı, yanakları daha canlı bir renge kavuşmasını sağlayan allık, gözaltına uygulanan gözaltı kapatıcısı, gözlere uygulanan göz kalemi ve eyeliner, son olarak ise dudaklara ruj sürülmektedir. Bu kadar ayrıntılı bir makyaj yapımı süresi de uzun olmaktadır.

Özellikle kadınların makyaj yapımı sırasında çok fazla vakit harcarlar. Uzun süren makyajı temizlemek de bir o kadar zor olmakta ve aynı zamanda uzun sürmektedir. Bazı kozmetik firmaları, ürünlerin içerisine kimyasal birtakım maddeler ilave ederler. Bu markalar daha çok piyasada satılan en düşük ücrete sahip olan ürünlerdir. Birtakım kimyasal maddelerle elde edilen kozmetik ürünlerini alırken içeriğine mutlaka dikkat edin. Kozmetik ürünlerini satın alırken doğal ve sağlıklı olması en önemli ölçütünüz olmalı. Düşük maliyetli kozmetik ürünlerini satın alarak cildinizde meydana gelebilecek bazı cilt hastalıklara zemin hazırlamış olursunuz. Kozmetik ürünlerini ve makyaj temizlemek için kullanılan makyaj temizleme ürünlerini de satın alırken çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü makyaj temizleme amacı ile piyasada satılan bazı kalitesiz ve sağlıksız ürünler aynı şekilde cildinizde bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Makyaj Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kadınların yapmış olduğu makyajın nasıl temizlenmesi gerektiği, cilde uygulanmış olan makyaj miktarı ve aynı zamanda en çok hangi bölgeye makyajın yapıldığı gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. Mesela gözlere uygulanan makyaj daha ayrıntılı ise, makyajınızı temizlerken göz kısmına daha çok vakit ayırmanız gerekir. Genel olarak makyaj temizlerken göz kısmı daha uzun sürer. Özellikle kirpiklere uygulanan maskara kullandıysanız, maskaranın içeriğinde bulunan bazı maddeler, maskara uygulandıktan sonra hemen kurumaktadır. Bu nedenle kirpiklerde kurumuş olan maskarayı temizlemek uzun sürmektedir. Maskara çeşitlerinden biri olan kalıcı maskara kullandıysanız onu temizlemek çok daha uzun sürmektedir. Bazen en kaliteli makyaj temizleyicisini de kullansanız, birkaç gün sonra tamamen temizlenmiş olur. Kozmetik ürünlerinin çoğu su geçirmez özelliğine sahip olduğu için ciltten temizlemek, en az makyaj yapmak kadar vakit alan bir işlemdir. Maskarada olan durum, ruj için de geçerli olmaktadır. Eğer kullandığınız ruj kaliteli ve suya dayanıklı ise, o da birkaç gün içerisinde tamamen temizlenmiş olmaktadır.

Göz kısmı ya da dudak haricinde cildin geri kalan kısımlarını temizlemek daha kolay bir işlemdir. Makyaj temizleme işleminde ilk olarak yoğun makyajı çıkarmak ve temizleme işlemini yapmak isterseniz, ılık bir su ile nötr özelliğe sahip olan sabunla cildinizi yıkayın. Makyaj temizleme işleminde bu ilk aşamadır ve bu uygulama ile makyajınız tamamen temizlenmiş olmayacaktır. Bu sadece makyajınızın daha kolay temizlenmesi için uygulana ön bir adım ve makyajı yumuşatma aşamasıdır. Daha sonra evde doğal malzemelerle yapacağınız karışımlardan herhangi birini tercih ederek, cildinize uyguladığınızda makyajınız temizlenmiş olacaktır.

Akşam eve çok geç ya da yorgun gelmiş olsanız bile makyajınızı çıkarmadan asla uyumayın. Bu durum cildinizin nefes almasını tamamen engelleyerek, cildinizde bazı lekelerin meydana gelmesine zemin hazırlar. Makyajınızı temizlemeden uyuduğunuzda cildiniz daha fazla yağlanır ve buna bağlı olarak daha fazla akne, sivilce, siyak nokta oluşmasına sebep olur. Çok yorgun olsanız bile mutlaka makyajınızın tamamını temizleyin. Eğer lens kullanıyorsanız, makyajınızı temizlemeye başlamadan önce lenslerinizi çıkarın, aksi durum gerçekleştiğinde makyaj temizleyicisi gözünüze kaçabilir. Bu durum da gözünüzde yanmaya ve lensinizin zarar görmesine neden olabilir.

Doğal Makyaj Temizleme

Piyasada satılan makyaj temizleme ürünlerine güvenmiyorsanız ya da pahalı buluyorsanız, evde doğal malzemelerle elde edilen makyaj temizleme yöntemini güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Evde yapacağınız birtakım karışımlar ile makyajınızı hem doğal bir şekilde hem de hiçbir makyaj kalıntısı bırakmadan hepsini kısa bir süre içerisinde temizleyebilirsiniz. Evde yapacağınız makyaj temizleme tarifleri ile makyajınızı kimyasal bir madde olmadan temizleyebileceksiniz. Makyajınızı temizlemek için uygulayabileceğiniz tarifler ise,

Doğal yoğurt : Makyajınızı doğal malzemelerle temizlemek istiyorsanız, uygulayabileceğiniz bir yöntem doğal yoğurttur. Makyajınızın üzerine bir kat, çok kalın bir tabaka olmayacak şekilde yoğurt sürün ve on dakika boyunca bekletin. Daha sonra ise bir parça pamuğu ya da peçeteyi biraz ılık bir suya batırarak yüzünüzü temizleyin. Bu yöntem ile cildinizde bulunan makyajı kısa bir süre sonra temizlemiş olacaksınız.

Ilık Süt : Birkaç yemek kaşığı sütü çok kısa bir süre ısıtın. Sütün uzun süre ısınıp, çok sıcak olmamasına özellikle dikkat edin. Bir parça pamuğu alarak, süte batırın, cildinize çok fazla bastırmadan hafif bir şekilde uygulayın. Makyajınızın çok daha fazla olduğu kısımları tahriş etmemeye dikkat ederek hafif bir şekilde bastırın. Daha sonra ise iyice durulayın.

Zeytinyağı : İnsan vücudu için gerek tüketerek gerekse dışarıdan takviye şekli ile birçok faydası olan zeytinyağını makyajınızı temizlemek amacı ile güvenle kullanabilirsiniz. Makyajınızı temizlemek için uygulayabileceğiniz zeytinyağı özellikle kuru bir cilt yapısına sahip olan bireyler için çok iyi bir seçenek olmaktadır. Zeytinyağı ile makyajınızı temizlemek için pamuğa birkaç damla zeytinyağını damlatarak, cildinize çok bastırmadan her yerine yayın. Daha sonra ise pamuğu ılık bir su ile ıslatarak cildinizi temizleyin. Cildinizde çok fazla zeytinyağı kaldıysa, nötr sabun ile yıkayın. Zeytinyağı, hassas bir bölge olan cildinize hiçbir zarar vermeyeceği için her şekilde güvenle kullanabilirsiniz.

Bademyağı : Bademyağı yapısı itibariyle yağlı cilt tipine sahip olan kadınlar için ideal bir tercih olmaktadır. Yağlı cilt tipini daha çok yağlandırmak yerine, fazla yağın yok olmasını sağlar. Zeytinyağını cildinize uyguladığınız şekilde uygulamanız gerekir.

Papatya ve Zeytinyağı Makyajınızı doğal yöntemlerle temizlemek için papatya ve zeytinyağıyla hazırlanan karşımı cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak papatyayı kaynatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra papatya suyu kaynadıktan sonra içine birkaç damla zeytinyağı ilave edin. Bir parça pamuğu bu karışıma batırıp cildinizin her yerine sürün, özellikle göz kısmına uygulayın. Bu doğal karışım cildin hassas bölgelerine bakım yapar ve aynı zamanda gözaltında yer elana şişkinlerin, torbaların yok olmasını sağlar.

Vazelin : Vazelinin içeriğinde yer alan bazı yağlar ile kozmetik ürünlerinin ciltten tamamen çıkmasına yardımcı olur. Özellikle de maskara ve göz kaleminin çıkmasını sağlar. Vazelini cildinize uygulamak için ilk olarak bir parça pamuğa vazelin sürerek cildinize yayın. Çok fazla bastırmamaya özen gösterin. Vazelinin yapısı gereği çok yoğun ve çok yağlı olduğu için bir sonraki aşamada cildinizi ılık bir su ile yıkamanız gerekebilir.

Kanola YağıMakyajınızı doğal yöntemlerle temizlemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise kanola yağıdır. Bunun için ilk olarak bir kabın içerisine kanola ve zeytinyağından üç ya da dört çay kaşığı koyun. Bir parça pamuk ile cildinize fazla bastırmadan uygulayın. Makyajınız çok kısa bir süre sonra etkili ve güvenilir bir yöntemle temizlenmiş olacaktır. Bu uygulamadan sonra cildinizi ılık su ile yıkamayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.